Objevte tuto základní metodu, která vám umožní kultivovat bez obdělávání půdy.
Slyšeli jste někdy o tomto způsobu obdělávání půdy bez orby? Dříve se zdálo, že je zcela nemožné sázet bez obdělávání půdy. Mnoho zemědělců se však v této technice v dnešní době zdokonalilo. Svědčí o jeho účinnosti na úrodnost půdy a dalších přínosech pro životní prostředí. Více informací najdete v tomto článku.
Kde se vzala myšlenka bezorebného obdělávání půdy?
Než si vysvětlíme výhody bezorebného zemědělství, musíme znát jeho původ. Tuto techniku studoval japonský filozof a ekologický aktivista Masanobu Fukuoka. Jedná se o šetrné zemědělství, které spočívá v obdělávání půdy bez orby.
Během svého studia se tento výzkumník snažil přistupovat k zemědělství zcela odlišným způsobem. Jeho cílem bylo najít účinnou metodu, která by umožnila získat lepší úrodu a zároveň myslela na zdraví půdy.
Od té doby se o jeho techniku zajímá mnoho zemědělců a používá ji. Přírodní zemědělství se dnes stalo jedním z nejznámějších systémů ochrany půdy.
Jaké jsou výhody bezorebného zpracování půdy?
Metoda bez obdělávání půdy má mnoho výhod. Reálně také přispívá ke zlepšení výnosů plodin.
View this post on Instagram
Ekologický přínos
Zemědělství bez obdělávání půdy vám ušetří nejen čas a námahu. Především chrání půdu před erozí. Kromě toho ušetříte více energie, protože nemusíte kopat.
Zvýšená úrodnost půdy
Bezorebné hospodaření také zachovává úrodné složky půdy. Místo kopání stačí na povrch půdy položit mulč nebo rostlinný materiál. Proces rozkladu pak tento organický materiál přemění na bohaté přírodní hnojivo pro půdu.
Výhoda pro ekonomiku
Pokud se rozhodnete pro bezorebný systém, nemusíte již platit zahradníkovi za zorání půdy. O pěstování zeleniny se můžete postarat i sami. Tímto způsobem nemusíte utrácet za mzdové náklady.
Zastavte plevel
Jednou z největších výhod této metody je, že se můžete rozloučit s plevelem. Pokud se půda nepřevrátí, plevel již nemůže růst. Plevel však můžete odplevelit i ručně.
Jak založit zahradu bez obdělávání půdy?
K provedení této techniky stačí provést několik kroků:
- Připravte půdu, na které chcete pěstovat zeleninu.
- Položte první vrstvu hnojiva.
- Pro urychlení procesu můžete položit lepenku.
- Pokládejte další vrstvy hnoje, dokud nedosáhnou 5 až 10 cm.
- Těchto několik vrstev bude tvořit záhony, na kterých se budou pěstovat vaše sazenice.
Je bezorebné zpracování půdy vhodné pro všechny druhy zeleniny?
Když začínáte s bezorebnou metodou, nesázejte některé druhy zeleniny, jako je mrkev nebo brambory. Jedná se o rostliny s hlubokým kořenem. Proto nemohou správně růst na půdě, která ještě není stabilní.
Mladé rostliny také dobře zalévejte, abyste podpořili jejich růst.
Zpochybňování technik bez obdělávání půdy
Přestože se technika bezorebného zpracování půdy v mnoha zemích osvědčila, někteří zemědělci se stále staví proti jejímu používání. Tato metoda je podle nich vhodná pouze pro malé oblasti. To je také vede k přesvědčení, že je potřebují pouze rozvojové země kvůli nedostatku zdrojů. To není nic jiného než mylná představa.
Všechny tyto dezinformace jsou způsobeny nedostatečným školením a informovaností těchto zemědělců.
Austrálie je lídrem v používání přirozeného bezorebného zemědělství
V současné době je Austrálie na prvním místě v používání bezorebného obdělávání půdy. V této zemi se tímto způsobem obdělává téměř 67 % půdy. Australští zemědělci si uvědomili výhody této techniky. Díky jeho aplikaci již nemuseli používat velké množství hnojiv k hnojení půdy.
V letošním roce se Austrálie umístila na 13. místě v žebříčku světové ekonomiky.
Obsah