Mluvení. Nezbytná součást výuky jakéhokoliv jazyka, u studentů však ne příliš oblíbená. Pokud se v tomto sdělení taky našel, stejně jako většina našich studentů, od kurzů veřejných až po firemní jazykové kurzy, pak Ti bude náš dnešní článek skvělým rádcem! Jakým způsobem lze právě obávanou část, mluvení, jednoduše procvičit?

Mluv k sobě samému

Prvním krokem k úspěšné komunikaci v cizím jazyce – bude pravděpodobně mluvit sám ze sebou. Že by první známky šílenství? Ale kdepak. Jen si řekni, kolikrát za den si něco povídáš sám se sebou ve své hlavě. „Co že to mám… rohlíky, šampon, něco pro psa…“ – co kdyby sis svůj plán co nakoupit po cestě domů z práce řekl v cizím jazyce?

Ať už studuješ kurzy češtiny pro cizince nebo jsi samouk angličtiny, brzo budeš sklízet ovoce. Vždyť, s kým jiným si kdy budeš více rozumět než se sebou? A stydět, stydět mluvit se před sebou taky nemusíš!

„Stínování“

Když lidé přemýšlí o mluvení v cizím jazyce, obvykle si představí rozhovor s někým jiným. Skvěle! I v plodné konverzaci však vždy mluvíš jen polovinu času. Druhou polovinu – posloucháš. Ne, dnes tady nechceme mluvit o poslechu, ale proč nezmínit, že cesta k dobrému mluvení může vést právě přes poslech? A to technikou „stínování!“ Tak třeba naši studenti navštěvující pomaturitní studium angličtiny stínují často a rádi. Ve skupině!

Jak ale na tuto techniku, když si sám? Zcela jednoduše! Pusť si do uší audioknihu nebo nějaký zajímavý podcast a opakuj to, co slyšíš. Nejlépe nahlas!

Pokud Tě o technice stínování bude zajímat něco více, doporučujeme Ti podívat se na Youtube kanál Alexandra Argullese, kde najdeš podrobné videa o této technice.

Sociální média

Sociální média jsou skvělým nástrojem, který Ti pomůže naučit se mluvit cizím jazykem, a to zejména, když budeme mluvit o videích. Nabídka takových sítí je velká a ty proto můžeš vybrat takovou platformu, která bude vyhovovat Tvým osobním preferencím.

Tak například studenti, kteří u nás navštěvují pomaturitní jazykové kurzy, preferují Snapchat. Právě ten může být využitý pro různé způsoby mluvení – ve formě příběhů. Tuto vlastnost však velmi rychle přijal taky Instagram (a vlastně nyní už i Facebook). Neboj se toho!

A konečně… neboj se mluvit s ostatními!

Ať už je to výuka angličtiny nebo japonštiny, jedna rada nikdy nezestárne. A to – mluvit hlavně s ostatními lidmi! Že se zrovna na cestu do zahraničí nechystáš? Komunikaci v cizím jazyce procvičíš skvěle taky třeba v jazykovém kurzu. Právě tam potkáš skupinu lidí, která je tam za stejným účelem, za kterým jsi tam vyrazil ty. A třeba u nás, v Jazykové škole PELICAN, konverzační témata rozhodně stojí za to!

Tak se budeme těšit, až se uvidíme!

Tvůj PELICAN