Jak pečovat o pokojové orchideje

Pokojové orchideje potřebují péči

Pokojové orchideje jsou poměrně náročné rostliny. K dobrému růstu a především ke kvetení potřebují hodně světla. Potřebují také být v květináčích a ve vhodném substrátujinak bude jejich zdraví oslabeno.

Protože je ve vašem zájmu, aby byly krásné, řekneme vám nyní. jak pečovat o pokojové orchideje dostat vše pod kontrolu.

Světlo

Cattleya je suchozemská orchidej.

Pokojové orchideje by měly být umístěny v místnosti s okny, která umožňují přístup světla zvenčí. Na stránkách nedostatek světla je pro ně problémem, protože listy slábnou a „visí dolů“ a nemohou vytvářet květy.. Proto je velmi důležité, aby byly umístěny například u vchodu do domu, na dvoře nebo kdekoli jinde, kde je dostatek světla.

Buďte však opatrní: nedávejte je k oknu, protože se spálí.. Já je mám například na stole, více než metr od okna. Pokud máte v jedné skříni více květináčů, ujistěte se, že jsou orchideje umístěny před většími rostlinami, aby měly dostatek světla, které potřebují.

Okolní vlhkost

Naši hrdinové pocházejí z tropických deštných pralesů, kde často prší a kde je vysoká vlhkost vzduchu. Díky tomu zůstávají jejich listy zelené, protože mohou absorbovat kapky vody, které se na nich usazují. Uvnitř se však vlhkost vzduchu je obvykle nízká, což je vážný problém, protože se vysušují a hnědnou.. Jak se tomu vyhnout?

Čtěte také  Jak se zbavit svilušky citrusové? Účinné ošetření pro záchranu vašich stromů!

Nejdříve je třeba zjistit, zda je vlhkost ve vaší domácnosti vysoká nebo nízká.. Za tímto účelem doporučujeme zakoupit domácí meteorologickou stanici, která vám také pomůže zjistit, jaké jsou maximální a minimální teploty, abyste mohli zjistit, jak reagují na změny klimatu ve vaší domácnosti. Existují velmi jednoduché a levné, které stojí méně než 15 eur, jako například tento.

Jakmile zjistíte, jak to vypadá, můžete v případě potřeby přijmout opatření. Například, pokud se týden drží nad 50 procenty, je vlhkost vysoká, takže nemusíte nic dělat.. Pokud je naopak nižší, měli byste udělat jednu z těchto věcí:

 • Listy jednou denně postříkejte dešťovou, destilovanou nebo nevápenatou vodou.
 • V blízkosti rostlin umístěte nádoby s vodou.

Zavlažování

Související článek: Vše, co potřebujete vědět o zalévání orchidejí

Pokud jde ozavlažování by mělo být mírné

. Měla by se používat dešťová voda nebo voda s nízkým obsahem vápníku, protože zalévání velmi vápenitou vodou může způsobit žloutnutí listů. Jak je ale zalévat?

L‘voda se musí nalít do země

, nikdy ne na rostlině, dokud nevyjde z drenážních otvorů v květináči. Pokud jste však jako substrát použili borovou kůru, musíte být opatrní, protože ta téměř neabsorbuje vodu a je třeba jí trochu přidat, aby se nedostala do nábytku.

Čtěte také  Jaké rostliny vysadit na slunný balkon?

Půda nebo substrát

Péče o pokojové orchideje je náročná

Hodně záleží na tom, zda se jedná o terestrickou nebo epifytickou rostlinu:

 • Suchozemské orchideje: můžeme použít kokosové vlákno, které můžete zakoupit zde, nebo zeminu pro kyselé rostliny, jako je tato. Květináč by měl být barevný a měl by mít otvory ve dně, aby voda mohla odtékat.
 • Epifytické orchideje: použijeme borovou kůru a vložíme je do průhledných plastových květináčů s otvory ve dně. Kompletní sadu si můžete zakoupit zde.

Hnojení

Pokud jim chcete pomoci vzkvétat, je zajímavé hnojit je specifickým hnojivem pro orchideje.

jako je tento. Nepoužívejte jiná hnojiva, protože jejich koncentrace živin je pro tyto rostliny příliš vysoká, takže pokud je některým z nich pohnojíte, můžete jim způsobit problémy s výživou a v důsledku toho oslabit jejich zdravotní stav.

Výměna hrnců

Ačkoli je pravda, že orchideje jsou poměrně malé rostliny, někdy je třeba je zasadit do květináče. do větších květináčů, aby mohly dále růst, zejména pokud mají kořeny vyrůstající z otvorů v květináči.. To se provádí také v případě, že je půda velmi opotřebovaná nebo pokud existuje podezření na problém s kořeny.

Čtěte také  Jak vybrat správný mulč na pokrytí zahradní půdy? Naše tipy a rady

Ale jak se to dělá? Takto:

 • Nejdříve je třeba připravit hrnec. Nezapomeňte, že pokud se jedná o epifyt, musí být průhledný, a pokud se jedná o suchozemskou rostlinu, musí být barevný.
 • Pak do květináče nasypte substrát pro orchideje.
 • Nyní orchidej vyjměte z květináče a prohlédněte si její kořeny. Pokud se jedná o epifyt, jako je Phalaenopsis, odstraňte co nejvíce borové kůry. Pokud uvidíte černé nebo plesnivé kořeny, odřízněte je.
 • Nakonec ji zasaďte do květináče a zasypte zeminou.
 • Problémy s pokojovými orchidejemi

  Orchideje mohou mít řadu problémů, které jsou následující:

  • Listy ztrácejí pevnost: pokud zůstávají zelené, je to proto, že jim chybí voda.
  • Staré listy žloutnou a opadávají: může to být proto, že již dosloužily, v takovém případě bude zbytek rostliny vypadat dobře, nebo z důvodu přemokření.
  • Hnědé skvrny na některých listech: obvykle se jedná o popáleniny. Neumisťujte ji přímo před okno.
  • Nekvete: příčinou může být nedostatek světla a/nebo vody. Další informace.

  Doufáme, že je pro vás nyní snazší udržovat orchideje v interiéru.

  Obsah

  Davida

  David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
  David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

  Napsat komentář

  Your email address will not be published.

  NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada