Zdravím Vás po jarní dovolené v Paříži a píši o tom, jak jsme se měli, co jsme viděli a navštívili, a také přidávám pár tipů, které se Vám mohou hodit pro plánování Vaší dovolené. O výletu do Paříže jsem bůhvíjak dlouho nesnila, ale vždycky jsem měla chuť se do těchto míst někdy podívat, prožít si atmosféru města, ochutnat pár lahví dobré vína, či se nechat inspirovat. A vydařilo se 🙂 V půlce května jsme se vydali letecky směr Paříž. Předtím jsme si koupili nejlevnější letenky přes Internet a rezervovali taktéž jeden z levnějších hotelů na okraji Montparnasse, také zakoupili knižního průvodce po Paříži s vloženou mapou.

Z Prahy jsem letěla vůbec poprvé, ale vše bylo ok. Z našeho kraje jsme vyrazili vlakem, který nás zavezl na hlavní nádraží v Praze, od kterého jsme se autobusem dostali přímo na letiště. Letěli jsme se Smartwings, ale i tak bagetka byla. V Paříži jsme přistáli na jednom ze tří letišť, a to v severní části na letišti De Gaulle. Od známých jsme měli info, že z letiště jezdí malé autobusy cca za 55 eur, které Vás odvezou přímo na hotel. Nakonec jsme vyrazili směr RER nádraží, kde jsme si každý zakoupili 5 denní listek na místní dopravu všeho druhu za nějakých 50 eur. Tuto jízdenku Paris Visite rozhodně doporučuji. Po jejím zakoupení nemusíte řešit pásma a dostatečně ji využijete jak na metro, tak na vlakovou dopravu tipu RER, taktéž autobusy.

Následujícího dne jsme vyrazili do ulic, vstříc velkoměstu. Počasí nám celou dobu přálo, a turistů ještě nebylo mnoho. V průvodci jsem se dočetla, o výhodách zakoupení musejního pasu, jehož zakoupením jsme se domnívali, že vyřešíme nejen fronty, ale také všechny vstupy na místa, která jsme chtěli navštívit. Pokud však nejste vyloženě musejní maniak a neprší Vám, tento kup moc nedoporučuji. Tento Paris Museum Pass je max 4 denní, jednotlivé vstupy Vás však vyjdou levněji a se zkrácením fronty na památky a muzea Vám také moc nepomůžou. Dále jsou některá musea soukromá, tudíž se na ně tento pas nevztahuje. Je však na 60 museí a několik památek, takže fajnšmekři jeho zakoupením ušetřit mohou…

A která místa, že jsme to navštívili?

Vesměs všechna, na která jsme měli chuť. Čas a plán návštěv museí a památek v Paříži jsme si naplánovali dle svých potřeb a vychutnávali dle svého tempa. Začali jsme návštěvou památek na ostrovech na Seně, katedrály Notre-Dame a kostelem Ile Saint-Louis, kde zrovna nacvičovalo hudební uskupení své vystoupení, což bylo příjemným zpestřením. Odpočinek jsme trávili v malebných parcích, zahradách s jezírky a fontánami či v kavárničkách.

Další den jsme se vydali do musea D´Orsay, na jehož návštěvu jsem se velmi těšila. Zde mě zaujal obraz dětí, od mě doposud neznámého malíře, jehož jméno jsem si bohužel nesprávně zapamatovala, takže se po něm ještě budu pídit.  Před museem i v ulicích či metru nebyla nouze o nejrůznější hudebníky s různorodou tvorbou.  Eiffelovu věž jsme navštívili poprvé přes den, podruhé při večerním focení se stativem. V parku Champ de Mars z nějž máte na tuto osvětlenou krasavici krásný výhled, jsme si vychutnali lahvinku Pinot Noir a vydali se posledním metrem v jednu hodinu zpět na hotel.

Následujícího rána, po vydatné snídani, sprše a masáži chodidel. Jsme navštívili Louvre, vítězný oblouk, kde se chytal jakýsi ceremoniál, dále pokračovali do nové části s bussines centrem, výškovými stavbami a tak trochu jiným světem, tentokrát v moderním podobě. Zde jsme byli v čase západu slunce, jehož odlesky vytvářely od mrakodrápků dramatickou atmosféru.

Poslední dny naší dovolené jsme trávili v Montmartre. navštívili jsme místní hřbitov, baziliku Sacre-Coeur, úžasné obchůdky s látkami a v neposlední řadě Moulin Rouge. Den před odjezdem jsme odpočívali v Lucemburských zahradách s hlavami plnými zážitků, téměř prázdnými peněženkami hromadou fotek a video záznamů. A ikdyž jsem nyní jistě zapomněla tak na polovinu viděného, máme se zde jistě proč vrátit 🙂