5 tipů pro úspěšný výsev

Abyste měli krásné, silné a produktivní rostliny zeleniny, je důležité je úspěšně zasít.

K tomu je třeba dodržovat těchto pět jednoduchých a účinných rad pro úspěšný výsev:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vesnické radosti (@vesnickeradosti)

Namáčení semen ve vodě před výsevem

Aby semena rychleji vyklíčila, je dobré je před výsevem namočit do misky s teplou nebo horkou vodou. Tato semena mají tvrdý, silný obal, který brání nebo zpožďuje vzcházení rostlin. Tento postup, kdy se semena umístí pod vodu, umožňuje změkčit tento obal, a tím usnadnit klíčení. Tato technika je účinná zejména u semen hrachu, lupiny, petržele a mrkve.

S odkazem na lunární kalendář

Po tisíce let se staří lidé zabývali zahradničením podle polohy, fází a východu Měsíce. Tento postup je účinný pro úspěšnou výsadbu. Můžete se řídit lunárním kalendářem, abyste přesně věděli, kdy zasít rostlinu.

Čtěte také  Jakých je 5 tipů na čištění roštů trouby, aby vypadaly jako nové?

Pro informaci, lunární kalendář se dělí na různé typy dnů.

  • Ovocné/semenné dny: v tomto období je vhodné vysévat ovoce nebo plodovou zeleninu;
  • Kořenové dny: nejlepší doba pro výsev kořenových plodin, jako je mrkev, řepa a brambory;
  • Květinové dny: pro pěstování jedlých nebo okrasných květin;
  • Listové dny: pro výsev rostlin, které se konzumují jako listy, jako je salát, celer a bylinky…

V každém případě se vždy doporučuje setí za dorůstajícího Měsíce. V této době míza v rostlinách rychle cirkuluje a stoupá. Semena mohou úspěšně vyklíčit pouze.

Výsev do praktických nádob

Sazenice lze vysévat do mnoha typů nádob, jako jsou tácky, kelímky nebo květináče. Tyto nádoby je však třeba pečlivě vybírat podle druhu rostliny. Kontejnery totiž zajistí, že se sazenice budou v následujících týdnech dobře vyvíjet.

Čtěte také  8 jednoduchých tipů, jak odstranit plíseň z lednice

Pokud například sázíte velká nebo rychle rostoucí semena, měli byste zvolit dostatečně hluboké květináče. Pro výsev malých semen nebo sazenic květin je vhodné použít misky. Kelímky jsou ideální pro jednotlivé sazenice nebo rostliny, které nelze přesadit.

Správné zalévání sazenic

Všechny rostliny potřebují ke svému životu dobrou zálivku. Pro úspěšné sazenice je však třeba zalévat střídmě. Pokud způsobíte přílišnou vlhkost, mohou se sazenice utopit nebo se vystavit chorobám. Zásadou je udržovat substrát vlhký, ale ne rozmočený.

Za tímto účelem je vhodné zalévat sazenice za mírného deště, zejména postřikovačem. Tím se zabrání pohybu semen. Před každou novou zálivkou je však dobré vždy zkontrolovat, zda je půda suchá.

Čtěte také  Kvetoucí tráva: nyní můžete vysadit podzimní modrou trávu

Použijte dřevěné uhlí, abyste zabránili rozmrazení

Sazenice jsou náchylné k vlhnutí, což je onemocnění způsobené růstem hub. Pokud dojde k navlhnutí, je poměrně obtížné se ho zbavit, protože kořeny uhnijí a nakonec odumřou. Proto je nejlepší vzniku tohoto plísňového onemocnění předcházet.

Přidejte do půdy například práškové dřevěné uhlí. Prášek z dřevěného uhlí může zabránit zvlhnutí, protože pohlcuje přebytečnou vlhkost, která podporuje rozvoj plísní.


 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada