Jak navrhnout suchou zahradu bez zavlažování?

Obrázek – Flickr/Lisa Chamberlain

Voda je vzácné zboží, takže pokud žijeme v oblasti, kde málo prší, musíme ji náležitě využívat. Takto se nejlepší je navrhnout suchou zahradu, která se o sebe dokáže postarat sama.Tímto způsobem budeme moci mít zelenou plochu téměř bez údržby.

K dosažení tohoto cíle , je nutné vybrat správné rostliny a zasadit je na správné místo., protože tímto způsobem můžeme vytvořit různé plochy, například zastíněnou plochu nebo skalku.

Vytvoření návrhu

To je první krok, který je třeba udělat při plánování jakéhokoli druhu zahrady. Můžete to udělat pomocí tužky a papíru nebo pomocí plánovacího programu, jako je Gardena Garden Planner, který vám ukážeme ve videu. Ale v každém případě, nesmí chybět kolik pokračování:

 • Oblasti, které chcete osadit: skalka, kaktusová zahrada, dětské hřiště,…
 • Rostliny: stromy, palmy, keře, květiny. Protože však zahrada nemá být zavlažována, nedoporučuje se pokládání trávníků.
 • Místo, kde slunce vychází a zapadá: to je klíč k určení, které oblasti jsou slunečné, které stinné a které jsou vystaveny pouze uprostřed dne.

Příprava půdy

Nyní je čas připravit půdu pro rostliny. Pokud je půda velká, je vhodné použít kypřič, pokud je malá, lze to provést motykou. Na stránkách plevel, o který není zájem, by měl být odstraněn, stejně jako kameny.. Ty, pokud jsou dostatečně velké, lze ponechat v rohu a později je použít k vybudování suché zídky, okraje cesty nebo jako dekorativní prvek.

Později budou srovnané hráběmi. Pokud chcete, můžete vytvořit kopečky nebo hromádky zeminy, aby rostliny byly v různých výškách. I když žijete v oblasti, kde občas vydatně prší, je dobré vytvořit svahy nebo instalovat pod půdu drenážní trubky. Půda tak nezůstane tak dlouho podmáčená a rostliny nebudou příliš trpět.

V neposlední řadě byste měli hnojení půdy a instalace dočasného zavlažovacího systému.. Vím, říkali jsme, že zahrada bude suchá a téměř bezúdržbová, ale během prvního roku je důležité pomoci rostlinám zakořenit a trochu se rozrůst, takže je velmi vhodné hnojit půdu organickými hnojivy, například odlitky červů (v prodeji zde), a také je občas zalévat.

Čtěte také  Podzimní hnojivo na trávník: jaké zvolit? Kdy a jak jej aplikovat na trávník?

Výběr rostlin

Zajímají nás rostliny, které se dokáží přizpůsobit klimatickým podmínkám zahrady. Proto, co je lepšího než zvolit původní rostlinyprotože právě ty nám nakonec udělají největší radost.

Chápu však, že lidé často dávají přednost alochtonním nebo exotickým druhům. Ale je důležité být dobře informován o jejich potřebách a péči, kterou vyžadují.jinak bychom zbytečně utráceli peníze a čas.

Některá doporučení pro rostliny odolné vůči suchu jsou:

Stromy

Brachychiton rupestris je tropická dřevina odolná vůči mrazu. Obrázek – Flickr/Wendy Cutler Chorisia speciosa je opadavý strom tropického původu.Obrázek – Flickr/mauro halpern

 • Brachychiton. Doporučuje se zejména B. populneus, protože zabírá méně místa, ale B. rupestris má efektní lahvovitý kmen. Viz datový list.
 • Chorisia speciosa neboli palo borracho. Tento strom má obvykle lahvovitý kmen chráněný velmi silnými žihadly. Její květy jsou růžové a velké a kvetou na jaře. Zobrazit datový list.

Vavřín je středomořská rostlina.Obrázek – Wikimedia/Giancarlo Dessì Melia je odolný stromObrázek – Wikimedia/WAV12 Cycas revoluta je druh nepravého keře.

 • Laurus nobilis neboli vavřín obecný. Její listy se hojně využívají v kuchyni, ale strom je ideální i pro malé zahrádky. Viz informační list.
 • Melia azedarach: roste velmi rychle a má slunnou korunu, která poskytuje dostatek stínu.

Nevýhodou je, že má krátkou životnost (asi 20 let), ale její semena rychle klíčí.

Keře a podobné rostliny

Geronimo odolává suchu Obrázek – Flickr/brewbooks Levandule je větru odolná rostlinaObrázek – Flickr/Leonora (Ellie) Enking

 • Cycas revoluta nebo cykas. Tato palmovitá rostlina, oblíbená v xerotermních a suchých zahradách, se bude skvěle vyjímat na slunném místě, například ve skalce. Viz karta.
 • Euonymus nebo euonymus. Tento keř lze použít na nízké živé ploty nebo i na vyznačení cest. Má malé, zelené nebo pestré listy a velmi dobře snáší řez.

Aladern je stálezelený keř.Brahea armata je venkovní palma.Obrázek – Wikimedia/JMK

 • Lavandula neboli levandule. Je to aromatická rostlina, která kvete na jaře a v létě. Lze ji použít jako okrajovou rostlinu pro cesty, ale můžete ji umístit kamkoli, pokud na ni nedopadá přímé sluneční světlo. Viz datový list.
 • Rhamnus alaternus nebo aladierno. Jedná se o stálezelený keř, který je dokonale přizpůsoben místům s malým množstvím deště a je odolný i vůči extrémním vedrům.
Čtěte také  Kamenné zahrady: nápady pro zahradu u vašeho domu

Palmy

Vějířová palma se množí semeny nebo řízky.Obrázek – Wikimedia/H. Zell Růžový květ kosmuObrázek – Wikimedia/Krzysztof Ziarnek, Kenraiz Echinacea je rostlina, která vytváří velké květy.

Květiny

Obrázek –Gazánie má pestře zbarvené květy.Rostliny mají fotoperioduWikimedia/Arto AlanenpääAgave je vačka

 • Kosmos. Je to vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky 40-45 cm a její květy jsou růžové nebo červené. Kvetou na jaře, pokud jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Viz datový list.
 • Echinacea. Tyto bylinné trvalky dorůstají výšky až 1 metr a na jaře a v létě kvetou růžovými nebo vzácněji žlutými květy. Viz informační list.

Euphorbia milii je trnitý keř.

 • Gazania rigens nebo gazania. Je to malá, asi 30 cm vysoká bylina, která vytváří květy, jež se otevírají při východu slunce a zavírají při jeho západu. Pro lepší vizuální efekt se doporučuje vysazovat je ve skupinách. Viz datový list.
 • Osteospermum nebo dimorfotheca. Je to vytrvalá bylina, která kvete na jaře a v létě a vytváří sedmikráskovité květy různých barev (červené, lila, oranžové, bílé, dvoubarevné). Roste jako půdní pokryv a může dorůst až do šířky 1 metru.

Sukulenty (kaktusy a sukulenty)

Zahradní trpaslíci jsou dekorativní figurkyAgave attenuataV suché zahradě musí být rostliny odolné vůči suchu. Suchá zahrada je ideální pro podnebí s malým množstvím srážek.

 • Agáve. V suché zahradě se hodí jakákoli odrůda, protože jsou to velmi odolné byliny vůči suchu. Doporučujeme zejména A. attenuata, protože nemá trny, ale velmi zajímavé jsou také A. parryi a A. victoria-reginae. Viz datový list.
 • Echinocactus grussonii neboli tchynino sedlo. Je to ostnitý kulovitý kaktus, který může dorůst až do výšky 1 metru. Je to pomalu rostoucí rostlina, ale má velmi vysokou okrasnou hodnotu. Viz informační list.

Rostliny odolné vůči suchu jsou nejlepší pro suché zahradyObrázek – Wikimedia/Frank Vincentz Kaktusy jsou ideální pro suché zahrady.Obrázek – Wikimedia/Krzysztof Golik

 • Euphorbia milli neboli trnová koruna. Je to trnitý, sukulentní keř, který začíná víceméně vzpřímeně, ale nakonec se plazí. Její květy jsou malé, červené, žluté nebo růžové a kvetou v létě. Viz datový list.
 • Senecio serpens nebo senecio. Jedná se o sukulent s podlouhlými, masitými, modře zbarvenými listy, který lze použít jako skalničku na slunném místě.
Čtěte také  Podzimní řez levandule: jak a kdy ho provádět?

Vytváření stinných zákoutí

Obvykle, když mluvíme o suchých zahradách, mluvíme také o zahradách v místech s mírným nebo teplým podnebím. L‘léto může být při vysokém stupni oslunění náročné, proto je velmi zajímavé mít zákoutí, kde si člověk může užívat slunečního svitu.

pod širým nebem bez obav.

A jak toho lze dosáhnout? Velmi snadno: s hustými korunami stromů a palmami.. Bez ohledu na to, zda je vaše zahrada malá nebo velká, existuje mnoho druhů, které vám poskytnou stín, například již zmíněná Melia azedarach, Jacaranda mimosifolia nebo palmy jako Phoenix reclinata, která je podobná datlové palmě, ale má zelené listy na obou stranách.

Nedoporučujeme umisťovat jezírka nebo fontány, pokud se v nich vyskytují komáři.ale pokud ne, bylo by zajímavé relaxovat při poslechu šumění vody. Doporučujeme vám však, abyste do stínu umístili kus nábytku, ať už zakoupený, nebo vámi vyrobený, například kládu proměněnou v sedačku nebo pohovku z palet. Nezapomeňte v blízkosti vysadit rostliny odpuzující komáry, například levanduli, abyste měli klid.

Nenechte si ujít rekreační oblasti

Máte děti, vnoučata a/nebo pravnoučata? Pokud jste odpověděli ano a chcete, aby se na zahradě také bavily, doporučujeme umístit například houpačky nebo pískoviště, aby se děti mohly bavit.. Pokud je vaše zahrada malá, postavte zahradní trpaslíky schované v okolí a vyzvěte děti, aby s nimi vytvářely příběhy.

Můžete je také seznámit s péčí o rostlinynapříklad tím, že je požádáte o pomoc se zaléváním nebo sázením.

Další nápady pro suché zahrady

Nakonec vám přinášíme několik obrázků, které vás snad budou inspirovat při navrhování vlastní suché zahrady:

Obrázek – Wikimedia/Downtowngal

Obrázek – Flickr/Dark Sevier

Obrázek – Wikimedia/Richard Mc Neil

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada