Trampolína už dávno není pouze záležitostí sportovišť. Její moderní provedení a menší rozměry umožňují mít trampolínu na malé předzahrádce nebo v bytě. Trampolína sloužila primárně rekreačním účelům nebo k zábavě pro volný čas.

Bohužel donedávna byl opomíjený zdravotní účinek trampolíny na celkové posilování svalového systému. Provedení vybírejte s ohledem na prostor, kdo ji bude používat, bezpečnost produktu a možností dokoupit náhradní díly k trampolíně.

Podívejme se společně jak využít trampolínu způsobem prospěšným pro naše zdraví.

Ke každodennímu pohybu využíváme určitou skupinu svalů, většinou je to pouze velké povrchově uložené svalstvo. Hluboko uložené stabilizační svaly jsou velmi malé, nicméně mají za úkol správnou rovnováhu a koordinaci našeho těla.

Tyto svaly se posilují velmi těžko a při běžném pohybu nejsou téměř vůbec zapojovány. Navíc nárazy při běhu nebo poskakování na zemi vrací zpět do těla téměř veškerou sílu a ta působí na naše klouby a páteř, což z dlouhodobého hlediska není pro tělo ideální stav.

Výrazné přetěžování a nedostatečná svalová ochrana nepříznivě působí na naše klouby i páteř. Pokud jsou povrchové svaly výrazně silnější než ty hluboké stabilizační, dochází ke svalové nerovnováze.

Skákání je stejně jako chůze jeden z přirozených pohybů. Poslouží nám k rozvoji prostorové orientace, koordinace a obratnosti. Pohyb na trampolíně zajistí zapojení správných svalů v optimální míře a v ten správný okamžik. Dopad na trampolínu odvede velkou část nárazu pryč a zbytek se rozvolní do celého těla.

Kde tedy můžeme trampolínu smysluplně využít?

Zahradní trampolíny si můžete pořídit v mnoha velikostech a umístit je do zahrady nebo malé předzahrádky u bytu. Poslouží dobře jednotlivci na cvičení a také několika dětem najednou na zábavu. Vždy dbejte na bezpečnost vaši i ostatních.

Zahradní trampolíny lze doplnit o různé náhradní díly k trampolíně jako je ochranná síť nebo kryt pružin. Ochranná síť zabrání nechtěnému vypadnutí z trampolíny. Může se to stát dospělému stejně jako dětem. Vstupní otvor je zajištěn zipem a pojistkou proti vypadnutí.

Kryt pružin zabrání zbytečnému úrazu. Praktické schůdky zajistí bezpečný přístup na trampolínu. Pro prodloužení životnosti produktu neváhejte s dokoupením krycí plachty, trampolína tak zůstane čistá než ji opětovně použijete.

Jako trampolína do bytu poslouží výborně menší dětské provedení. Dětské trampolíny mají průměr okolo jednoho metru a nemají ochrannou síť. Nízká trampolína bez ochranné sítě se dá využít také k náskoku s rozběhem a následnému seskoku z trampolíny.

Opět procvičujete motorické dovednosti. Vzhledem k nižší maximální hmotnosti se hodí pro děti. Zahradní i dětská trampolína do bytu je užitečný cvičební doplněk pro dospělé a děti.