Domácí deodorant na koberce a odstraňovač zápachu – 3 recepty

Koberce jsou oblíbenou krytinou díky pohodlí a bezpečnosti, které přinášejí do interiéru.

Pokud však nejsou tyto dekorativní doplňky řádně udržovány, mohou být skutečným hnízdem nepříjemných pachů. Aby se tomu předešlo, je nutné používat deodorizéry a ničitele zápachu. Zde jsou 3 účinné recepty na udržení příjemné vůně koberců.

Recept na deodorant na koberce na bázi esenciálních olejů

Pro tento recept na osvěžovač vzduchu budete potřebovat jedlou sodu, bobkové listy a esenciální oleje. Vyberte si eukalyptový olej. Tyto tři ingredience vložte do velké nádoby. Po smíchání posypte koberec směsí odpovídající 2 šálkům. Ujistěte se, že jste jej nanesli na tu část koberce, která je silně zapáchající.

Poté směs nechte 2 hodiny odstát. To je minimální doba potřebná k tomu, aby fungoval. Po uplynutí této doby můžete přebytečný přípravek vysát a odstranit. Váš koberec by nyní měl být zbaven nepříjemných pachů, které vás obtěžují.

Dezodorační prášek na koberce

Kromě toho, že zbaví váš koberec nepříjemných pachů, vám tento přípravek pomůže v boji proti blechám, švábům a broukům. Dokáže také zbavit prachu roztočů. K jeho výrobě potřebujete

  • 1 šálek diatomitové zeminy,
  • 1 šálek jedlé sody a
  • 10 až 20 kapek esenciálních olejů podle vašeho výběru.

Je důležité si uvědomit, že v tomto receptu na deodorant na koberce jsou esenciální oleje volitelné. Při správném výběru však mohou být velmi užitečné. Můžete se rozhodnout například pro tea tree olej. Je známo, že je účinný proti zápachu a bakteriím.

Podobně můžete použít esenciální olej z máty peprné, který udržuje některé brouky na uzdě. Pokud však máte domácí zvířata, esenciální olej nepoužívejte. V opačném případě se u nich mohou objevit alergie nebo jiná onemocnění.

Čtěte také  Naše tipy pro praní sprchového závěsu

Chcete-li vyrobit dezodorační prášek, jednoduše smíchejte všechny tyto ingredience v nádobě. Posypte jím koberec, abyste se zbavili nepříjemných pachů.

Abyste dosáhli plného účinku tohoto přípravku, musíte ho nechat působit přes noc. Po probuzení vysajte. Nenechávejte výrobek působit déle. V opačném případě by to mohlo urychlit poškození koberce.
Recept na deodorant ve spreji na koberce

Tento recept na deodorant ve spreji na koberce nejen odstraňuje nepříjemné pachy z koberce, ale také je eliminuje. K jeho výrobě budete potřebovat :

  • 10 až 20 esenciálních kapek podle vašeho výběru (nepovinné)
  • 2 lžíce kuchyňské soli
  • 1 šálek vody a
  • ½ šálku bílého octa.

Pro přípravu je třeba smíchat všechny ingredience v čisté nádobě s rozprašovačem. Směs protřepávejte, dokud se sůl zcela nerozpustí. V tomto receptu vám kuchyňská sůl pomůže obnovit chmýří na koberci. Bílý ocet usnadňuje vysavači odstraňování nečistot způsobujících zápach.

Přípravek jednoduše nastříkejte na koberec. Vyvarujte se namáčení koberce směsí a stříkání na předměty v obývacím pokoji vyrobené z určitých materiálů. Podle časopisu Femme Actuelle by jedlá soda obsažená ve směsi mohla poškodit materiály, jako je hedvábí a len.

Před vysáváním byste měli nechat domácí deodorant ve spreji zaschnout na vzduchu. Nezapomeňte také, že esenciální oleje se používají k maskování zápachu bílého octa. Pokud nemáte žádný po ruce, nechte sprej jednoduše zaschnout. Zápach bílého octa pak zmizí.

Jak často a jakým způsobem mám používat odstraňovače zápachu z koberců?

Obecně platí, že byste měli deodorant používat jednou týdně. Při nanášení přípravku nepoužívejte více, než je třeba. Pokud se jedná o prášek, je ideální posypat koberec několika špetkami přípravku. Způsob použití přípravku se může lišit v závislosti na oblasti, kterou je třeba dezodorizovat.

Čtěte také  Jak mohu bez námahy vyčistit plynové grily, aby vypadaly jako nové?

Oblasti, které navštěvují domácí zvířata

Můžete si všimnout, že vaši domácí mazlíčci zanechávají v místech, kde se pohybují, nepříjemný zápach. V těchto případech byste měli na zapáchající místo koberce nasypat deodorační prášek. Poté koberec jemně vyčistěte kartáčem nebo smetákem. Nechte přípravek působit 15 až 30 minut a poté koberec vysajte.

Velmi frekventované mastné oblasti

Časem se na koberci v místech s vysokým provozem mohou objevit nevzhledné skvrny. Můžete se jich zbavit pomocí domácích deodoračních přípravků.

Za tímto účelem posypte ošetřovanou plochu přípravkem. Poté místo jemně očistěte koštětem nebo kartáčem na drhnutí. Nejlepších výsledků dosáhnete, když necháte přípravek působit hodinu nebo, pokud můžete, přes noc.

Nakonec ošetřovanou oblast vysajte. Vysávání by mělo probíhat metodicky. Vysavač by se měl pomalu otáčet jedním směrem a poté se otočit o 90° a teprve poté pokračovat ve vysávání. Postup opakujte, dokud není vyčištěna celá potřísněná oblast.

Vozidla

Pomocí těchto domácích přípravků můžete také zbavit interiér svého vozu přetrvávajících pachů. Deodorant ve spreji je pro tento účel ideální. Domácí přípravky lze použít na autosedačky a koberce.

Nábytek

Přípravky používané k dezodorizaci koberců lze použít i k udržení svěžesti čalounění nábytku. Pro některé lidi jsou obzvláště užitečné. Jsou to lidé, kteří nemají dostatek času na péči o svůj nábytek.

Posypte čalounění několika špetkami dezodoračního prášku nebo jej nastříkejte. Poté nechte přípravek asi 5 minut působit. Poté jednoduše vyluxujte čištěnou oblast. Nezapomeňte, že sprej byste neměli používat na pohovku z hedvábí nebo na nábytek z kůže.

Čtěte také  Páchne vám oblečení po praní? 4 tipy, jak odstranit plíseň z těsnění pračky

Několik tipů pro použití

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu na koberci. Například koberec byste měli čistit denně. Plochy s vysokým provozem by se měly čistit denně. Méně frekventované prostory by se měly čistit alespoň jednou týdně.

Pokud máte koberec, který můžete snadno přemístit, neváhejte ho vyvětrat. Toho lze dosáhnout umístěním na okenní parapet nebo venku. Dbejte také na kontrolu vlhkosti v domě. Můžete například otevřít dveře a okna a vyvětrat dům. Tím se odstraní vlhkost, která způsobuje nepříjemné pachy.

Stejně tak je nejlepší vyčistit skvrny na koberci dříve, než začnete přemýšlet o odstranění přetrvávajících pachů. To je důležité, pokud používáte k čištění chemické prostředky. Většina chemikálií má tendenci ulpívat na mastných skvrnách, což ztěžuje čištění.

Kromě toho můžete v domě nosit méně bot. Je také možné je zcela zakázat. Skvrny a zápach na koberci se obvykle objevují kvůli nečistotám pod botami.

Nakonec, než použijete přípravky na celou podlahu, posypte nebo nastříkejte je na malou část koberce. To vám umožní sledovat reakci směsí na materiály. Můžete si tak lépe vybrat nejvhodnější produkt.

Nyní máte všechny nástroje, které potřebujete k tomu, abyste zbavili svůj koberec přetrvávajících pachů pomocí domácího deodorantu. Shromážděte všechny ingredience a začněte připravovat výrobek.

 

 

 

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST