Jak kombinovat barvy na zahradě?

Barvy v zahradě musí dobře ladit

Obrázek – Flickr/Pedro

Když navštívíme zahradu, ať už sousední nebo vlastní, první, čeho si všimneme, jsou barvy. To nás zaráží nejvíce, protože během naší evoluce byl zrak jedním z nejdůležitějších smyslů, který nám umožňoval orientovat se v okolním světě a přežít.

Samozřejmě, že je to i dnes velmi důležité, ale možná o něco méně vzhledem k rozvoji technologií a k tomu, jak pomáhají nevidomým. Ale i tak, když chceme navrhnout malý sad rostlin na pozemku, musíme mít na paměti barvy, takže podívejme se, jak kombinovat barvy v zahradě.

Rozhodněte se, zda chcete jednobarevnou nebo vícebarevnou zahradu.

To je první věc, na kterou byste měli myslet, a mít na paměti, že jednobarevná zahrada nemusí být nutně v jednom odstínu, ale můžete si pohrát s barvami, které má.. Pokud tedy například chcete mít zelenou zahradu, můžete do ní umístit modrozelené rostliny s jinými rostlinami světlejší a/nebo tmavší zelené barvy. Můžete jít také dál a vysadit šedé rostliny, například mořské cinerárie.

Na druhou stranu, pokud se rozhodnete pro pestrobarevnou zahradu, měli byste použít barevné kolo nebo barevný kruh.. Je to nejlepší průvodce designem, který existuje, a velmi snadno se používá, protože stačí kombinovat podobné barvy, tj. barvy, které jsou vedle sebe, jako je modrá a fialová, růžová a červená nebo zelená a žlutá.

Čtěte také  Co je to skarifikace osiva?

Barevné kolo je užitečné při navrhování zahrady

Obrázek – Wikimedia/Maulucioni

Nezapomínejte na emoce, které vaše zahrada vyvolá.

Protože každý člověk je jedinečný, má svůj vlastní vkus a názory, myslím, že je velmi důležité vzít v úvahu emoce, které bude vaše zahrada vyvolávat. Například takový, kde je použita zelená a její odstíny, nevyvolá stejný dojem jako ten, kde je široká škála barev. Viz . takže co znamenají nejčastěji používané barvy v zahradnictví a/nebo čím inspirují.:

  • Žlutá: optimismus, energie, vitalita.
  • Modrá: klid, zdraví, vážnost.
  • Bílá: mír, dokonalost a dobrota.
  • Šeřík: tajemství, elegance a luxus.
  • Oranžová: důvěra, vřelost a přátelství.
  • Růžová: jemnost, citlivost, sladkost.
  • Červená: vášeň, energie a síla.
  • Zelená: příroda, svěžest, naděje.

Jak používat jemné, světlé a neutrální barvy?

Zahrada je místem, kde převládá zelená barva.

Obrázek – Wikimedia/Basile Morin

Kromě toho, že se barvy dělí podle toho, jaké emoce vyvolávají, dělí se také na tlumené, světlé a neutrální. I první jsou zelené, šedomodré nebo tmavě růžové a nejčastěji se používají k navození klidné a uvolněné atmosféry.proto jsou ideální pro relaxační zóny na zahradě. Jsou také velmi atraktivní, protože vypadají větší, než ve skutečnosti jsou.

Čtěte také  Jak urychlit zrání kompostu: kdy zakrýt a kdy zalít? Dělat chyby se nevyplácí.

Světlé jsou naopak žluté, červené a oranžové. Ty jsou mnohem nápadnější, takže zahrada může vypadat menší, než ve skutečnosti je. proč? Protože vyčnívají více než ostatní, i když jsou daleko. Například citronová borovice, která má žlutozelené listy, bude vždy vypadat lépe než vavřín, který má listy tmavě zelené. Chceme-li mít zahradu nebo plochu v pestrých barvách, jako je vstup do zahrady nebo dětský koutek, měli bychom zvolit rostliny, které se vyznačují barvou listů a/nebo květů.

Na druhé straně neutrální barvy lze střídat se světlými, tlumenými barvami, aby se vytvořila nebo zachovala barevná paleta v prostoru.. Příklady neutrálních barev jsou bílá, černá, hnědá, šedá nebo stříbrná. Jedná se o barvy, které lze použít jako nárazníky mezi dvěma rostlinami s tak odlišnými barvami, že kdyby byly umístěny vedle sebe, příliš by k sobě neladily.

Nápady na barevné zahrady

Na závěr bychom vám rádi ukázali sérii obrázků zahrad a/nebo jejich zákoutí, jednobarevných i vícebarevných. Doporučujeme vám také věnovat pozornost svým emocím, protože jak se říká, srdce neklame, a nakonec právě ony rozhodnou o tom, jakou zahradu budete navrhovat:

Čtěte také  Jakou rychle rostoucí stálezelenou rostlinu zvolit do zahrady? Naše top 3!

Zahrady mohou mít jednu nebo více barev

Jedná se o dobrý příklad návrhu, v němž převažují jemné barvy, ale do kterého byly zařazeny rostliny s mnoha barevnými květy, aby se na několik týdnů v roce narušila barevná dynamika. Tento design je ideální pro ty, kteří chtějí na jaře a v létě relaxovat na zahradě a užívat si ji naplno.

Ve vstupní hale je zajímavé umístit barevné rostliny.

Do vstupní haly je velmi zajímavé umístit rostliny jiné než klasické zelené barvy nebo je kombinovat, jak to udělali majitelé zahrady, kterou vidíte na obrázku výše. Růže, eukalyptus, indický rákos, cibulnaté rostliny… Vaše fantazie je neomezená.

Zelená zahrada nemusí být nudná

Jednobarevné zahrady nemusí být nudné nebo ošklivé, naopak. Jsou nejlepším místem pro odpočinek, protože si můžete pohrát s texturami a vůněmi, například přidáním aromatických rostlin, jako je levandule nebo citronová tráva, zakrslých jehličnanů nebo půdních krytin.

Zelená zahrada je designovou klasikou

Zelená barva je v minulosti velmi oblíbená. Je velmi rozšířený v klasických zahradách po celém světě, zejména v Evropě, na kontinentu, kde vzhledem ke klimatickým podmínkám není taková rozmanitost barevných rostlin jako v tropech. Ať už zkombinujete různé odstíny zelené, nebo použijete stejnou barvu, může to vypadat nádherně.

A co vy, už víte, jak kombinovat barvy na zahradě?

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada