Jak podpořit žížaly v zeleninové zahradě? 5 tipů, které objevíte

Objevte několik tipů na ochranu žížal na zahradě.

Věděli jste to? Žížaly jsou součástí pomocných rostlin v zahradě, které se zásadně podílejí na zúrodňování půdy. Tito živí tvorové jsou proto nezbytní pro přísun živin. Proto je profesionální zahradníci chtějí mít na zahradě. Zde je našich 5 tipů.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by všeOvodě.cz (@vseovode.cz)

Vyhněte se orbě půdy

Všichni profesionální zahrádkáři vědí, že žížaly se zavrtávají do půdy, aby si vybudovaly své chodby. To však není jediný důvod, živiny získávají také z půdy, aby se uživily.

Proto může orba tyto chodbičky zničit, nebo dokonce žížaly zahubit. Vystoupí na povrch a nebudou se moci ukrýt ve svých červích dírách. Kromě toho je tato práce připravuje o jídlo.

Čtěte také  Můj fíkus ztrácí listy! Co dělat, když listy rostliny žloutnou a rostlina ztrácí listy?

Pokud je chcete zachovat, měli byste se vyhýbat nástrojům, které mohou ohrozit jejich úkryty. Patří sem ruční nářadí, jako jsou rýče, a další nářadí, jako jsou pluhy a kypřiče. Dokonce doporučujeme přestat orat zahradu.

Dobré vědět: Bezorebné zemědělství je účinnou alternativou, která zachrání životy těchto malých zvířat. Jedná se o techniku, která spočívá ve výsadbě bez obdělávání půdy. Zvyšuje také produktivitu půdy.

Využití výhod galerií

Žížalami vybudované chodby mají mnohostranné využití. Především již nebudete muset kopat půdu, abyste našli řešení pro provzdušnění. Endo červi nebo anekdotičtí červi dělají práci za vás.

Za druhé, tyto galerie neslouží pouze jako provzdušňovací potrubí. Optimalizují také cirkulaci vody v půdě. V případě silného deště voda proniká do galerií a zabraňuje zaplavení povrchu. Žížaly podporují rozvoj kořenového systému tím, že optimalizují využití přírodní vody.

Čtěte také  Jaké květiny vysadit na podzim? Cibuloviny, trvalky a letničky je nejlepší vysazovat v září a říjnu!

Krmení žížal

Aby žížaly přežily, potřebují dostatečný přísun potravy. K tomu jim musíte poskytnout dostatečné množství živin. Můžete jim dát například zelené listí, seno nebo trávu. Tyto rostliny jsou bohaté na celulózu a nejlépe zadržují půdní vlhkost, takže tyto zahradní pomocníky udrží při životě delší dobu.

Pokud nemáte dostatek rostlinného materiálu, můžete použít také papír bez inkoustu nebo hnědou lepenku. Dbejte však na to, aby na nich nezůstala žádná páska nebo sponky.

Mulčování

Mulčování je jedním z nejlepších způsobů, jak zachovat žížaly na zahradě. Nejenže chrání půdu před vnějšími vlivy, ale také slouží jako potrava pro žížaly. Pokud je to možné, můžete vysadit zelené rostliny, které budou sloužit pouze jako potrava pro žížaly.

Jakmile tyto rostliny dospějí, použijte je k výrobě mulče. Rozprostřete mulč na půdu, abyste ji zakryli a zároveň nakrmili žížaly. Uvědomte si, že mulč má vyšší výživovou hodnotu než seno.

Čtěte také  Mravenci na zahradě ničí úrodu: babiččiny tipy, jak se jich snadno zbavit

Používejte organické a přírodní produkty

Kvalita života žížal do značné míry závisí na kvalitě půdy, ve které žijí. Pokud jste zvyklí používat chemická hnojiva, není to pro rozvoj žížal příznivé. Pokud chcete mít výnosnou a zdravou zahradu nebo zeleninový záhon, měli byste se rozhodnout pro ekologické pěstování. Můžete si například koupit organické hnojivo nebo si vyrobit vlastní kompost.

Můžete také těžit z bohatství žížalího trusu. Výkaly žížal jsou bohaté na organické látky, jako jsou prvoci a bakterie. Jedná se o základní minerální složky, které slouží k hnojení půdy. Pomáhají také rostlinám růst.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada