Jak správně čistit pohovku v závislosti na jejím materiálu?

Sedací soupravy vyžadují zvláštní péči a údržbu.

Při každodenním používání, dětských hrách a případných nehodách se mohou snadno ušpinit a je nutné je umýt. Ne každé čalounění však lze čistit stejným způsobem. V následujících řádcích se dozvíte, jak čistit čalounění nábytku podle jeho materiálu.

Denní čištění pohovky

Použití snímatelného potahu pohovky má určitou výhodu, zejména pokud máte děti. V opačném případě se nemusíte bát, váš nábytek může být stále v perfektním stavu. Stačí je denně protřepat nebo vysát. Měli byste však také vyčistit nečistoty, které se nahromadily mezi opěradly a sedadly. K čištění rohů použijte měkký kartáč.

Důkladné čištění krytu

Nejprve je třeba určit typ čištěné tkaniny. U matrací, potahů a polštářů je to uvedeno na standardních štítcích, které obsahují také způsoby čištění. Pro kompletní kus nábytku s neodnímatelným čalouněním však platí jiné kódy. V každém případě se doporučuje prát je každých 6 měsíců.

Čtěte také  Jak můžete oživit své stříbrné šperky?

V závislosti na materiálu se potah dělí do 4 skupin: S, W, WS a X. Proto je třeba zkontrolovat označení. U čalounění s kódem S by mělo být chemické čištění provedeno vysátím daného nábytku. Pokud však skvrny přetrvávají, můžete na postižené místo aplikovat sodu bikarbonu. Nechte ji působit a poté ji odstraňte kartáčem. Kód W označuje, že tkanina by se měla prát v čisticích prostředcích na bázi vody. Vyvarujte se však přílišného namočení. Neutrální, jemné mýdlo bude stačit. Tkaniny s kódem WS jsou tedy kombinací těchto dvou možností, které umožňují chemické čištění a čištění vodou. A konečně, čalounění s kódem X je velmi choulostivé. Chcete-li jej vyčistit, musíte jej vysát a používat masti určené výhradně pro toto čalounění. Pro hloubkové čištění je proto nejlepší obrátit se na profesionály.

Čtěte také  Kdy je třeba v chladných dnech otevřít okna, aby se místnosti správně větraly?

Ošetření odolných skvrn

Protože každá tkanina vyžaduje specifický postup údržby, může nevhodný postup způsobit nevratné poškození čalounění. Zvolte správnou metodu v závislosti na materiálu čalounění.

Pro potah z mikrovlákna

Použijte alkohol a měkký hadřík. Nastříkejte přípravek na skvrnu. Poté ji vtírejte, dokud nezmizí. Poté nechte látku uschnout a pročešte ji měkkým kartáčem.

Pro bavlněnou pohovku

Použijte trochu studené vody a jedlé sody a naneste ji přímo na skvrnu. Než směs vyjmete, nechte ji působit.

Pro vlněnou přikrývku

Vezměte hadřík a namočte jej do mýdlové vody. Skvrnu rozetřete krouživými pohyby. Poté mokré místo důkladně osušte suchým hadříkem.

Pro koženou tkaninu

Nejprve ji očistěte kartáčem. Poté jej otřete hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Můžete ji však také udržovat pomocí speciálních čisticích prostředků na kůži, například na boty. Pokud však skvrna přetrvává, obraťte se na specializovanou čisticí firmu.

Čtěte také  Jak vyčistit myčku, aby nezapáchala?

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST