Jak rychle dozrát rajčata? Objevte jednoduchý trik

Chcete-li rychle získat dobrou úrodu rajčat, stačí použít správné techniky.

Máte zeleninovou zahrádku a chcete letos dosáhnout lepší úrody? To platí zejména pro rajčata. Nevíte však, co dělat, aby rychle dozrály? Dodržováním našich tipů níže můžete urychlit proces dozrávání a zajistit, že vaše rajčata budou v době sklizně šťavnatá a červená.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par Naše zahrada🌿 (@nasezahrada)

Urychlení dozrávání rajčat: body, které je třeba předem zvážit

V září začíná poslední sklizeň rajčat. To je také čas, který můžete využít pro poslední kolo výběru. Po šesti dlouhých měsících vaší péče budou muset vaše rostliny čelit chladu a vlhku zimy, které jim rozhodně neprospívají.

Pokud máte pozdní květy, které mají tu drzost růst na vašich rostlinách i s blížícím se podzimem, zabraňte jim v plodnosti. Jejich rajčata nestihnou dozrát. Je lepší je zkrátit a zastřihnout. Soustřeďte se raději na plody, které se na rostlinách již urodily. Dozrávání rajčat trvá v průměru 60 dní, od kvetení po dozrání.

Čtěte také  Jak pečovat o pokojové orchideje

Pokud tedy chcete získat poslední úrodu před prvními mrazy v polovině října, musíte stimulovat růst posledních rajčat.

Naše tipy pro rychlé dozrávání rajčat

Existuje mnoho způsobů, jak urychlit proces zrání této ovocné zeleniny. Existuje několik jednoduchých tipů, jak dosáhnout rychlejšího dozrávání červených rajčat. Tyto odrůdy jsou sice o něco méně chutné a voňavé než ty, které měly to štěstí, že se jim dostalo dostatek slunečního světla. Ovoce navíc vám však může jen prospět.

Především se musíte ujistit, že vaše rostliny mají stále dostatek listů. Někteří pěstitelé, aby ochránili rajčata před plísněmi, jako je plíseň, mají tendenci prořezávat listy. Někteří to dělají proto, aby měli více světla. Tato technika však může bez určitých opatření způsobit více škody než užitku. Pokud musíte tuto techniku použít, abyste rostlinám pomohli v růstu, vyhněte se úplnému odstranění.

Čtěte také  Jak urychlit zrání kompostu: kdy zakrýt a kdy zalít? Dělat chyby se nevyplácí.

Aby rajčata rychleji dozrála, měli byste je přestat zalévat. Tím zastavíte jejich růst, ale umožníte jim rychle zčervenat a získat chuť.

Pokud vám rajčata z nějakého důvodu nedozrávají přirozeně, můžete rostliny umístit na tmavé a vzdušné místo (např. pod přístřešek nebo na zem). Ujistěte se, že jsou zavěšeny vzhůru nohama a kořeny jsou nahoře. Pokud rostlina vyschne, bude zrání rajčat ještě dynamičtější a rychlejší.

Dalším trikem je sbírat ještě nezralá, ale stále ještě poměrně vyvinutá rajčata přímo ze stonku. Poté je nechte dozrát samy a jednoduše je položte na okenní parapet.

Můžete je také nechat v papírové krabičce s jablkem nebo banánem. Oba plody při dozrávání uvolňují etylen. Rajčata pak mohou tuto látku využít ke svému dozrávání. V tomto případě banán nebo jablko vytváří umělé podmínky pro dozrávání, aby rajčata rychleji zčervenala. Nezapomeňte nádobu přikrýt víkem nebo utěrkou, aby metoda rychleji ztuhla.

Čtěte také  Vyberte si podzimně zajímavou popínavou květinu, která obohatí váš exteriér!

Poslední rada zní: nikdy nenechávejte rajčata, která jsou prasklá, plesnivá nebo poškozená, viset na rostlině nebo v krabici. Měly by být zlikvidovány, aby nepoškodily další nezralé plody.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada