Jak můžete zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti?

Kvalita venkovního vzduchu je stejně důležitá jako kvalita vzduchu v interiéru. K tomu je třeba zajistit, aby vzduch nebyl znečištěný. Dobrou zprávou je, že toho můžete dosáhnout jednoduchými každodenními činnostmi.

Jste si jisti, že vzduch, který doma dýcháte, je kvalitní? Zde je několik tipů, jak zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti.

Identifikujte různé zdroje znečištění ve vaší domácnosti.

Mnoho kusů nábytku, materiálů, předmětů nebo látek, o kterých si možná myslíte, že nemají žádný vliv, může ve vaší domácnosti způsobovat znečištění. Abychom se v nich lépe vyznali, uvádíme seznam nejčastějších znečišťujících prvků, které se v bytě vyskytují.

Činnost vlastníků

Můžete být také zdrojem určitého druhu znečištění vnitřního prostředí, zejména pokud používáte čisticí prostředky nebo se věnujete kutilství, a zejména pokud jste kuřák. Cigaretový kouř obsahuje téměř 4 000 chemických sloučenin, z nichž nejméně 50 je karcinogenních.

Znečištění zvenčí

Zdrojem znečištění ovzduší v interiéru může být vzduch zvenčí nebo některé plyny v půdě. Kvalitu ovzduší v bytě může zhoršit i půda, která stále nese stopy minulého nebo současného průmyslového znečištění.

Insekticidy

Měli byste mít na paměti, že výrobky ze skupiny biocidů je třeba používat opatrně. Jedná se o chemické sloučeniny, insekticidy a pesticidy pro vaše pokojové rostliny. Existují také přípravky proti blechám pro vaše domácí mazlíčky. Všechny tyto produkty jsou zdraví nebezpečné, a proto by se neměly zneužívat.

Kadidla a bytové vůně

Na trhu s chemikáliemi jsou některé značky, které inzerují čisticí nebo dezinfekční vlastnosti sprejů a jiných osvěžovačů vzduchu. Je třeba poznamenat, že všechny tyto výrobky představují zdravotní rizika. Ať už jsou totiž označeny jako „100% přírodní“ nebo na bázi „esenciálních olejů“, obsahují těkavé organické sloučeniny neboli VOC, které jsou dráždivé, alergenní a především toxické.

Čtěte také  Vyčistěte ledničku a odstraňte všechny nepříjemné pachy: potřebujete jen jednu přísadu

A to není všechno. Značné riziko představují také kadidla a vonné svíčky. Spalování kadidla je totiž zdrojem benzenu, formaldehydu, acetaldehydu a toluenu, což jsou mimo jiné škodlivé látky. Pokud jde o vonné svíčky, které mají nižší obsah částic než kadidlo, vykazují vysoké hladiny znečišťujících látek, například formaldehydu.

Domácí a čisticí prostředky

Čisticí prostředky používané v domácnosti, ať už jde o čištění dřezu, drhnutí koupelny nebo vytírání podlahy, obsahují mnoho látek, u nichž bylo zjištěno, že jsou zdraví nebezpečné. Jedním z těchto produktů je bělidlo. Těkavé organické sloučeniny, fosfáty, syntetické povrchově aktivní látky a syntetické vonné látky jsou škodlivé pro tělo, znečišťují ovzduší v domácnosti a životní prostředí.

Stavební materiály, dekorativní výrobky a předměty

Stavební materiály, jako je dřevo, omítka, omítky, beton a izolační materiály, jsou zdrojem řady problémů. Patří mezi ně vlákna, prach a těkavé organické sloučeniny. Mezi ně patří uhlovodíky, rozpouštědla a formaldehyd. Tyto různé prvky jsou emitovány z nových budov nebo budov, které byly nedávno renovovány.

Zdrojem těkavých organických látek jsou také dekorativní výrobky, jako jsou barvy, linoleum, podlahové krytiny z PVC, tapety, parkety, koberce a podhledy. Podobně i nový nábytek z plastů a dřevotřísky nebo z ošetřeného či lakovaného masivního dřeva vypouští škodliviny.

Čtěte také  Co čistit zubní pastou? 7 úžasných způsobů použití, které dodají vašemu domovu a předmětům lesk

Otevřete okna každý den

Může se to zdát samozřejmé, ale časté otevírání oken je nejjednodušší způsob, jak odstranit znečišťující částice ze vzduchu ve vašem obytném prostoru. Je to důležité zejména v zimě, kdy je vysoká vlhkost vzduchu, i když je lákavé nechat všechna okna zavřená.

Při tomto postupu buďte strategičtí. Pokud bydlíte v blízkosti rušné silnice, nechte v době dopravní špičky zavřená okna. Pokud trpíte sennou rýmou, neotvírejte okna ráno, kdy je množství pylu nejvyšší.

Používejte odsavač par a ventilátory

Při vaření vzniká tuk, vlhkost, kouř a zápach. Proto během vaření a po něm zapněte odsavač par a ventilátory. I když se vám zdají velmi hlučné, pomáhají čistit vzduch od oleje a dalších odpařených složek. Omezíte tím také poškození stěn a skříněk v kuchyni.

Pokud můžete, pořiďte si spíše odsavač par, někdy nazývaný ventilační, než recirkulační. Odsavače par posílají vzduch z domu přes zeď nebo střechu. Recirkulační modely naopak filtrují vzduch přes uhlíkový filtr a vracejí ho zpět do kuchyně.

Pozor na vlhkost a plísně

Pokud trpíte astmatem nebo máte oslabený imunitní systém, musíte být obzvláště opatrní při kontrole vlhkosti v domácnosti. Podle charitativní organizace Asthma UK více než 42 % osob trpících astmatem v průzkumu uvedlo, že plísně a hniloba vyvolávají jejich astma.

Za druhé, nevěšte mokré prádlo v místnosti. Pokud nemáte sušičku, možná nemáte jinou možnost, ale když se vlhkost vzduchu setká se studenými povrchy, jako jsou okna a stěny, kondenzuje. Pokud musíte sušit oblečení v místnosti, otevřete okno, aby mohla vodní pára unikat, nebo použijte odvlhčovač a zavřete okna a dveře v místnosti.

Čtěte také  Potřísněné koberce nebo předložky? Zde jsou 3 jednoduché a účinné způsoby, jak je odstranit.

Doporučujeme používat sušičku prádla a nevěšet oblečení přímo na radiátor. To může způsobit kondenzaci vlhkosti, zvýšit účty za vytápění a poškodit jemná vlákna oblečení.

Investujte do kvalitní čističky vzduchu

Prachové a pylové částice mohou být mikroskopické. Je téměř nemožné vyčistit něco, co není vidět. Zvolte si proto čističku vzduchu. Nejlepší čističky vzduchu zachycují a odstraňují téměř 100 % znečišťujících látek tím, že nasávají znečištěný vzduch, filtrují ho a vypouštějí zpět do místnosti mnohem čistší a svěžejší.
Čističky vzduchu mohou být užitečné zejména v období senné rýmy od května do července a obvykle mají LED obrazovky, které zeleně blikají, když je vzduch v místnosti čistý. Některé z nich uvolňují do vzduchu záporné ionty, které pomáhají neutralizovat viry a bakterie přenášené vzduchem.

Vysávání prachu vysavači

Kvalitní vysavače jsou sice drahé, ale představují silnou sílu v boji proti prachu, pylu a zvířecím chlupům, které se mohou rychle hromadit a dráždit vaše dýchací cesty. Vysávejte co nejpravidelněji, a to i pod pohovkami a postelemi.

Polštáře, koberce a předložky rozložte venku, abyste snížili množství prachu, které se na nich drží. Každý týden měňte lůžkoviny a perte je na 70 stupňů, abyste zničili roztoče a bakterie. Udržujte povrchy v čistotě, abyste mohli často utírat prach, a použijte vlhký hadřík k zachycení otravných částic.

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST