Jak hnojit brambory před sklizní? Jedná se o dobrý postup

Dobré brambory získáte hnojením krátce před sklizní.

Hnojení brambor je dobrý způsob, jak získat větší a silnější hlízy. Zajistí vám lepší sklizeň a vyšší výnos. Použití vhodného hnojiva pomáhá rostlinám odolávat škůdcům a chorobám, takže mohou lépe růst. Při rozhodování o použití hnojiva je však třeba vzít v úvahu typ půdy a obsah mikroživin v ní.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Terka Rasfarita (@terka_rasfarita)

Co by mělo obsahovat hnojivo na brambory

Abyste zajistili správné hnojení brambor, měli byste věnovat zvláštní pozornost jejich množství. Příliš málo nebo příliš mnoho může rostlině uškodit.

Pro optimalizaci sklizně je nejlepší používat hnojiva obsahující vápník, měď, hořčík, síru, bór, fosfor, dusík, molybden, draslík, mangan a zinek. Vyváženější výživu můžete bramborám dodat také pomocí minerálních a organických hnojiv, jako je například naše hnojivo pro cibuli. Nejlepšími organickými doplňky jsou chlévský hnůj nebo koňský hnůj. Můžete také použít zelené hnojení.

Čtěte také  Jak maximalizovat úrodu rajčat?

Dusík je užitečný, ale používejte ho střídmě.

Chcete-li získat velké brambory, musíte do nich přidat dusík. Je však třeba dávat pozor na dávkování. Příliš mnoho dusíku by mohlo vážně ovlivnit kvalitu hlíz nebo dokonce způsobit ztmavnutí jejich dužniny.

Kdy hnojit brambory? Vyberte si správný čas!

Nejlepší doba pro hnojení brambor se liší. Stačí, když to uděláte před sezónou sklizně, tedy v říjnu. Pokud máte rané hlízy, je třeba hnojení naplánovat o něco dříve.

Obecně platí, že půda by měla být hnojena dusičnanem vápenatým nebo dusičnanem amonným. Proces podávání žádostí je velmi jednoduchý. Stačí vzít 10 litrů vody a přidat jednu polévkovou lžíci síranu amonného. Ujistěte se, že jste roztok dobře promíchali a nalili dostatečné množství do postřikovače. Poté přípravek jednoduše nastříkejte na rostliny.

Čtěte také  Podzimní řez levandule: jak a kdy ho provádět?

Tato metoda je nejlepším způsobem, jak rostlinu vyživovat. Samozřejmě vám nic nebrání v tom, abyste hnojivo použili jako krycí plodinu. Tento mechanický postup se však doporučuje až po odkvětu rostliny. V opačném případě hrozí, že omezíte vývoj hlíz a získáte méně uspokojivý výnos.

Sklizeň a třídění brambor: správný postup

Kdo říká, že k získání brambor stačí vykopat půdu a vyrýt hlízy? Tento proces je mnohem subtilnější. Zde se dozvíte, jak je správně sklízet:

  • roztřiďte tři hromádky brambor ihned po jejich vykopání;
  • neprodleně zlikvidujte nahnilé brambory;
  • Poškozené nebo nakrájené brambory použijte co nejdříve;
  • uchovávat nejlepší a neporušené brambory.

Abyste při vykopávání nepoškodili hlízy, je nejlepší je od kořenů rostliny oddělit vidlemi. Pokud máte velkou plantáž, můžete místo ní použít stroj na brambory.

Čtěte také  Podzimní mulčování: jaký typ zvolit, jak a kdy ho aplikovat?

Krásné brambory skladujte na tmavém, suchém a vzdušném místě. Měli byste je nechat 2 týdny sušit, protože při sklizni mají vysokou vnitřní vlhkost. Výsledkem je zelenina se silnější slupkou.

Posledním tipem je vyhnout se sklizni po dešti, abyste minimalizovali riziko znehodnocení brambor.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada