8 jednoduchých tipů, jak odstranit plíseň z lednice

Plísně jsou malé, téměř neviditelné houby. Do domácností se dostávají vzdušnými proudy, lidmi a domácími zvířaty. Ke svému růstu potřebují vodu a živiny, které jsou v chladničkách ve velkém množství.

Naštěstí existují prostředky pro odstranění těchto malých, nezdravých hub. Zde je 8 jednoduchých tipů, jak odstranit plíseň z lednice.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lucie Burianová (@ukliddomova)

1. Vyčistěte chladničku bělidlem

Plíseň z chladničky účinně odstraní bělidlo nebo chlornan sodný. Před přímým nanesením na povrch je však vhodné tento přípravek naředit, protože je poměrně silný. Ředění snižuje toxicitu bělicích výparů.

Pro použití smíchejte půl litru bělidla s 1 litrem vody a postříkejte plesnivé místo. Poté jej nechte působit 10 minut, vydrhněte kartáčem a opláchněte vodou. Tento výrobek by se neměl kombinovat se čpavkem.

2. Použití peroxidu vodíku k odstranění plísní

Peroxid vodíku můžete bezpečně použít k odstranění plísní v lednici. Peroxid vodíku (3-10 %) je protiplísňový, antivirový a antibakteriální přípravek, který je k dostání ve většině lékáren. Je méně agresivní než bělidlo a odstraňuje plísně pomalu bez uvolňování toxických výparů nebo zbytků.

Čtěte také  Údržba vašeho komína: pozor, je povinná každý rok!

3. Bílý ocet k odstranění plísní z chladničky

Bílý ocet je mírně kyselý produkt, který dezinfikuje, čistí a dezodoruje. Dokáže také odstranit 82 % druhů plísní v chladničkách. Pokud nejsou skvrny příliš výrazné a/nebo staré, namočte houbu do bílého octa. Poté jím potřete přímo plesnivé plochy, abyste je odstranili.

Pokud jsou skvrny od plísně staré, zřeďte 30 cl bílého octa s 20 cl vody. Poté směs nalijte do rozprašovače a postříkejte plíseň, abyste ji odstranili.

4. Jedlá soda k odstranění plísní z lednice

Jedlá soda má v domácnosti mnohostranné využití, včetně odstraňování plísní. Má totiž vysoké pH, které brání růstu a přežívání plísní. Všimněte si, že jedlá soda je levná, ale netoxická a snadno se mísí s vodou. Je proto velmi účinný při odstraňování plísní v lednici.

Čtěte také  Zde je návod, jak snadno a rychle vyčistit žaluzie! Postupujte podle průvodce!

5. Esenciální oleje proti plísním

Čajovníkový olej je repelent, deodorant a antiseptikum. Je to jeden z nejbezpečnějších produktů, který rychle odstraňuje plísně a zabraňuje návratu spor. Stačí smíchat čajovou lžičku tea tree s šálkem vody. Poté místo s plísní postříkejte, nechte hodinu zaschnout a otřete suchým ručníkem nebo utěrkou z mikrovlákna.

6. Odstranění plísně z lednice pomocí citronu

Citron je přírodní antiseptikum, bělidlo, odstraňovač skvrn a čisticí prostředek. Vysoká koncentrace kyselin v jeho šťávě rozkládá plísně a zanechává povrch dezinfikovaný. Plíseň z ledničky odstraníte pomocí citronu tak, že na plesnivé místo nalijete šťávu ze 3 až 5 citronů a necháte pět minut působit. Poté povrch otřete vlhkou utěrkou a znovu jej přiložte (je-li to nutné) a drhněte, dokud plíseň zcela nezmizí. K drhnutí nepřístupných míst můžete použít starý zubní kartáček.

Čtěte také  Lesklá podlaha: nejlepší tipy pro lesklou podlahu bez námahy

7. Zubní pasta a kvasnice na skvrny od plísní

Máte v koupelně balíček prášku do pečiva a tubu zubní pasty? Pokud ano, máte ingredience pro 100% účinný kouzelný lektvar proti plísním.

Trik spočívá v tom, že v misce smícháte balíček prášku do pečiva a trochu zubní pasty. Poté pastu naneste na skvrny od plísní v lednici. Nechte působit asi 2 hodiny a poté opláchněte vodou.

8. Škrabka na formy

Tyto tipy jsou velmi účinné při odstraňování plísní z lednice. Plesnivé části však budete muset oškrábat. Před použitím bílého octa nebo jedlé sody je vhodné odstranit největší plísně pomocí škrabky. Za tímto účelem jemně potřete místo postižené plísní.

Plísně jsou pro vaše zdraví toxické. Proto je důležité se při škrábání chránit ochrannou maskou a latexovými rukavicemi.

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST