Jak mít o Vánocích kvetoucí amarylis?

Amarilys

Zima není obdobím, kdy by květiny kvetly v hojném počtu, proto si nenechte ujít ty, které mohou být v plném květu.

Například amarylis (Hippeastrum) vnese do vašeho obývacího pokoje barvu svými nádhernými květy o průměru téměř 15 cm v šarlatově červené, neposkvrněně bílé nebo pastelově růžové barvě, pokud dáváte přednost klidnějšímu prostředí. Protože navzdory tomu, co se o amarylisu říká, ne, amarylis není staromódní květina! Naopak se skvěle hodí do moderního prostředí díky své grafické přednosti, která spočívá v rafinovaném stylu jejích stonků: je na vás, abyste chytře zvolili květináč, vázu nebo jinou nádobu, do které ji zasadíte a která ji pomůže zvýraznit. A abyste si zpříjemnili vánoční období, nenechte si ujít kalendář výsadby!

Podzim, ideální doba pro výsadbu amarylisu

Cibulky amarylisu se nejčastěji vysazují na podzim, aby mohly kvést v zimě, ale je možné je vysazovat až do jara. Když se však na konci zimy objeví první květy, raději se na ně zaměříme a sledujeme, jak zahradu rozzáří nové barvy.

Čtěte také  Pěstovat plevel je možné i bez únavy! Zde je několik užitečných tipů.

Chcete-li mít květy amarylisu na sváteční období, je vhodná doba pro výsadbu v říjnu a listopadu, přičemž je třeba mít na paměti jeden důležitý faktor: čím teplejší a slunnější je váš domov, tím rychleji se amarylis rozvine.

Jak zasadit cibulku amarylisu?

Chcete-li sladit výzdobu interiéru, zvolte raději pěknou nádobu než obyčejný květináč, pokud jej nezdobíte nebo nepokryjete látkou, papírem, plátnem apod. Podle nálady to může být keramický, zinkový, skleněný nebo hliněný hrnec atd.

Nepřemýšlejte o příliš velkém květináči, cibulce bude dobře v malém květináči jen o málo větším, než je její velikost: například cibule o průměru 8 cm by se měla pěstovat v květináči o průměru maximálně 12 cm.

Směs čisté zeminy a kompostu je naprosto vhodná, ale na dno nádoby nejprve položte vrstvu hliněných kuliček, pucolánu nebo štěrku, pokud máte k dispozici víc; usnadní to odtok vody při zalévání.

Cibulku nezakopávejte úplně, její horní třetina by měla být nad povrchem půdy.

Amarylis trochu zalijte a umístěte před okno na plném světle, i na slunci, a do vyhřáté místnosti. Brzy uvidíte, jak stonky rostou, a jak rostou, budou mít tendenci naklánět se ke zdroji světla. Tomu lze zabránit pravidelným otáčením nádoby, aby se nestačily naklánět.

Čtěte také  Co je to skarifikace osiva?

Udržování amarylisu v květu

Ve vytápěném domě v listopadu a prosinci trvá amarylisu jeden a půl až dva měsíce, než vykvete. Chcete-li se ujistit, že je připravena na Vánoce, hrajte si s teplem a světlem, abyste zpomalili nebo urychlili kvetení. Pokud není místnost přetopená, vydrží květy kvést téměř měsíc.

Co dělat s odkvetlým amarylisem?

Zajímavostí amarylisu jsou jeho bujné květy. Po jejich odumření přestane být vzpřímený stonek a několik dlouhých, páskovitých bazálních listů dekorativně zajímavých. Nevyhazujte ji však, zkuste ji znovu nechat rozkvést!

Uvadlý květ odstraňte, a pokud chcete, přemístěte rostlinu do jiné místnosti, kde není tak důležitá dekorace, a nadále ji čas od času zalévejte, pokud možno hnojivem, aby se cibule „zregenerovala“.

Čtěte také  Jak maximalizovat úrodu rajčat?

Na začátku následujícího léta přestaňte cibulku zalévat a na celé léto ji izolujte na chladném a tmavém místě (nejlépe ve sklepě). Příchod podzimu v říjnu naznačuje, že je čas přesadit cibuli do nového substrátu. Budete opět připraveni na vánoční rozkvět!

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada