Jak pěstovat cesmínu v květináči? Sen o barevné terase si můžete splnit!

Dodejte svému balkonu barevný nádech vysazením těchto krásných cesmín.

Rádi se v letních měsících těšíte z hojnosti nádherných květů? Jednou z dekorativních květin, které v tomto období rozkvétají, jsou cesmíny. Nejenže se snadno vysazují, ale nevyžadují ani velkou údržbu. V tomto článku se dozvíte naše tipy, jak tyto růže zasadit do květináčů a získat krásné květy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jannibele (@enerhagen)

Co je to cesmína?

Svatojánská muškáta, známá také jako Alcea rosea, je vytrvalá rostlina z čeledi Malvaceae. Na zahradních záhonech ji snadno rozeznáte podle krásných bílých, růžových nebo fialových okvětních lístků. Na první pohled jsou nápadné i jeho dlouhé stonky, které dosahují výšky až 250 cm.

Je to velmi odolná růže, která přežije i na prudkém slunci. Její semena se šíří všude a může růst i v obtížném terénu (např. na chodníku nebo na silnici).

Čtěte také  Vyberte si podzimně zajímavou popínavou květinu, která obohatí váš exteriér!

Věděli jste to? Pryskyřník má léčivé účinky. Je to účinný lék proti bolesti. K tomu si můžete připravit bylinný čaj nebo syrové jídlo z jeho listů.

Jak správně zasadit cesmínu?

Jak jsme uvedli výše, tato růže se snadno vysazuje. Pokud však chcete dosáhnout vynikajících výsledků, je třeba dodržet několik pravidel.

Nejprve připravte směs půdy a organického hnojiva. Poté do květináče vysejeme 2 semena a necháme 30 cm místa, aby rostlina dobře rostla. Nakonec rostlinu dobře zalijte, abyste zabránili přílišnému vyschnutí půdy.

Nejvhodnější doba pro výsev semen je březen až duben. První kvetení se tak uskuteční na jaře nebo v létě následujícího roku.

Dobré vědět: Semena můžete sbírat uvnitř tobolky. Skladujte je při pokojové teplotě a mimo dosah světla.

Čtěte také  Jak pěstovat a pečovat o cyklámen v pokojovém květináči? Tipy pro prodloužení kvetení

Tipy pro péči o Alcea rosea

Po výsevu nepotřebují cesmíny žádnou zvláštní péči. Bez ohledu na kvalitu půdy se této rostlině bude dařit. Pokud se však rozhodnete zasadit ji do květináče, zde je několik doporučení pro správné pěstování rostliny.

  • Usušené květy odstraňte, abyste podpořili jejich opětovný růst.
  • Totéž proveďte se stonky. Před příchodem nové sezóny byste je měli pravidelně stříhat. Uvidíte, že příští rok budou květy bujnější.
  • Pokud žijete ve velmi chladné oblasti, zvažte v zimě zakrytí báze rostliny mulčem.
  • Tyto rostliny mají tendenci se při příliš silném větru zhroutit. V takovém případě je podepřete kůlem.

Je cesmína náchylná k chorobám?

Bohužel, stejně jako všechny ostatní rostliny, ani cesmíny nejsou imunní vůči napadení houbami a škůdci. Jejími hlavními nepřáteli jsou rez a mšice. Pokud však tyto nemoci léčíte včas, lze je vymýtit. Podívejme se, jak se s nimi vypořádat.

Čtěte také  Kvetoucí tráva: nyní můžete vysadit podzimní modrou trávu

Mšice

Chcete-li zjistit, zda vaši růži napadly mšice, zkontrolujte, zda listy nejsou zakrnělé a příliš suché. Pro nápravu doporučujeme rychle zakoupit přípravky proti mšicím v zahradním centru. Dodržujte dobu léčby a uvedenou dávku.

Rust

Rez je běžným problémem obilovin a vinné révy. Projevuje se hnědnutím listů. Bez správného ošetření květy trvale usychají. Abyste tomu zabránili, připravte si směs Bordeaux a rostlinu jí postříkejte. Tento roztok se skládá z vápna a síranu měďnatého. Jedná se o preventivní i léčebnou léčbu.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada