Objevte praktické tipy pro pěstování slunečnic jako trvalek na zahradě, abyste nemuseli každý rok vysévat semena.
Slunečnice jsou oslnivé letničky, které lze na zahradě pěstovat jako trvalky. S trochou techniky rozzáří váš venkovní prostor a zakryjí váš plot nebo kůlnu od jara do podzimu. Tyto rostliny také vytvoří ideální pozadí pro trvalkové záhony. Zjistěte více o různých typech slunečnic a tipech, jak je efektivně pěstovat.
View this post on Instagram
Techniky pro efektivní pěstování slunečnice
Aby slunečnice rostla jako trvalka a intenzivně kvetla, potřebuje hodně živin a různé ošetření.
Na začátku jara seřízněte slunečnice těsně u země. Z přesazených zimních kořenů pak znovu vyrostou. Rostlina však potřebuje živiny. Proto je nutné ihned po výsadbě přidat do půdy kompost. Následně lze každé dva roky přidávat kompost. Kvalitní kompost poskytuje živiny. Postupně se také uvolňuje humus, který udržuje vodu v půdě. Kromě toho podporuje kypření a propustnost půdy. Pomáhá také udržovat žížaly naživu. Je třeba poznamenat, že žížaly provzdušňují půdu a obohacují ji o živiny. Půdu je také možné hnojit tekutými organickými hnojivy.
Kromě přísunu živin musí být půda, ve které se slunečnicím daří, kvalitní. V hlinitých nebo písčitohlinitých půdách stačí k výsevu kbelík zeminy. Pokud je však půda těžká nebo jílovitá, je nutné ji vylehčit odvodněním. Vykopejte asi půl metru hlubokou jámu a přidejte do ní štěrk, písek nebo dřevěné uhlí smíchané s kompostem. V dobré půdě se slunečnicím daří po mnoho let. Uvědomte si, že zdravé slunečnice se mohou převrátit a rozsypat semena.
Různé druhy slunečnic
Pro lepší pěstování slunečnice uvádíme specifické vlastnosti některých druhů.
- Slunečnice nebo helianthus atrorubens
Tento druh slunečnice, známý také jako tmavě červená slunečnice, má jasně žluté jazykovité okrajové květy s purpurově hnědým středem. Její lusky jsou asi 10 cm dlouhé a obvykle se vyvíjejí od srpna do září. Rostlina je bujně rostoucí. Dorůstá výšky až dva metry a šířky půl metru. Z tohoto důvodu by měly být vysazeny maximálně dvě rostliny na metr čtvereční.
Tato slunečnice vyžaduje mírně zásaditou, humusovitou, propustnou a vlhkou půdu. Kvete na slunci i v polostínu. Tento druh by se měl omlazovat dělením trsů jednou za tři až pět let. Lze ji také přesazovat a vytvářet nové rostliny.
- Slunečnice vytrvalá neboli Helianthus decapetalus
Tento druh slunečnice je 150-180 cm vysoký a půl metru široký. Kvete od července do října a jeho četná květenství jsou dlouhá asi 8 cm.
Tento druh slunečnice vyžaduje propustnou půdu bohatou na živiny. Při dostatku vláhy v době květu bohatě kvete. Tento vytrvalý druh by měl být umístěn na slunném místě. Lze ji zmlazovat dělením trsů nebo množit základními řízky.
- Slunečnice vrbová neboli Helianthus salicifolius
Tento druh poznáte podle atraktivních a neobvyklých listů, které zdobí zahradu. Na podzim, zejména od října do listopadu, nabízí mnoho květů. Daří se mu v propustné půdě. Díky svým úzkým listům nevyžaduje slunečnice vrbová na rozdíl od jiných druhů mnoho vláhy.
- Slunečnice obrovská neboli Helianhus giganteus
Tato vytrvalá rostlina dorůstá výšky až tří metrů. Od září do zimy se obléká na mnoho způsobů. Na začátku období květu nabízí jemné krémové květy. V době plného květu však na slunci vyniknou její zlaté květy. Slunečnice obrovská vyžaduje propustnou a vlhkou půdu bohatou na živiny.
Obsah