Co když bude pršet? Chytré tipy, jak se vypořádat s nadměrnou vlhkostí na zahradě

Vlhkost může rostliny poškodit. Proto vám nabízíme několik tipů na jejich ochranu.

Přestože je voda pro přežití rostlin nezbytná, příliš mnoho vody může poškodit jejich kořeny. Tento problém se často objevuje, když je půda jílovitého charakteru. Z tohoto důvodu musí být půda před příchodem období dešťů dobře připravena.

Aby se omezily škody způsobené nadměrnou vlhkostí, doporučuje se půdu obdělávat již od podzimu. K tomu je třeba použít rotavátor, který vyhloubí brázdy ještě před výsadbou.

Uvolněte půdu

Po několika dnech vydatného deště voda stagnuje a rostliny jsou zcela ponořené ve vlhku. Tyto podmínky jsou však pro jejich kořenový systém nepříznivé. Když se voda vsákne do půdy, ztvrdne a vytvoří se z ní dno jezírka. Vzniklá krusta nepropouští vzduch ke kořenům, což způsobuje rychlé vysychání rostlin.

Čtěte také  Nejkrásnější květiny na zahradních cestách: kvetou až do podzimu.

Pro provzdušnění půdy je důležité provádět okopávání, kdykoli máte příležitost. Musíte však použít vhodné techniky k ochraně kořenů.

Pozor na plísně a parazity

Jak víme, vlhkost podporuje rozvoj parazitů a plísní. Za deštivého počasí jsou rostliny náchylné k některým chorobám, například k plísním. Hlavními oběťmi jsou rajčata a brambory. Nejvíce však plíseň kontaminuje okurky.

Chcete-li se vyhnout propuknutí pozdní plísně na zeleninové zahradě, rychle odstraňte napadené rostliny. Pro diagnostiku onemocnění zkontrolujte, zda listy nežloutnou nebo neosychají. Na stoncích je také vidět bílá skvrna. V opačném případě ponechte při výsadbě přiměřenou vzdálenost mezi jednotlivými odrůdami zeleniny.

Květiny mohou v důsledku nadbytku vody také vadnout. To platí zejména pro některé druhy, jako jsou astry a cínie.

Čtěte také  Nejlepší tip na čištění zrcadla bez zanechání stop (pro milovníky úklidu)

A konečně, po několika dnech deště můžete očekávat, že vaši zahradu napadnou slimáci. Tito škůdci totiž milují vlhkost. Naštěstí existuje několik triků, jak je ze své plantáže vymýtit. Jako návnadu můžete použít například prkno. K jejich vystopování můžete použít také dravce, například kuřata. Můžete je také pravidelně sbírat ručně, ale to je zdlouhavá a časově náročná činnost.

Vytvoření vertikální zeleninové zahrady

Vertikální zeleninová zahrada je technika, kterou zahradníci používají k pěstování zeleniny na malé ploše. Jedná se o výsadbu na vyvýšené konstrukci, jako je mříž, kůly nebo drátěné pletivo. Většinou se tato metoda používá pro pěstování plazivé zeleniny, jako jsou papriky, hrášek, okurky a fazole.

Má dvě hlavní výhody. Zaprvé se vyhýbá přímému kontaktu s vodou. To znamená, že zelenina není ohrožena houbovými chorobami.

Čtěte také  Zeleninová zahrada: jak pěstovat lilek?

Ve druhé fázi umožňuje získat bohatou úrodu. Kromě toho se již nemusíte při sběru zeleniny ohýbat.

Za tímto účelem postavte konstrukci vysokou 120 až 150 cm. Vezměte si s sebou několik sítí a klacků. Umístěte je do vzdálenosti 2 m a poté sítě rozprostřete. Zvolte velikost ok přibližně 10 cm.

Zvýšené záhony

Skončíme velmi rozšířenou technikou vyvýšeného záhonu. To také pomáhá omezit poškození rostlin vodou. Příprava však musí být provedena v dostatečném předstihu před deštěm, tj. během podzimního období.

Tato metoda je nejvhodnější pro pěstování zeleniny, melounů, okurek, dýní a cuket. Tyto rostliny mají zvýšenou potřebu živin.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada