Jedlá soda je přírodní minerální sloučenina, která dokáže zničit minerální a organické usazeniny, například ty, které blokují potrubí dřezu.
Jedlá soda, přírodní alternativa
Tento běžný domácí produkt je známý svými alkalizujícími účinky a přírodním původem. Pochází z nahcolitu, minerálu, který se vyskytuje v různých částech světa. Jedlá soda je velmi univerzální a při použití samostatně nebo v kombinaci s jinými sloučeninami ji lze použít jako prostředek k mnoha účelům.
Tento produkt, ceněný pro své čisticí a varné vlastnosti, se používá již tisíce let. Jeho první použití sahá až do starověkého Egypta, což poukazuje na jeho přírodní původ. Postupem času se stala velmi oblíbenou a od té doby se stala základem většiny domácností.
Za relativně nízkou cenu se jedná o skutečně dostupný přírodní prostředek se zdánlivě nekonečným seznamem využití. Ať už se jedná o čištění koupelny nebo obličeje, zklidnění zažívacích potíží nebo dokonce uvolnění odtoku, všechna použití tohoto výrobku jsou úžasná.
Naše tipy na odblokování dřezu pomocí jedlé sody
Pokud je ucpávka malá, může být dobrou volbou použití jedlé sody a octa. Starší vodovodní potrubí může být poškozeno působením zvláště agresivních chemikálií. Protože je jedlá soda přírodní deodorant, odstraní i přetrvávající pachy v odtoku.
Začněte tím, že dáte vařit hrnec s vodou. Čím více vody, tím lépe: potřebujete alespoň tři litry, ale pokud máte dostatečně velký hrnec, můžete použít až sedm litrů.
Do odtoku nalijte polovinu objemu vroucí vody. Tím se zmírní usazená mastnota a olej z jídla i zbytky mýdla, které se nahromadily kolem stěn potrubí.
Poté posypte potrubí jedlou sodou v množství odpovídajícím jednomu šálku. Pokud je ucpávka blízko přívodu, možná budete muset sodu do potrubí zatlačit rukama. Buďte trpěliví a tlačte co nejvíce dolů. Pokud je dřez mokrý, může se jedlá soda proměnit v kaši, ale to nevadí, stále bude reagovat s octem.
Jakmile se jedlá soda zcela vypaří, nalijte do dřezu dva šálky bílého octa. Uvidíte, že dojde k chemické reakci: z ucpaného potrubí začne unikat pěna, která může naplnit umyvadlo.
V případě potřeby počkejte pět minut, než se reakce dokončí. I když z potrubí již nevychází pěna, může v potrubí probíhat chemická reakce. Tato reakce uvolní nečistoty, které způsobily ucpání.
Je však důležité mít na paměti, že byste nikdy neměli míchat chemické látky, aniž byste věděli, zda je to bezpečné. V případě kombinace jedlé sody a octa je výsledek neškodný. V jiných případech však může mít míchání chemikálií nebezpečné následky.
Pravděpodobně jste slyšeli běžné varování, že smícháním bělidla a čpavku vznikají toxické plyny zvané chloraminy, které mohou způsobit nevolnost nebo neschopnost dýchat. Totéž platí i pro jiné typy chemických látek. Dokonce i netoxické výrobky s mnoha triky, jako je ocet, mohou být nebezpečné, pokud se smíchají s nesprávnou chemickou látkou. Například ocet by se neměl míchat s bělidlem, jinak vzniká plynný chlor, který může být při vdechnutí smrtelný.
Proto je důležité nepoužívat do odtoku ocet nebo jedlou sodu, pokud jste předtím použili v obchodě zakoupený prostředek na odvádění ucpaného potrubí. Stejně tak pokud soda a ocet nestačí k uvolnění odtoku, nepoužívejte ihned čistič odtoku, protože by jeho účinky mohly být nebezpečné.
Přečtěte si: Jak vyčistit dřez z pryskyřice?
Údržba a čištění sifonu a potrubí
Vaše past je velmi účinná při zachycování a zadržování nečistot. To však může vést ke zpomalení průtoku vody nebo k zálohování dřezu. Naštěstí lze sifon snadno vyjmout a vyčistit, takže dřez bude opět rychle průtokový.
Pokud budete mít štěstí, podaří se vám ucpaný odtok vyčistit, aniž byste museli cokoli odstraňovat, vyzkoušejte trik, kdy do odtoku nejprve nasypete jedlou sodu a poté vroucí vodu. Poté použijte píst na ucpané dřezové potrubí a pokuste se ucpaný odtok vyčistit. Pokud to nepomůže, pravděpodobně se jedná o větší ucpání a je čas odtok odstranit:
- Najděte sifon: měl by vypadat jako část potrubí ve tvaru písmene „J“.
- Pod sifon umístěte dostatečně velkou nádobu, která zachytí vodu, jež zůstane v potrubí po vyjmutí sifonu.
- Odšroubujte matice na posuvném těsnění.
- Vyjměte sifon.
- Podívejte se na trhliny nebo známky opotřebení těsnicích kroužků pod posuvnými těsnicími maticemi. Pokud jsou poškozené, je třeba je vyměnit dříve, než způsobí netěsnost.
- Vyčistěte sifon tak, že jej umístíte nad odpadkový koš.
Jakmile je vše čisté, můžete past znovu nainstalovat. Ujistěte se, že je vše vráceno ve správném pořadí. Dávejte také pozor, abyste příliš neutáhli matice posuvného těsnění, protože při přílišném tlaku snadno prasknou.
Obsah