Pokud cítíte, že je čas na změnu interiéru a hledáte vhodné moderní dekorace, je tento článek právě pro Vás. V současné době je trendem návrat k přírodě. V oblasti interiérového designu to znamená využití přírodních materiálů a zelených rostlin v bytě.

Ze všech koutů světa k nám přicházejí novinky, jaké druhy květin lze pěstovat a jakým způsobem. Netradiční novinkou mezi dekoracemi je tzv. aerárium.

Co si představit pod pojmem aerárium?

Zahrádka ve skle. Létající květináče. Tato pojmenování vystihují právě aerárium. Jedná se o skleněnou nádobu, ve které se pěstují miniaturní rostliny. Nádobka může mít různé tvary (koule, ovály, krychle, kapky…) a rozměry. Má jeden větší otvor, díky kterému lze s rostlinou manipulovat a zalévat ji.

Vybírat můžete z nepřeberného množství těchto dekorací a zvolit právě tu, která bude svým vzhledem ladit s interiérem. Ve většině případů se jedná o aerária na zavěšení do prostoru, od toho je také odvozen jejich název z latinského aer – vzduch. Provázky vybírejte podle Vašeho vkusu.

Pro pocit létajících květináčů zvolte například silon, pro zviditelnění této dekorace zase režný nebo jinak barevný provázek. Zavěšení aerária je jednoduché, provázek zavážete na úchyt nádobky a zavěsíte na háčky ve stropě. Prodávají se i různé závěsné konzole.

Nejvhodnější rostliny a sázení

Aerária fungují jako malé skleníky, proto jsou vhodná pro menší rostliny žijící ze vzdušné vlhkosti. Ideální podmínky vytváří zvláště pro tillandsie, masožravé rostliny, mini orchideje, sukulenty a kaktusy.

Co se týče sázení květin, nejprve čajovou lžičkou vložte rovnoměrně do nádoby ozdobnou směs (písek, kamínky). Uprostřed udělejte menší důlek a navršte substrát. Pinzetou uchopte rostlinku a zasaďte ji do substrátu. Ten nakonec zasypte další vrstvou ozdobné směsi nebo použijte mech, který se do aerárií také hodí.

Důležité je zavlažování rostlin. Na místě je však opatrnost, voda se z nádobky těžko dostává a hrozí uhynutí rostliny. Postačí dvě až tři čajové lžičky s vodou jednou za týden. Doporučujeme použít destilovanou vodu, která na skle nezanechá nečistoty a pro tyto květiny je vhodná.

Jiná použití aerárií

Aerária lze díky naší šikovnosti povýšit na opravdu originální dekorace. Fantazii se zde meze nekladou. Můžete ho naplnit i umělými či sušenými květinami, které nepotřebují žádnou péči. Máte rádi moře? Pak dejte do skleněné nádobky mušličky, kamínky, cokoliv Vás napadne.

Děti si mohou dát do skleněných koulí své oblíbené postavičky a zvířátka. Velká výhoda aerárií tkví v tom, že jejich obsah můžete dle libosti kdykoliv měnit. Nebojte se s nimi v létě vyzdobit pergolu na zahradě, využijte jejich originalitu při rodinných oslavách nebo si jimi ozdobte svatbu.

Aerárium v kouli poslouží také jako vhodná dekorace při vánočních svátcích, kdy dovnitř umístíte menší svíčky. Moc pěkně vypadá více zavěšených nádob vedle sebe, ovšem v jiné výšce. Například s tmavou stěnou či tapetou v pozadí působí kouzelně.

Autor: Lepaso.cz