Co zasít nyní a co zasadit na záhony pro sklizeň na podzim a v zimě?

Tyto bylinky vysévejte na podzim, abyste je mohli v zimě konzumovat čerstvé.

V zahradnictví není nemožné sklízet v zimě. Ve skutečnosti je možné sklízet po celý rok, pokud to děláte správně. Hlavním požadavkem je výběr osiva. Tyto rostliny mohou na začátku zimy dosáhnout vysokého vzrůstu, pokud je výsev proveden dobře na jaře. Zde je výběr rostlin, které lze sklízet na podzim a v zimě.

Špenát: výsev koncem léta

Špenát by se měl vysévat koncem srpna a koncem října pro zimní sklizeň. Tato rostlina je bohatá na vitamín C, minerály, jako je hořčík a železo, které jsou nezbytné pro vaše životní potřeby. Pro podzimní výsadbu jsou vhodné odrůdy špenátu jako Monores, Hudson F1, Matador nebo Winterriesen. Nezapomeňte rostliny po celou dobu pěstování pravidelně a vydatně zalévat.

Čtěte také  Rajčata potřebují ke zrání sílu: čím hnojit pro maximální výnos?

Jak vysadit špenát na záhon?

Nejprve udělejte na zrytém a uhrabaném záhonu brázdy vzdálené od sebe 20 cm. Semena vysévejte do řádků vzdálených od sebe asi 5 cm. Hloubka brázd by měla být 2-3 cm a neměla by být příliš těsná. Choulostivější odrůdy špenátu chraňte utěrkou. V zimě tak zabráníte přístupu chladu. Špenát snáší středně těžkou humusovitou půdu s přídavkem hnojiva. Vlhkost musí být konstantní až do vyklíčení. Sklízet můžete za 5 až 6 týdnů.

Hlávkový salát: odolný salát na podzim a v zimě

Díky odolnosti vůči mrazu lze salát sklízet od podzimu až do konce zimy. Křupavé listy jsou plné minerálů, jako je železo, hořčík, draslík a vápník. Obsahuje také kyselinu listovou a vitaminy A, E a C.

Jak vysévat a sázet polníček na zahradě?

Tento jemný salát dobře poroste na slunném záhonu s propustnější půdou. Vysévejte ji do 1 cm hlubokých brázd. Řádky by měly být od sebe vzdáleny 25 cm, aby salát mohl dobře růst. Snažte se rostlinám zajistit co nejvíce vláhy, aby se jim dařilo. V zimě je přikryjte netkanou textilií, abyste je ochránili před mrazem. Rostliny sklízejte, až jim vyroste čtvrtý pár listů.

Čtěte také  Cibule a orchideje: Fantastické hnojivo z cibulových slupek během několika minut

Podzimní tuřín: vysévá se v červenci a srpnu

Tuřín je zelenina s různými odrůdami. Aby však bylo možné sklízet na podzim, musí se vysévat tuřín Brassica rapa nebo Brassica napus. Jedná se o jarní řepu (od poloviny února do dubna) a podzimní řepu (červenec a srpen). Doba klíčení řepy v chladném počasí je 4 až 5 dní, pokud je teplota 15 až 20 °C. Sklizeň tuřínu na podzim a v zimě může trvat 2-4 měsíce. Řepy však mají rády půdu bohatou na potaš a fosfor. Potřebují také vlhkost. Aby dobře rostly, musí být půda chladná, hluboká a kyprá.

Technika výsevu a výsadby podzimní řepy na záhony

Do jamky zasejte vždy dvě semena. Otvory umístěte 15 cm od sebe. Brázdy by měly být od sebe vzdáleny 25 až 30 cm. Hloubka by měla být pouze 1 cm, protože semena by neměla být příliš zakrytá. Jakmile rostlina vytvoří 3 až 4 listy, prořežte ji, abyste uvolnili místo. Hlíza by měla před sklizní dosáhnout velikosti 5 cm.

Čtěte také  Jak hnojit brambory před sklizní? Jedná se o dobrý postup

Co je třeba zvážit před podzimní výsadbou?

Je důležité si uvědomit, že začátek podzimu nemusí nutně nastat v říjnu. Termíny se mohou v jednotlivých letech lišit. Zeměpisná oblast je rovněž faktorem, který je třeba vzít v úvahu. Zohlednění všech těchto parametrů je pro péči o plodiny zásadní. Příliš nízká teplota nebo příliš mnoho srážek může rostliny oslabit. Dávejte proto pozor na povětrnostní podmínky.

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada