Bylinky pro podzimní pěstování: 9 rostlin do nádob i do země

Věděli jste, že aromatické rostliny se nejlépe pěstují uprostřed podzimního období?

Bylinky jsou tajnou přísadou, která našim pokrmům chybí, aby jim dodala zvláštní chuť. Proto je důležité mít v kuchyni vždy nějaké zásoby. A nejlepší způsob, jak jich získat spoustu a zdarma, je vysadit si je na zahradě. I zde platí, že pro dobrou úrodu je třeba postupovat správně. Odborníci doporučují vysazovat je na podzim, protože v tomto ročním období jsou pro růst rostlin ideální klimatické podmínky. Objevme 9 bylinek, které je vhodné vysadit na podzim.

Meduňka lékařská

Meduňka je známá svou sladkou vůní a chutí podobnou citronu. Tato aromatická bylina není jen přísadou do našich rostlin. Má také léčivé účinky. Proto by měl být součástí vaší zahrady. Roste dobře v interiéru i exteriéru.

Čtěte také  Jak pěstovat a pečovat o cyklámen v pokojovém květináči? Tipy pro prodloužení kvetení

Koriandr

Koriandr se snadno pěstuje, protože jej lze vysévat kdykoli během roku. Nejvhodnější doba pro výsadbu je říjen, kdy klesá teplota a stoupá vlhkost vzduchu. Navíc je snadné ji znovu zasít, jakmile semena spadnou do země.

Tymián

Ne všechny rostliny lze na podzim pěstovat na zahradě. Naštěstí je tymián jednou z bylinek, které rostou i v říjnu. Je nezbytnou součástí lahodných pokrmů.

Rosemary

Na rozdíl od většiny aromatických bylin se rozmarýn na podzim pěstuje v interiéru. To je nejlepší způsob, jak ji ochránit před agresivními vlivy, které jsou běžné venku (sucho, hmyz, vítr atd.).

Oregano

Oregano patří mezi aromatické rostliny, které se snadno přizpůsobí jakýmkoli povětrnostním podmínkám. Tato bylina může bez problémů osídlit vaši zahradu, ať už je horká a slunečná, nebo suchá a chladná. Vždy je však vhodné se o něj dobře starat.

Čtěte také  Jak urychlit zrání kompostu: kdy zakrýt a kdy zalít? Dělat chyby se nevyplácí.

Mátový

Kromě ochucení pokrmů je máta ideální také k hubení některých druhů hmyzu. Navíc se snadno pěstuje, protože nevyžaduje velkou údržbu. Nezapomeňte, že tato aromatická bylina má ráda především slunce.

Pažitka

Čerstvé sýry, omáčky a saláty nebudou mít bez pažitky stejnou chuť. Proto by měl být součástí vaší zahrady. Důrazně se doporučuje zasadit ji na slunné místo. Sluneční světlo je pro rostlinu nezbytné, aby se jí dařilo. Na druhou stranu příliš časté zalévání může být pro jeho vývoj škodlivé.

Česnek

Ideální doba pro pěstování česneku na zahradě je od října do listopadu. Kromě toho, že skvěle doplní vaše pokrmy, je také spojencem ostatních rostlin na zahradě. Chrání zelí, ovocné stromy a jahodníky před hmyzem.

Kopr

Kopr je jednou z aromatických rostlin, které lze pěstovat na podzim, protože je živý. Díky své anýzové vůni je ideální přísadou k rybám, grilování a čerstvým sýrům. Nezapomeňte ji zasadit na místo chráněné před větrem.

Čtěte také  Jak podpořit žížaly v zeleninové zahradě? 5 tipů, které objevíte

Proč sázet bylinky, které porostou na podzim?

Podzim je ideálním obdobím pro pěstování bylinek. V tomto ročním období jsou teploty mírné a vlhkost vzduchu ideální pro pěstování rostlin. Tyto podmínky obecně podporují růst kořenů, které hledají živiny hluboko v půdě. Z tohoto důvodu jsou listy a květy rostlin pěstovaných na podzim větší než u rostlin pěstovaných na jaře. Proto je důležité sázet bylinky

Jak pečovat o bylinky: jak na to?

Pěstování rostlin neznamená jen zasít semena a pravidelně zalévat. Musíte udělat více pro to, aby vaše bylinky byly zdravé. Musíte se o ně dobře starat. Jednou z prvních věcí, kterou byste měli udělat, je odstřihnout zvadlé, zažloutlé a uschlé květy. Důležité je také zohlednit vlastnosti jednotlivých rostlin.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada