13 řešení, jak se jich zbavit

Ačkoli někteří lidé je považují za roztomilé, neměli bychom jim dovolit ukrývat se v domě, protože způsobují velké škody. Zde je několik řešení, jak se jich zbavit!

Popis polní myši

Myš polní je ve skutečnosti lidový termín, který může označovat mnoho hlodavců a jehož klasifikace se v průběhu let vyvíjí. Existují různé druhy polních myší, například myš horská, myšice obojková, myšice pruhovaná a myšice lesní. Do domů se dostává myš lesní nebo obyčejná polní.

Ve Francii je nejběžnějším druhem a někdy se nazývá krysa skákavá, krysomil, myšice zemní, myšice jelení, myšice lesní nebo myšice polní šedá. Můžete je vidět všude: v zahradách, zejména v živých plotech, které mají velmi rádi, na okrajích lesů, v listnatých lesích, v parcích, ve vysokých polohách i v nížinách. Útočiště hledá v garáži, na půdě, ve sklepě, v prádelně domu i v zahradní kůlně.

Díky své zvláštní morfologii snadno vklouzne i do nejmenšího otvoru, škvíry nebo pod dveře. Neváží více než 35 gramů a je dlouhý asi 25 cm, ocas je o polovinu menší. Pokud chytíte polní myš za ocas, může se snadno vyprostit.

Pravděpodobně vám nechá kus ocasu, protože se skládá ze 180 kroužků a kůže, které lze snadno oddělit. Pokud uvidíte polní myš s kratším ocasem, je to pravděpodobně proto, že se ji někdo pokusil takto chytit.

Jeho srst je obvykle tmavě hnědá s červenými a šedými odlesky na hřbetě, bocích a hlavě. Na břiše, nohách, krku a bradě je spíše lehce šedobílý. Specifičnost jeho vlasů spočívá v tom, že jsou hmatové, a proto slouží jako radar. Má velké černé oči a větší uši než myš. Tento hlodavec dokáže skočit do výšky více než 80 cm, protože jeho zadní nohy jsou delší než přední.

Čtěte také  Jak odblokovat dřez pomocí jedlé sody?

Myš jelení je hyperaktivní hlodavec, který je ve dne v noci neustále v pohybu. Hledá semena a ořechy a hloubí si tunely, v nichž ukrývá potravu a vychovává mláďata. Je to zvíře, které si pečlivě organizuje své životní prostředí a plánuje několik východů do svých galerií, aby nezůstalo vězněm. Na zahradě lze východy najít, protože jsou zakryty hromadou listí.

Myš polní žije maximálně dva roky, ale velmi rychle se rozmnožuje, samice rodí asi 70 mláďat, a to díky čtyřem vrhům po 9 až 10 mláďatech ročně. Mladá myš je samostatná za 21 dní a pohlavní dospělosti dosahuje za dva měsíce.

Jak se myši polní živí?

Myš polní má velmi ráda sýr a chléb, které najde v našich domech. Živí se však především obilovinami a pupeny. Miluje lískové oříšky a další ořechy, které vyluští svými malými prstíky. Živí se také plži po vyjmutí z ulity, hmyzem, houbami, červy a hlísticemi.

Má ekologickou úlohu, protože se živí hmyzem a provzdušňuje půdu. Podporuje přežití rostlin tím, že posiluje symbiózu mezi kořeny a houbami, která se nazývá mykorhizace. Je však také významným škůdcem plodin, který způsobuje zemědělcům značné škody a ztráty.

istock

Jak vyhnat myš polní z domu?

Myš polní si do domu pustit nechcete, zvláště když víte, jak rychle se množí.

Repelentní metody

Metody, které spočívají v odhánění polních myší, aniž by je usmrtily, jsou v podstatě založeny na sluchové a čichové citlivosti těchto zvířat. Jsou velmi účinné a snadno se implementují.

  • Ricinový olej, česnek nebo černý bez jsou rostliny, které mají na polní myši obzvláště odpuzující účinek. Můžete je vysadit kolem zeleninové zahrady, aby ji chránily. Lze je také vysadit do květináčů v domě.
  • Několik z nich vložte na dno tunelů vyhrabaných polními myšmi. stroužky česneku které ji vyplaší.
  • Stroužky česneku můžete nahradit naftalínové kuličky.
  • Je také možné provést plašení polních myší pomocí zvuků Plastová láhev s klackem na dně ochozu bude plašit zvěř, když s ní bude třást vítr.
  • Hnůj z černého bezu je jistě nejúčinnější metodou. Stačí nasekat 500 gramů listů černého bezu a nechat je 6 až 7 dní macerovat v 5 litrech vody. Jakmile se na hladině přestanou objevovat bublinky, roztok přefiltrujte a uložte do plechovek. Poté ji umístěte do blízkosti vchodů, které jste určili, a kolem zeleniny na zahradě, kterou chcete chránit.
  • Koláč z ricinového oleje je také velmi dobře fungující metoda. Vyrábí se ze zbytků po výrobě ricinového oleje. Prodává se v zahradnických centrech ve formě prášku a jeho zápach myš polní nejen obtěžuje, ale může ji i zabít. Tento produkt je skutečně velmi toxický pro zvířata i pro člověka. Před manipulací s ním je třeba nosit silné rukavice. Obvykle se umisťuje do galerie tak, že se tímto práškem obalí kousek jablka.
Čtěte také  Tady je důvod, proč byste měli nové oblečení před nošením vyprat!

Ultrazvuková zařízení

Prodávají se zařízení, která vydávají zvuky, jež slyší pouze polní myši. Tyto zvuky se jim nelíbí a utíkají pryč. Při výběru modelu je třeba dbát na opatrnost.

Dobré vědět: Při nastavování tohoto zařízení používejte rukavice, abyste na pasti nezanechali pach.

Pasti

V obchodech jsou k dispozici pasti, které polní myši odhánějí, aniž by je zabily, a které je chytají živé.

Tyto pasti mají podobu pastí, které přilákají a chytí myš polní pomocí návnady, jako jsou semena, jablka apod. Pak myš jednoduše odneste z domu a vypusťte ji do volné přírody.

Ostatní pasti

Jsou ve formě :

  • Buzny ;
  • Blatníky ;
  • Kovové svěrné pasti ;
  • Olověné nábojové pasti s rozbuškou.

Výrobky proti hlodavcům

Pokud vám nevadí zabíjení polních myší, můžete použít jed na krysy. Ty obvykle působí proti srážení krve a usmrcují myš tím, že způsobují krvácení. Zde je několik tipů, jak tyto výrobky, které jsou k dostání v obchodech pro kutily a v drogeriích, používat.

  • Dodávají se ve formě pasty, bloků nebo granulí, které můžete smíchat s návnadou;
  • Protože jsou toxické, buďte při manipulaci s nimi opatrní a uchovávejte je mimo dosah dětí a domácích zvířat;
  • Jejich použití preferujte pouze v případě nekontrolovatelného vniknutí do domu. Když jste venku, nechte je u vchodu do galerií.
Čtěte také  Jak vyčistit silně znečištěnou spáru na dlaždice?

Dravá zvířata

Myš polní může být lovena i zvířaty, kterými se živí, včetně koček a dravých ptáků, zejména puštíka obecného. Pokud jste se rozhodli zbavit se jich zodpovědnějším a přirozenějším přístupem, můžete na zahradě instalovat hnízdní budku pro sovy. Jeho přítomnost slouží jako odstrašující prostředek pro polní myši, které se pak na vašem pozemku neusazují.

Pokud je invaze příliš velká, můžete si zavolat specializovanou firmu, která s přítomností tohoto malého zvířete účinně bojuje.

Jak se vyhnout přítomnosti polních myší v domě?

Nejjednodušším způsobem je pravidelné čištění přístavků, jako je sklep, půda apod. Pak si všimnete trusu nebo stop po okusování, které ukazují na přítomnost myší polních ve vašem domě. Vyplňte také všechny praskliny a díry, které uvidíte. Potraviny, které milují, by se nikdy neměly skladovat mimo vzduchotěsné nádoby.

Přečtěte si také :

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST