Jak pěstovat a pečovat o cyklámen v pokojovém květináči? Tipy pro prodloužení kvetení

Kromě toho, že cyklámen odolává čtyřem ročním obdobím, nabízí také krásné květiny, které jsou ideální pro výzdobu vašeho interiéru.

Mít doma krásné květiny je velmi dobré. Nejenže pomáhají zdobit interiér vašeho domova, ale jsou také prospěšné pro vaše zdraví. Mnozí lékaři tvrdí, že rostlina v domácnosti zlepšuje soustředění, pozornost a kreativitu. To je dobře, protože cyklámen je jednou z nejvhodnějších rostlin do domácnosti. Podívejme se blíže na to, jak pěstovat cyklámen a jak o něj pečovat.

Tipy a triky pro výsadbu cyklámenů

Nejdříve je třeba zasadit cibulky cyklámenů, ideálně koncem léta nebo začátkem podzimu. Před zakopáním do země musí být od sebe vzdáleny několik centimetrů (3-4 cm). Důležité je také zajistit, aby půda pokrývající cibulky byla řídká a smíšená s humusem. Květináč s cyklámenem je také možné zakoupit přímo v květinářství, což vám usnadní práci. Pokud se rozhodnete pro tento postup, měli byste si vždy vybrat rostlinu s poupaty, abyste zajistili dlouhou dobu kvetení.

Čtěte také  Jak vyrobit mini zahradní skleník? Dřevěné nebo plastové, všechno je možné!

Nezanedbávejte výběr hnojiva

I když je cyklámen známý tím, že roste bez problémů, potřebuje také hnojivo. Hnojivo prodlužuje životnost květů cyklámenů. Aby bylo hnojivo zcela praktické, používejte ho jednou týdně. Odborníci doporučují nepoužívat chemické látky za každou cenu. Vždy je lepší používat přírodní komposty. Jsou účinné, snadno se připravují a jsou ekonomické.

Odstranění zvadlých nebo zažloutlých květů pro krásné cyklámeny

Kromě toho, že se cyklámeny snadno vysazují, se o ně také snadno pečuje. Obecně platí, že zvadlé nebo zažloutlé květy by se měly odstranit. Za tímto účelem je třeba přímo ošetřit celý stonek, na kterém se nachází zvadlý nebo zažloutlý květ. Pokud jde o způsob řezu, stačí provést malý otáčivý pohyb a suchým tahem se zbavit příslušné větve. Nezřídka se stává, že majitelé tento úkon zanedbají, ačkoli uschlý stonek může způsobit hnilobu a kontaminaci cibulí.

Čtěte také  Jak mít o Vánocích kvetoucí amarylis?

Kvetoucí a odolný cyklámen díky vynikajícímu zavlažování

Stejně jako u všech rostlin a květin je pro jejich přežití a růst nezbytná zálivka. Proto byste tento úkol neměli zanedbávat, aby váš cyklámen kvetl co nejdéle. Pro správnou údržbu pokojové rostliny stačí zalévat dvakrát až třikrát týdně. Nedoporučuje se nadměrné zalévání, aby nedošlo k poškození cyklámenů. Měli byste si také uvědomit, že zalévání pokojových rostlin se liší od zalévání venkovních rostlin. Důvodem je jistě přítomnost deště venku.

Dávejte pozor na choroby, které mohou postihnout cyklámen.

I když je cyklámen odolný, nikdy není v bezpečí před nemocemi nebo nebezpečím. A nejlepší způsob, jak s těmito nemocemi bojovat, je předvídat je. K tomu je nezbytné dávat pozor na různé příznaky. Měli byste si například dávat pozor na listy, které zasychají. To může znamenat, že rostlina byla vystavena přílišnému slunci. Žloutnoucí listy naznačují, že cyklámen má nedostatek živin. Proto je vhodné použít bohatší hnojivo.

Čtěte také  Kdy a jak správně stříhat rajčata pro šťavnaté plody?

Pokud se objeví další komplikace, je vždy lepší poradit se se zahradníkem. Tento odborník vám poradí, jakou péči je třeba věnovat, aby se cyklámenům dařilo. Pomůže vám také maximalizovat životnost vaší rostliny a dosáhnout krásných květů.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada