Valašské Muzeum v Přírodě
06/16/2011
Že Vám tento název něco říká, ale vrtá Vám hlavou co to jen je? Vrátíme-li se do školních let, hned na to přijdeme (tedy aspoň my obyvatele Moravsko-slezského kraje a krajů okolních). Je to náš starý dobrý skanzen, po letech však v novém kabátku, aspoň co se vstupního domu týče a vybavenosti starých domečků o moderní výdobytky (např. WC či funkční pivnici) nezbytné pro pohodlí turistů a návštěvníků. Nejen tyto zmíněné vymoženosti, ale i další cíle projektu např. jako zvýšení návštěvnosti, vznikly díky přispění “ Norského finančního mechanismu„.
Tento projekt měl za cíl být dokončen k 30.04.2011, což se pravděpodobně vydařilo, jak jsme se mohli přesvědčit při nedělní návštěvě Valašského Muzea v Přírodě. Jen mi celou dobu trvalo uvědomit si to, jestli označení skanzen, jak jsme v dětství s oblibou toto místo nazývali je správné 🙂 Jak jsem se dověděla díky Internetovým pomocníkům, jako jsou stránky wikipedia.cz a výkladovému slovníku, tak ano. Pod termínem skanzen, skansen se milé děti a dospělí, skrývá muzeum v přírodě, specializovaná národopisná muzejní expozice, nacházející se pod širým nebem.
A co se od těch dob, co jsme zde byli naposledy změnilo? Krom již uvedeného, Vás hned na začátku příjemně překvapí rychlá obsluha při zakoupení vstupného, renovované objekty, či nové expozice dle původních předloh a v neposlední řadě, což mě zaujalo nejvíce je umístění domácích zvířat ve Valašské dědině. Pro připomenutí Valašské muzeu v přírodě se sestává ze tří částí v Rožnově pod Radhoštěm, poslední čtvrtá je nejvýše položená, a jedná se o Pustevny na Radhošti. Zpátky tedy k těm třem částem ve městě, kde se jedná o:
Dřevěné městečko, které je nejstarší a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea. Kde v době sezóny také probíhají folklórní či řemeslné akce.
Mlýnská dolina, je další částí Valašského muzea v přírodě. Sestává se z funkčních domů, tedy převážně technických staveb fungujících na vodní náhon.
Valašská dědina, je třetí částí, kde právě naleznete komplet městečko ve stráni (kopci), s již zmíněným hospodářstvím, kostelem či větrným mlýnem.
Návštěvu tohoto unikátu Vám velmi doporučuji, člověk se jistě pokochá či přivzdělá znalostmi našich předků. Děti si výlet užijí a možná si budou více vážit dnešních možností (avšak pozor, je docela možné, že zde naleznou kouzlo vesnice). Rozhodnete-li se pro návštěvu skanzénu 16.07.2011 můžete se zúčastnit akce pod názvem 18. pekařská sobota – oslavy prastarého cechu pekařského, ochutnávka pečiva z různých koutů vlasti s pestrým doprovodným programem.