Co můžete zasadit v prosinci? (Průvodce výsadbou)

V mnoha klimatických pásmech máme tendenci považovat prosinec za začátek sněhové sezóny – ale ve skutečnosti můžete také něco zasadit.

Prosinec je vhodným měsícem pro výsadbu květin, jako jsou například macešky a macešky, zeleniny, jako je salát, mrkev a zelí, a bylinek, jako je rozmarýn a oregano. Můžete také vysadit cibuloviny v květináčích, například česnek. Vzhledem k tvrdé půdě však není vhodná doba pro výsadbu ovocných stromů a keřů.

Pojďme se ponořit do hloubky (ano, slovní hříčka je rozhodně zamýšlena!) a podívejme se, co můžete a nemůžete v prosinci sázet – a také se podívejme na některé ze svátečních prací, které můžete v tomto šťastném ročním období na zahradě dělat…

Je prosinec vhodným měsícem pro výsadbu?

Překvapivě ano: v prosinci se dá dělat poměrně dost zahradnických prací. Prosinec si obvykle se zahradničením nespojujeme. Obvykle jen ověsíme své dvorky sváteční výzdobou a necháme to být. Existuje však spousta zahradnických prací, do kterých se můžete pustit i přes zimu.

Samozřejmě, jak všichni víme, v USA panují různá podnebí! Zahrádkáři v Severní Dakotě budou v prosinci odklízet sníh ze svých zahrádek, zatímco zahrádkáři v Los Angeles budou stále oblečeni do triček. To, co můžete v prosinci sázet, velmi závisí na podnebí ve vašem státě.

O prosincovém zahradničení zde budeme hovořit obecně (chladno, některé mrazy, méně slunečních hodin), takže pokud žijete v některém z extrémnějších pásem, mějte prosím strpení.

Jaké květiny mohu sázet v prosinci?

Mluvíme zde o zahradničení v interiéru, ale květiny můžete sázet i v prosinci. Sázení semínek na příští jaro a léto je krásná zimní práce a můžete do ní zapojit i mladší děti. Zde jsou některé z našich oblíbených květin pro zimní výsev:

 • Muškáty jsou krásně barevné květiny, které vypadají v květináčích úchvatně.
 • Snapdragony také hýří barvami – a jsou to pěkně odolné květiny.
 • Sladký hrášek se dodává v celé škále barev. Podívejte se po voňavé odrůdě
 • Macešky se vyplatí vysadit pro jejich neuvěřitelně dlouhou dobu kvetení.
 • Violy jsou krásné a daří se jim i v chladnějším počasí
 • Pokud žijete v mírném zimním podnebí, můžete macešky a violy sázet do země i v prosinci.
Čtěte také  Jak používat olivový olej na orchideje?

Jaké ovoce můžete sázet v prosinci?

Ve většině mrazuvzdorných zón není výsadba ovoce v prosinci možná. Doufejme, že jste měli dobrou podzimní úrodu ze stávajících plodin a můžete si přes zimu pochutnat na spoustě lahodných zavařenin.

To však neznamená, že můžete na ovoce úplně zapomenout. Pokud chcete v příští sezóně pěstovat jahody, můžete již nyní začít s obohacováním půdy tím, že na záhony s jahodami překopete kompost. Můžete také prořezat keře bobulovin i jabloně a hrušně (měkké ovocné stromy v prosinci neprořezávejte). Po prořezání stromy dobře zalijte (i za vlhkého počasí) a přidejte dobrou vrstvu mulče.

Jakou zeleninu mohu sázet v prosinci?

Budete opravdu překvapeni, kolik různých druhů zeleniny můžete v prosinci vysadit! Možná je bude třeba pěstovat pod střechou ve skleníku, nebo je dokonce začít pěstovat uvnitř domu. Pokud žijete v teplejším podnebí, můžete dokonce mladou zeleninu zasadit přímo do země. Proto je tak důležité znát zóny mrazuvzdornosti.

Obecně lze říci, že zde je několik odolných druhů zeleniny, které přežijí prosincovou výsadbu.

 • Hlávkový salát může vypadat choulostivě, ale lze ho pěstovat po celý rok.
 • Mrkev lze pěstovat v hlubokých květináčích, takže ji můžete přenést dovnitř, pokud se příliš ochladí.
 • Zelí lze pěstovat venku i uvnitř, záleží na tom, kde žijete.
 • Kapusta je jednou z těch druhů zeleniny, které chutnají lépe po mrazu
 • Ředkvičky jsou velmi odolné a skvěle se hodí do salátů.
 • Česnek lze pěstovat doma v květináči nebo venku v teplejších oblastech
 • Špenát není vybíravý, pokud jde o dobu výsadby.
Čtěte také  Jak úspěšně vysadit koriandr na zahradě?

V prosinci můžete také založit bylinkovou zahrádku v interiéru, abyste měli jistotu, že budete mít pro své sváteční pokrmy lahodné a čerstvé chutě.

Mohu sázet stromy a keře v prosinci?

Pokud nežijete v zaručeně bezmrazé zóně, stromy a keře v prosinci nesázejte. Důvodem je, že strom potřebuje nějaký čas na to, aby si pod zemí vytvořil kořenový systém, což při zmrzlé půdě nemůže.

Nejvhodnější dobou pro výsadbu stromů a keřů je podzim. Půda je ještě teplá a úrodná, ale také vlhká: mladé a přesazené stromky potřebují dostatek vody. Jedno staré přísloví říká: Když opadá listí, je čas sázet stromy. Toho se držíme.

Jaké bylinky mohu sázet v prosinci?

V prosinci můžete v interiéru vysadit většinu bylinek. Slunný okenní parapet může být skutečně jedním z nejlepších míst pro založení nové bylinkové zahrádky, zejména v kuchyni. Zde je několik šikovných bylinek, které můžete pěstovat v zimě:

 • Rozmarýn pro nádhernou středomořskou vůni.
 • Oregano vnese do vaší kuchyně italskou atmosféru.
 • Koriandr má výraznou chuť v asijské kuchyni a hodí se i do salátů.
 • Petržel je užitečná v mnoha receptech.
 • Šalvěj se skvěle hodí k tradiční štědrovečerní večeři
 • Tymián je dalším důležitým svátečním kořením

Co můžete v prosinci zasadit do květináčů?

Pokud jsou květináče dostatečně hluboké a použijete kompost, bude se většině rostlin v nádobách dařit. Zde je několik rostlin, které můžete v prosinci pěstovat v květináčích:

 • Cibuloviny, například tulipány nebo narcisy.
 • Některé druhy zeleniny, včetně kapusty, špenátu a mrkve.
 • bylinkovou zahrádku (petržel, rozmarýn a oregano jsou dobrým začátkem).
 • česnek a chilli papričky

Mohu v prosinci vysazovat semena a cibuloviny?

Co se týče semen, můžete do květináčů v interiéru vysadit nejrůznější květiny nebo začít klíčit semena zeleniny připravená na příští sezónu. Dočetli jsme se také o skvělé metodě výsevu semen venku v prosinci.
Najděte si vodotěsnou nádobu s možností větrání: ideální jsou kryté misky na semena, které seženete v zahradnických centrech. Vyberte si nějaká odolná semena (zde se hodí divoké květiny) a jemný, semenáčkový kompost. Semínka zasejte, pak je přikryjte a nechte je na chráněném místě venku.

Čtěte také  Jak správně používat jedlou sodu na okurky, rajčata a papriky? Potřebují ji hned.

Teorie tohoto způsobu zimního výsevu spočívá v tom, že semena klíčí podle svého přirozeného cyklu, protože jsou venku, ale stále mají určitou formu ochrany. Samozřejmě je budete muset sami zalévat.

A co výsadba cibulovin v prosinci?

Cibuloviny potřebují čas, než půda ztvrdne, takže je nemůžete zasadit do země, jakmile začnou mrazy. Podzim je obecně vhodnou dobou pro výsadbu jarně kvetoucích cibulovin.

Slyšeli jsme však dobrou radu, že půda má ideální teplotu pro výsadbu cibulovin, když je typická noční teplota kolem 4 °C. Pokud tedy žijete v teplejších oblastech, může být prosinec ideální dobou pro výsadbu těchto cibulovin.

Cibuloviny nevydrží věčně, pokud nejsou vysazeny. Pokud najdete vzadu v kůlně zapomenutý pytel cibulek narcisů nebo tulipánů, můžete je rovnou zasadit. Koneckonců nemají co ztratit a cibulky jsou překvapivě odolné.

Jak již bylo zmíněno, cibuloviny můžete zasadit také do květináčů v interiéru, kde budou připraveny na jaro. Menší odrůdy narcisů a krokusů se skvěle vyjímají v květináčích.

Jaké práce mohu na zahradě provádět v prosinci?

Ve většině míst není prosinec obdobím pro velké zahradnické projekty. Hlavním úkolem v tomto ročním období je udržet si přehled. Pravidelně kontrolujte okapy, venkovní potrubí a kohoutky, šindele atd. Pokud je na střechách sníh, průběžně ho odklízejte, aby je nezatěžoval.

Pokud plánujete příjemné večery u ohně nebo dokonce grilování v chladném počasí, ujistěte se, že vše, co používáte, je vyčištěné, vysušené a zakryté.

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada