Jak se zbavit svilušky citrusové? Účinné ošetření pro záchranu vašich stromů!

Citron, pomeranč, kumquat, grapefruit… Pro škůdce citrusů to není žádná výjimka: tyto ovocné stromy jsou jejich oblíbeným pokrmem!

Ve skutečnosti jsou to právě larvy, a to i svilušky citrusové, které jsou nejhrozivější při napadání velké rodiny citrusových stromů. Těží listy, které jim pomáhají ve vývoji. Ale kdo jsou tito škůdci ve skutečnosti a jak můžeme účinně bojovat proti jejich invazi? Odpovědi v tomto článku!

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par Mirka (@mirkap7)

Co je to háďátko citrusové?

Okáč citrusový je motýl pocházející z jihovýchodní Asie, jehož larvy se vyvíjejí především na citrusových stromech. Vyskytuje se také na jasmínu, vinné révě a dalších luštěninách. Zatímco dospělci mají rozpětí křídel asi 4 mm a jsou stříbřitě bílí s černými skvrnami na špičkách předních křídel, největší škody způsobují malé, zelenožluté larvy. Životní cyklus svilušky citrusové trvá v závislosti na teplotě 15 až 47 dní. Tyto housenky procházejí čtyřmi stádii, během nichž se dobře živí listy citrusových plodů, než se zakuklí a vytvoří kuklu.

Čtěte také  Jak pěstovat a pečovat o cyklámen v pokojovém květináči? Tipy pro prodloužení kvetení

Napadení moluskami citrusových plodů: jak k němu dochází?

Háďátko citrusové napadá především letní a podzimní výhony ovocných stromů, protože se v tomto období vyvíjí. Na jaře se larvy nevyskytují. Můra si ke kladení vajíček vybírá mladé listy nových výhonků. Vajíčka jsou kladena jednotlivě nebo po dvou či třech na vnitřní stranu listu, obvykle podél středního žebra. Po vylíhnutí vajíček proniknou larvy do kutikuly listu a tím začíná destrukce stromu. Tyto malé housenky si v pokožce listů a mladých výhonků vyhrabávají chodbičky, kterými se živí. Dokud není vývoj larev dokončen, budete mít listy se stříbřitým leskem, způsobeným pronikáním vzduchu pod pokožku, naplněné výkaly, s okraji svinutými na sebe a plochami s otvory, zažloutlé a zaschlé.

Čtěte také  Jak správně používat jedlou sodu na okurky, rajčata a papriky? Potřebují ji hned.

Boj proti sviluškám citrusovým: jaká jsou řešení?

V současné době lze stále říci, že neexistuje plně účinná léčba proti háďátku citrusovému. Hlavní strategií boje proti této motolici a jejím larvám je omezit jejich rozmnožování a snížit intenzitu jejich napadení. Přesto jsou následující opatření doporučována jako prevence a ochrana proti škůdcům citrusových plodů.

Prevence

Profylaktická metoda spočívá především v brzkém řezu ovocných stromů. To se provádí na konci ledna. Listy tak mají čas dozrát a zesílit, než můra naklade vajíčka. Kladivoušek citrusový klade vajíčka začátkem července. Listy budou v té době již tvrdé a zralé, takže je larvy nenapadnou. Prořezávat můžete i později, koncem května. Všechny larvy pak napadnou pouze tuto část mladých, křehkých větviček, které se právě vyvinuly, a vy budete muset odstranit pouze napadené části, a tím zahubit minery uvnitř listové čepele. V obou případech ochráníte letní a podzimní výhony citrusů.

Čtěte také  Kamenné zahrady: nápady pro zahradu u vašeho domu

Boj proti napadení moluskami citrusových plodů

Pokud se vám nepodařilo zabránit útoku svilušky citrusové a chcete se zbavit jejích larev, musíte použít vhodný systémový insekticid. V zahradnickém centru nebo specializovaném obchodě se informujte o autorizovaných a registrovaných insekticidech. Musí být označeny nápisem „Povoleno pro použití na zahradě“.


 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada