Bezúdržbová zahrada: jak a čím ji osázet, abyste si mohli užívat jen odpočinek?

Věděli jste, že můžete mít zahradu, aniž byste ji museli každý den udržovat? Je to možné, pokud děláte správné věci.

Není pochyb o tom, že zahradničení vyžaduje čas a investice. Pokud chcete, aby vaše zahrada vypadala nádherně, je třeba provést řadu úkonů. Může se to zdát zdlouhavé a omezující. Zahradu je však možné mít i bez neustálé údržby. Co to znamená? Jde o zjednodušení práce tak, aby údržba byla co nejmenší. Jak toho lze dosáhnout? Odpovědi v tomto příspěvku.

Musíte minimalizovat zahradní trávník, abyste měli méně údržby!

Údržba trávníku se může zdát v mnoha ohledech omezující. Pro některé lidi vyžaduje neustálé zalévání a sekání, aby byl stále zelený a upravený. Údržbu je však možné minimalizovat. Například nemusíte sekat trávník každý týden. Můžete to dělat méně často tím, že budete sekat nejvyšší trávník místo v jedné rovině se zemí.

Čtěte také  Jak urychlit zrání kompostu: kdy zakrýt a kdy zalít? Dělat chyby se nevyplácí.

Chcete-li mít zahradu bezúdržbovou, vyberte si odolné rostliny!

Pokud chcete méně zahradničit a více si užívat zeleně, musíte si vybrat ty nejsnadněji pěstovatelné rostliny. Dbejte na jednoduchost, vyhněte se teplomilným rostlinám, které je třeba přezimovat. Místo toho se rozhodněte pro odolnější odrůdy, které rostou bez zvláštní péče, bez systematického hnojení a bez nutnosti měnit pH půdy na každém kroku. Vyberte si například více či méně původní rostliny, které jsou vhodné pro půdu na vaší zahradě.

Zahrada a keře pro méně údržby

Pokud dáváte přednost stromům a keřům před květinovými záhony, vyberte si druhy, které vyžadují co nejméně údržby. V tomto případě je nejlepší zvolit rostliny, které nepotřebují neustálé stříhání zahradnickými nůžkami a které mohou prospívat ve své přirozené podobě. Pokud je to nutné, prozkoumejte odrůdy, které se vám líbí a které se snadno pěstují, jako je dřišťál, hortenzie, ořešák, šeřík, routa, rakytník nebo weigela.

Čtěte také  Jaké květiny vysadit na podzim? Cibuloviny, trvalky a letničky je nejlepší vysazovat v září a říjnu!

Trvalky, sázka na jistotu pro zahradu bez údržby

Obecně se má za to, že je lepší pěstovat letničky, aby se zahradničilo méně často. Je pravda, že tyto rostliny mohou být zasety a růst samy. Některé z nich lze dokonce znovu vysévat a vydrží až do následujícího roku.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zahrady od Dany (@zahrady_od_dany_)

Ve srovnání s trvalkami však letničky vyžadují více údržby. Víceleté odrůdy vyžadují méně práce. Může se jim dařit v různých klimatických podmínkách. Můžete se rozhodnout například pro půdopokryvné rostliny a vytvořit tak krásnou zahradu plnou květin. Nejenže jsou vizuálně atraktivní, ale také omezují erozi půdy a zajišťují půdě mikroklima a lepší vlhkost. Nehledě na to, že omezují růst plevele stejně jako pečlivě zvolený mulč. Tato možnost je pro zahradu s nízkými nároky na údržbu jako stvořená. Trvalky mají navíc tu výhodu, že jsou k dispozici v různých barvách a velikostech.

Čtěte také  Jak vybrat správný mulč na pokrytí zahradní půdy? Naše tipy a rady

Pokud potřebujete nějaké nápady, doporučujeme: kolumbárium, komonici, denivku, hosta, pelargonii, kopretinu, kosatec, mateřídoušku, levanduli, pivoňku, pomněnku, kosatec, řebříček, šalvěj, traviny, třezalku nebo všechny odolné trávy.

 

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada