Že Vám tento název něco říká, ale vrtá Vám hlavou co to jen je? Vrátíme-li se do školních let, hned na to přijdeme (tedy aspoň my obyvatele Moravsko-slezského kraje a krajů okolních). Je to náš starý dobrý skanzen, po letech však v novém kabátku, aspoň co se vstupního domu týče a vybavenosti starých domečků o moderní výdobytky (např. WC či funkční pivnici)  nezbytné pro pohodlí turistů a návštěvníků. Nejen tyto zmíněné vymoženosti, ale i další cíle projektu např. jako zvýšení návštěvnosti,  vznikly díky přispění “ Norského finančního mechanismu„.

Tento projekt měl za cíl být dokončen k 30.04.2011, což se pravděpodobně vydařilo, jak jsme se mohli přesvědčit při nedělní návštěvě Valašského Muzea v Přírodě.  Jen mi celou dobu trvalo uvědomit si to,  jestli označení skanzen,  jak jsme v dětství s oblibou toto místo nazývali je správné 🙂 Jak jsem se dověděla díky Internetovým pomocníkům, jako jsou stránky wikipedia.cz a výkladovému slovníku, tak ano.  Pod termínem skanzen, skansen se milé děti a dospělí, skrývá muzeum v přírodě, specializovaná národopisná muzejní expozice, nacházející se pod širým nebem.

A co se od těch dob, co jsme zde byli naposledy změnilo? Krom již uvedeného, Vás hned na začátku příjemně překvapí rychlá obsluha při zakoupení vstupného, renovované objekty, či nové expozice dle původních předloh a v neposlední řadě, což mě zaujalo nejvíce je umístění domácích zvířat ve Valašské dědině.  Pro připomenutí Valašské muzeu v přírodě se sestává ze tří částí v Rožnově pod Radhoštěm, poslední čtvrtá je  nejvýše položená, a jedná se o Pustevny na Radhošti.  Zpátky tedy k těm třem částem ve městě, kde se jedná o:

Dřevěné městečko, které je nejstarší a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea. Kde v době sezóny také probíhají folklórní či řemeslné akce.

Mlýnská dolina, je další částí Valašského muzea v přírodě. Sestává se z funkčních domů, tedy  převážně technických staveb fungujících na vodní náhon.

Valašská dědina,  je třetí částí, kde právě naleznete komplet městečko ve stráni (kopci), s již zmíněným hospodářstvím, kostelem či větrným mlýnem.

Návštěvu tohoto unikátu Vám velmi doporučuji, člověk se jistě pokochá či přivzdělá znalostmi našich předků. Děti si výlet užijí a možná si budou více vážit dnešních možností (avšak pozor, je docela možné, že zde naleznou kouzlo vesnice).  Rozhodnete-li se pro návštěvu skanzénu 16.07.2011 můžete se zúčastnit akce pod názvem 18. pekařská sobota – oslavy prastarého cechu pekařského, ochutnávka pečiva z různých koutů vlasti s pestrým doprovodným programem.