Jak snížit množství odpadu na zahradě?

Objevte tipy a techniky, jak co nejlépe využít odpad na zahradě.

Po sekání trávníku nebo stříhání živých plotů se na zahradě hromadí zbytky rostlin. Nevíte, co s tím? Tento odpad můžete použít k hnojení zahrady. Tímto způsobem je nebudete muset likvidovat.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par iTrvalky (@itrvalky)

Jaké jsou výhody recyklace zahradního odpadu?

Snižování množství zahradního odpadu neznamená jeho vyhazování. Pokud zahradní odpad znovu využijete, získáte mnoho výhod.

Především šetří peníze, čas a energii. Odpad již nebudete muset sbírat a odvážet do střediska pro likvidaci odpadu. To někdy zahrnuje náklady na pronájem dopravního prostředku.

Je to také vynikající způsob, jak učinit zahradu ekologičtější a ušetřit více vody.

Nakonec můžete tento odpad použít jako kompost nebo prostředek na hubení plevele k hnojení zahrady. Tímto způsobem nemusíte utrácet peníze za jeho nákup.

Čtěte také  Cibule a orchideje: Fantastické hnojivo z cibulových slupek během několika minut

Co dělat po sečení?

Posekaná tráva je velmi užitečná pro růst rostlin. Malé množství odřezků můžete například nasypat na nohy rostlin, jako jsou keře nebo stromy. Kromě toho poskytují lepší výživu po rozkladu.

Tato metoda také chrání drobné živočichy, kteří přispívají k hnojení půdy, jako jsou žížaly. Přesto však můžete zvážit některá použití:

  • Chcete-li podpořit rozvoj záhonů, rozprostřete posekanou trávu (po usušení) k nohám květin.
  • Můžete jej také umístit do samostatného kompostéru. Upozorňujeme, že byste jej neměli přidávat do společných kompostérů.
  • Pokud si můžete dovolit koupit robotickou sekačku, je vybavena funkcí mulčování. Tato funkce umožňuje stroji trávu přímo rozdrtit a rozptýlit na trávníku. To znamená, že rozdrcenou trávu lze použít jako přírodní hnojivo pro trávník. Uvidíte, že se kvalita vašeho trávníku zlepší.
Čtěte také  Fascinující zahrady: 6 nápadů, jak je napodobit na své zahradě

Jak mohu využít zbytky stříhaného živého plotu?

Kromě odpadu ze sekání jsou cenným zdrojem živin také odřezky z živých plotů. Po zastřižení živého plotu je můžete rovnou rozdrtit. V té době jsou ještě čerstvé, takže si uchovávají více živin. Kromě toho se snadněji melou.

Vzniklý drcený materiál lze použít k mulčování nebo k výrobě domácího kompostu. Všimněte si, že mulčování nejen chrání půdu, ale také ji zúrodňuje.

Měli byste vědět, že všechny rostliny lze drvit, jen je třeba vybrat správný stroj pro danou velikost. S tenkými větvemi si poradí sekačka na trávu. Na silnější větve však budete potřebovat drtič.

Před stříháním nezapomeňte zkontrolovat, zda v živých plotech nejsou ptačí hnízda.

Čtěte také  Plíseň rajčat: Jakých je 7 důmyslných tipů, jak s ní bojovat?

Dobré vědět:

Pokud nemáte prostředky na nákup mulčovací sekačky nebo drtiče, některé zahradnické firmy nabízejí pronájem těchto strojů. Můžete si je vybrat podle velikosti rostlin.

Proč mulčovat?

Mulčování je technika, která se používá k rozprostření rostlinného odpadu na zem nebo k úpatí rostlin. Zde jsou některé výhody používání mulče:

  • Tato metoda umožňuje přirozenou regulaci plevele na zahradě;
  • Mulčování chrání půdu před vysoušením a také chrání žížaly;
  • zlepšují zúrodnění půdy.

Mulčování ve 3 krocích

Mulčování není složitý úkol, stačí postupovat podle následujících kroků.

Krok 1: Začněte vytrháváním plevele z půdy.

Krok 2: Zpracujte půdu, abyste získali hladký povrch.

Krok 3: Vezměte mulč a rovnoměrně ho rozprostřete kolem rostlin.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada