Co je to skarifikace osiva?

Semena Flamboyan musí být skarifikována.

Obrázek – Wikimedia/Forest & Kim Starr

V přírodě jsou pro klíčení semen příznivé samotné stanovištní podmínky, ale při pěstování někdy potřebují trochu pomoci navíc probudit se. K tomu můžeme použít několik metod v závislosti na vlastnostech samotného osiva a druhu, ke kterému patří.

Jedním z nich je skarifikace. Toto slovo nám může znít zvláštně, pokud ho slyšíme poprvé, ale uvidíte, že po přečtení tohoto článku budete vědět, v čem spočívá a které rostliny lze skarifikovat.

Co je to skarifikace rostlin?

Smirkový papír

Jedná se o ošetření před klíčením, které napomáhá klíčení semen. Přirozenou cestou, samotným plynutím času, stejně jako vlivem slunečních paprsků, trávicího systému zvířat, která plody konzumují, srážek a kolísání teplot, vyklíčí ty, které jsou tvrdé a/nebo mají velmi dlouhou dobu klidu, ale pravda je, že by to trvalo dlouho. (měsíce nebo roky).

Je samozřejmě v zájmu pěstitele, aby rostliny vyklíčily co nejdříve, a proto se rozhodl je skarifikovat. Jak se to dělá? Lze to provést dvěma způsoby:

  • S brusným papírem: musíte přes něj několikrát přejet, dokud nezmění barvu. Poté ji vložte na 24 hodin do sklenice s vodou a druhý den ji můžete zasít na záhon.
  • Vystavení tepelnému šoku: to spočívá v tom, že se na 1 sekundu vloží do sklenice s vroucí vodou a na 24 hodin do jiné sklenice s vodou o pokojové teplotě. Doporučuji použít cedník, aby nedošlo ke kontaktu s vroucí vodou.
Čtěte také  Kdy a jak sázet rebarboru na podzim?

Které z nich by měly být skarifikovány?

Sazenice akátu karroo

Obrázek – Wikimedia/Joozwa

Zde je seznam hlavní rostlinné rody které se doporučuje skarifikovat:

  • Akácie
  • Albizia
  • Ailanthus
  • Bauhinia
  • Cercis
  • Delonix
  • Robinia
  • Sophora

A obecně všechna semena, která jsou tvrdá a mají kulatý nebo oválný tvar.

Co je to klíčení?

Klíčení semen prochází několika fázemi

Abychom pochopili, co je to klíčení, povíme vám příběh, který se opakuje především každé jaro a někdy také v létě a na podzim. Našimi hrdiny budou dvě rostliny z čeledi nahosemenných, které vytvářejí květy a také chrání své plody. Když například včela přenáší pyl z jednoho květu na druhý, oplodňuje tím vlastně vajíčko tohoto květu.

Jakmile se tak stane, okvětní lístky uschnou, protože již splnily svou funkci (přilákat opylovače, v tomto případě včelu). Současně, vajíčko začíná bobtnata spolu s ním se začne vytvářet „slupka“, která může být více či méně tvrdá, aby jej chránila. Jakmile dokončí zrání, tj. jakmile dosáhne geneticky dané velikosti, získá svou konečnou barvu. Od této chvíle může na mateřské rostlině nějakou dobu zůstat, nebo odpadnout.

Čtěte také  Co když bude pršet? Chytré tipy, jak se vypořádat s nadměrnou vlhkostí na zahradě

Ale to je jen začátek. Nyní musí oplodněné vajíčko, které je pouze semenem, vyklíčit, aby mohlo pokračovat dál. A k tomu, musí být především hydratovaný.. Pokud se vejce co nejdříve nezavodní, zkazí se. A právě to a nic jiného do značné míry určuje, jak dlouhá bude doba životaschopnosti semen.

Aby však bylo možné hydratovat je nezbytné, aby tato „kůže“, tato skořápka, měla mikrořezy. kterými může vnikat voda. Tyto drobné ranky jsou pro člověka sotva viditelné, protože jsou způsobeny:

  • samotné semeno se otírá o kámen,
  • samotný náraz o zem při pádu,
  • náhlé změny teploty,
  • nebo v některých případech ze zubů a/nebo žaludku zvířat.

Jakmile je vajíčko hydratované, proces klíčení skutečně začíná. Začíná růst a energii vynakládá na svůj první kořen, který se nazývá oddenek. Současně se postupně otevírá listová růžice, která se odděluje od slupky plodu. Jedná se o první list, tzv. embryonální list, který je nejdůležitější, protože obsahuje živiny, které semenáček potřebuje k vytvoření pravých listů a následnému růstu.

Čtěte také  Druhy trav: vlastnosti, použití a péče

Co se může pokazit?

Houby způsobují na sazenicích velké škody.

Obrázek – Wikimedia/Jerzy Opioła

Často se má za to, že nejtěžší je pro semeno vyklíčit, ale pravda je jiná. V přírodě i při pěstování, musí překonávat různé výzvy: býložravé živočichy, kteří ji chtějí sežrat, parazitické houby připravené využít sebemenší příležitosti k jejímu poškození,… nemluvě o faktoru životního prostředí.. Nečekaný mráz nebo prudký nárůst teplot, sucho… to vše může mít vážné následky.

Každý zahrádkář, každý pěstitel může přijmout určitá opatření, která zajistí, že semeno nejen vyklíčí, ale také dospěje. A to jsou:

  • Použijte nový substrát s dobrou drenáží a vhodný pro typ vysévané rostliny (zde je průvodce substráty).
  • Ošetřete před a po výsevu fungicidy.
  • Substrát udržujte vlhký, ale ne přemokřený.
  • Výsevní substrát umístěte na dobře větrané a světlé místo.
  • Do každého výsevního lůžka nevysévejte více než 2 až 3 kusy.

A to je vše, co si o tomto tématu myslíte? Slyšeli jste někdy o skarifikaci?

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada