Horolezectví je moderní sport, který přináší nevšední zážitky a sportovní výkon. Díky nárůstu počtu umělých lezeckých stěn a dostupnosti horolezeckého vybavení se může lezení věnovat téměř každý. Pokud chcete s lezením začít nebo se v něm zdokonalit, nejlepší cestou je přihlásit se do horolezecké školy. Pod dohledem profesionála se bezpečně naučíte základy a připravíte na samostatné lezení. Pokud vás lezení zajímá, více se dozvíte v rozhovoru s Janem Horákem, majitelem Horolezecké školy RockJoy.
Jak si se dostal k lezení? K lezení jsem se dostal už jako malé dítě. Moji rodiče lezli, a tak mě brali do skal už od malička. Plně jsem se začal věnovat lezení od cca 6 let.
Jak dlouho tedy lezeš? Letos mi bude 29, tedy nějakých 22 let.
Kde si začínal? Jsem z Děčína, ze severních Čech. Tam jsem také začínal na pískovcových skalách. Jezdili jsme hlavně do Tisé, Ostrova, ale také do Německa. Tyto oblasti zůstaly i po těch letech mojí srdeční záležitostí.
Jaká je Tvoje nejoblíbenější oblast? Nejoblíbenější oblast je asi Labské údolí, i když je fakt, že teď tam moc často nejezdím. Pak asi Frankenjura a rád bych se vrátil do boulderovací oblasti Castle Hill na Novém Zélandě.
Jaký druh lezení máš nejraději? Mám rád všechny druhy lezení. Nevadí mi sportovní cesty, ani dlouhé horské cesty. Prostě kde se leze, tam je to fajn. Pokud bych měl ale přeci říct, co mi nejvíce vyhovuje, tak je to asi bouldering a lezení více délkových cest.
Kde všude si lezl? Lezu převážně po Evropě, ale za lezením jsem byl např. v Indii, několikrát v Kyrgyzstánu, na Novém Zélandě.
Máš nějaké své nej – nejtěžší cestu, nejvyšší vrchol…? Hodně si cením několika cest, nedá se říct, které nejvíc. U mě úplně nehrají roli čísla – největší číslo není vždy nejtěžší cesta. Moje maximum je někde okolo francouzského 8a jak v boulderech, tak i na sportovních cestách. Nejvýše jsem byl na Piku Lenina v 7154m.
Co děláš, čím se živíš? Poslední necelé dva roky se snažím živit lezením. S partnerkou jsem založil Horolezeckou školu RockJoy a internetový obchod RockJoyshop, který se věnuje prodeji horolezeckého vybavení. Velmi úzce spolupracujeme s velkou outdoorovou firmou Marmot, kde jsme mezi jejími celosvětovými horoškolami.
Proč si se rozhodl právě pro Horolezeckou školu a pro obchod? Lezení mě opravdu baví a tak jsem se snažil spojit práci s koníčkem. Mé rozhodnutí bylo podpořeno tím, že lezení je moderní sport, a na stěnách a ve skalách jsem potkával lidi, kteří byli nebezpeční nejenom sami sobě, ale i ostatním. Někteří z nich měli zájem se to naučit dobře a hlavně bezpečně, tak proč do toho nejít. S RockJoy shopem to byl ze začátku jen pokus. V dnešní době je velká konkurence. Ale my se snažíme dělat věci trochu jinak, jak v Horolezecké škole, tak i v obchodě. Máme méně věcí, ale snažíme se nabízet to, co sami používáme nebo to, o čem si myslíme, že je opravdu dobré.
Pro koho jsou vaše kurzy určené? Naše nabídka kurzů je velmi široká. Nabízíme kurzy pro úplné začátečníky až po ostřílené horaly, kteří se chtějí v něčem zlepšit nebo si jen tak zalézt. Věková hranice je široká – pořádáme kurzy pro všechny věkové kategorie, počínaje dětmi až po seniory. Věk zde rozhodně nerozhoduje.
Když bych měl na otázku odpovědět z jiného úhlu pohledu, tak jsou naše kurzy určené pro ty, kteří chtějí maximální výsledky a chtějí do sebe investovat.
Co to znamená? Nejsme masová horolezecká škola, tudíž nejsme nejlevnější, ale doufám, že jsme nejlepší a hlavně klademe důraz na bezpečnost a individuální přístup.
Jaké druhy kurzů nabízíte? Nabízíme kurzypro úplné začátečníky, ty většinou na umělé stěně. ( Např. Kurz Intro na umělé stěně nebo Základy na umělé stěně I) Pak venkovní kurzy, např. Kurz lezení na nepískovcových skalách, Kurz sportovního lezení, Kurzy pohybu po ledovci. Oblíbené jsou kurzy Via ferrata, které mohou být indoorové i outdoorové. Dál pak nabízíme několik zážitků, např. sestup do nejhlubší propasti v českém krasu. Celkem máme v nabídce přes 15 kurzů a zážitků a chystáme další.
Máte nějakou filozofii nebo pravidla, kterými se řídíte? Celá naše Horolezecká škola RockJoy je postavená na individuálním přístupu. Nejčastěji máme kurzy pro jednoho až dva účastníky. Víc jak 6 lidí na jednom kurzu nikdy nemáme a to už jsou tam dva školení instruktoři. Zvládnout dobře a bezpečně základy je důležité a to je nejsnazší v malé skupince lidí. Každému se tak můžeme věnovat na 100%. Pokud bych to měl shrnout, tak bezpečnost a individuální přístup, to je RockJoy.
Proč bys doporučil RockJoy a co bys chtěl, aby si klienti z vašich kurzů odnesli? Snažíme se přistupovat ke každému klientovi co nejvíc individuálně, odhadnout, co by mu nejvíc pomohlo ke zlepšení. A nejde jen o fyzický trénink, ale i o psychickou přípravu. Proto se věnujeme i sportovnímu koučování. Většina úspěchu je v hlavě, a proto se snažíme tento aspekt zahrnout do naší nabídky.
Možná to bude znít jako klišé, ale pro mě je nejdůležitější spokojený zákazník. Proto bych byl rád, kdyby si lidé z našich kurzů odnášeli to, že investovali do něčeho, co jim přineslo užitek. Ať už se něco nového naučili, nebo se jen dobře bavili.
O jaké kurzy je největší zájem? Největší zájem je o individuální hodiny, o kurzy pro začátečníky na umělé stěně a o kurzy na Via Ferraty.
Děláte i akce přímo na míru? Samozřejmě,není problém se na nás obrátit s požadavkem konkrétní akce, jak lezecké nebo např. jen s radou ohledně vybavení. Loni jsme např. pro dobrovolné záchranáře a hasiče pořádali víkendové cvičení, jehož součástí bylo téměř 200m dlouhé přelanění.
Kde vás zájemci o lezení najdou? Nejsnazší cesta je najít si naše internetové stránky. Horolezecká škola: www.rockjoy.cz nebo internetový obchod: www.rockjoyshop.cz. Jinak působíme v Praze a v Děčíně.
Teď několik otázek k vašemu obchodu. Proč si se rozhodl prodávat lezecké vybavení? Prodej lezeckého materiálu je dobrý doplněk k Horolezecké škole. Sami používáme, to co prodáváme a klienti tak mají možnost si různý materiál vyzkoušet. Lépe se jim pak rozhoduje, co si koupit a co ne.
Mým cílem je nabízet zákazníkům zboží, které není běžně dostupné v našich obchodech a pokud možno za ceny srovnatelné se zahraničím. Není tajemství, že outdoorové potřeby jsou u nás výrazně dražší než např. v Itálii.
Jaké značky zastupujete? Prodáváme značky hlavně Marmot, Wild Country, Sterling Rope. Travellunch, Edelrid, Singing Rock, Therm a Rest a pár dalších.
Nabízíte slevy svým klientům z Horolezecké školy? Ano, každý klient Horolezecké školy má u nás nárok na 5 % slevu na zboží z našich internetových cen.
Chystáte nějaké novinky? Největší novinkou je půjčovna outdoorového vybavení.Také to bude jiné, než je zvykem. Vše půjde udělat online, od objednávky, rezervace, placení…žádné chození do obchodu. Vše se intenzivně připravuje. Už teď je spuštěná beta verze programu, kterou najdete na www.horolezeckapujcovna.cz