Předměty denní potřeby lze někdy použít k účelům, ke kterým nebyly původně určeny. Vše záleží na vaší představivosti a potřebách. Pokud nemáte po ruce vysavač, můžete ho například použít jako fén.
Když se řekne myčka nádobí, pravděpodobně se vám vybaví vaření, jídlo, úklid a mytí nádobí. Ač se to může zdát překvapivé, myčka nádobí může být užitečná k mnoha věcem. Zde najdete výběr 15 věcí, které můžete dělat s myčkou nádobí.
1. Uvaření filetů z lososa
Pokud chcete být rychlí, můžete lososa připravit v myčce nádobí. Stačí ji okořenit a zabalit do vzduchotěsného papíru nebo do misky se skleněným víčkem.
Poté ji vložíte do pračky a nakonec spustíte normální cyklus trvající přibližně hodinu a patnáct minut při teplotě 65 °C. Samozřejmě to děláte bez mýdla. A je hotovo, budete mít křehkou a chutnou rybu. Stejně můžete postupovat i u foie gras nebo krůtího masa.
2. Oplachování ovoce a zeleniny
Špatně očištěné ovoce a zelenina mohou způsobit onemocnění. Proto je důležité je před konzumací nebo dokonce před uložením do chladničky dobře umýt.
Abyste nemuseli ztrácet čas drhnutím jednotlivých plodů, můžete je vložit do myčky. Ty choulostivější lze umístit na horní stojan a ostatní na spodní stojan. Poté můžete spustit čisticí cyklus a získat zdravou zeleninu.
3. Udržování teploty jídla
Máte uvařeno, ale ne všichni jsou u jídla? Jídlo můžete udržovat teplé v myčce nádobí. Pokud nechcete ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě nebo v troubě, můžete ho vložit do myčky.
Toho dosáhnete spuštěním sušicího cyklu bez vody a umístěním potravin do horního koše. Tím se udržuje správná teplota potravin.
4. Dozrávání ovoce
V myčce můžete nechat dozrát ovoce, například banány nebo avokádo. Stísněné prostředí myčky nádobí je pro zrání některých druhů ovoce ideální. K tomu stačí umístit ovoce na horní stojan a spustit normální cyklus bez vody.
Zdá se, že teplo má pozitivní vliv na dozrávání plodů. Doba, po kterou ovoce zůstane uvnitř stroje, závisí na počátečním stupni zrání ovoce. Je však třeba dbát na to, aby myčka zůstala zavřená.
5. Vaření zeleniny v páře
Pokud jste v kuchyni přetížení a všechny sporáky jsou obsazené, můžete zeleninu připravit v páře v myčce nádobí. Technika je velmi jednoduchá. Nejprve je nakrájíte, pak je vložíte do skleněné nádoby, přidáte šálek vody a uzavřete ji.
Nakonec v pračce spustíte normální cyklus. S některými druhy zeleniny dosáhnete lepších výsledků než s jinými. V myčce se dobře vaří například chřest a zelené fazolky.
6. Mytí domácích spotřebičů
Často o tom nepřemýšlíte, ale například některé odnímatelné části kávovaru mohou shromažďovat odpad a také bakterie. Chcete-li tento problém odstranit, rozeberte kávovar a dejte jej vyprat do pračky. Totéž můžete udělat i s vysavačem a jeho příslušenstvím, zejména s filtrem.
Nezapomeňte na plastové nebo kovové větrací mřížky a filtry odsavače par. Toto čištění můžete provádět jednou týdně a použití stroje zaručuje důkladné vyčištění.
7. Čisticí houby
Houbičky používané ke každodennímu čištění jsou často skutečnými hnízdy bakterií. Bohužel na jejich čištění nemyslíme. Během víkendového úklidu proto můžete všechny houbičky vložit do myčky.
Praní při vysokých teplotách zničí mikroorganismy, které se v houbě časem nahromadily. Kartáčem na nádobí můžete také projít, abyste odstranili bakterie.
8. Dezinfekce plastových hraček
Jak jistě víte, hračky vašich dětí jsou všude, což znamená, že se na nich usazuje prach a bakterie. Pokud se neudržují v čistotě, mohou způsobit onemocnění dětí.
Plastové hračky bez baterií můžete vložit do myčky na nádobí. Totéž můžete udělat s hračkami svých domácích mazlíčků. Toto čištění při vysoké teplotě nejen odstraní prach, ale také zničí nebezpečné mikroorganismy.
9. Čištění sportovního vybavení
Některé vybavení, například kožené rukavice, nelze prát v pračce, protože by mohlo dojít k jejich poškození. Místo toho můžete použít myčku nádobí.
Všechny nástroje, jako jsou helmy, boxerské rukavice a chrániče holení, můžete vložit do myčky a spustit plný cyklus. Na konci budete mít své vybavení čisté a především vydezinfikované.
10. Odmašťování dílů automobilů
Nemusíte se namáhat při čištění špinavých a mastných částí vozu. Myčka nádobí je jednoduché a účinné řešení.
Stačí vložit vše, co potřebujete vyčistit. Na konci čisticího cyklu budete mít díly bez poskvrnky.
11. Čištění umělých květin
Myčka se hodí nejen k mytí talířů, ale můžete v ní umýt i umělé květiny, které zdobí váš domov. Tento úklid můžete organizovat jednou měsíčně. Stačí jen vložit květiny do koše a spustit běžný cyklus čištění. Je to rychlé a efektivní.
12. Sušení nádobí
Některé materiály, jako je silikon, litina a dřevo, nelze mýt. Mohou být poškozeny dlouhodobou vlhkostí, čisticími prostředky nebo teplotou. Proto je nejlepší prát je ručně. Jakmile tak učiníte, můžete je vysušit v myčce nádobí. Můžete je nechat okapat nebo spustit cyklus sušení.
13. Čištění kartáčů na vlasy
Tyto nástroje používáme denně a bohužel nemyslíme na jejich mytí, ale jsou to hnízda odpadu a bakterií. Abyste neztráceli příliš mnoho času drhnutím a měli jistotu dokonalého výsledku, můžete je umýt v myčce nádobí.
Vložte je do stojanu vyhrazeného pro příbory a spusťte běžný mycí cyklus. Budete mít k dispozici čisté a vydezinfikované kartáče na vlasy. Totéž můžete udělat se štětci na make-up nebo s kleštičkami na nehty.
14. Ohřívací desky
V zimě nebo když máte hosty, je jistě příjemnější jíst příbory s mírnou teplotou. Před podáváním jídla můžete talíře a vidličky ohřát v myčce nádobí.
Pokud model vaší pračky tuto možnost nenabízí, můžete talíře znovu nahřát spuštěním cyklu sušení.
15. Mytí roštů a plechů v troubě
Myčka nádobí je každodenní samozřejmostí. Když chcete vyčistit troubu po kuchyni, můžete kromě houbičky použít i myčku nádobí. Ušetříte tak drahocenný čas. Například rošty a plechy trouby lze mýt v myčce. Jednoduše je vložte dovnitř spolu s nádobím a spusťte mycí cyklus.
Obsah