Jak stavět kamenné zdi?

Krystalické zdi se vyrábějí již dlouho. Například, ve Středomoří nacházíme pozůstatky lidských sídel z doby 1000 let př. n. l., včetně talayotů.což jsou obdélníkové kamenné památníky pro pohřební účely, lemované nízkými zídkami. Později se stavěly na ochranu vesnic a měst, ale dnes jsou také fantastickým dekorativním prvkem.

Ačkoli stavba zdi z kamenů na sucho vyžaduje trochu práce, není k ní potřeba prakticky nic víc než pár věcí, o kterých si povíme níže. Také, vypadají skvěle v každé zahradě v rustikálním stylu.protože nás mohou přenést do dávných časů a také nás mohou přiblížit přírodě. Ne nadarmo se krajina příliš nezměnila a v dutinách kamenů se mohou uchýlit drobní živočichové, například ještěrky.

Jak se staví?

Kamenné zdi se staví pouze z kamenů a vody.

Stavba kamenné zdi vyžaduje čas a úsilí, ale konečný výsledek za to určitě stojí. Je důležité vědět, že obvykle jsou postavené proti svahu, protože slouží k prevenci sesuvů půdy.; i když ve skutečnosti je lze postavit téměř kdekoli. Pokud je to však vaše první stavba, doporučuji vám nejprve srovnat terén, aby se nesvažoval.

Materiály

Vše, co potřebujete, je voda a kameny různých velikostí. Důležité je, aby se jednalo o obdélníkové kameny a/nebo aby měly alespoň víceméně rovnou základnu, což usnadní jejich umístění.

Kroky, které je třeba dodržet

 • Prvním krokem je příprava půdy. Odstraňte všechny kameny (zjistěte, zda jsou pro vás vhodné, abyste je mohli uložit na oddělené místo) a odstraňte veškerý plevel. Pokud je půda svažitá, je vhodné ji vyrovnat; v případě potřeby neváhejte navézt trochu zeminy, aby vypadala rovně.
 • Čtěte také  Vyberte si podzimně zajímavou popínavou květinu, která obohatí váš exteriér!

 • Pak začněte pokládat větší a silnější kameny na zem. Ty unesou váhu stěny.
 • Jakmile máme základnu, naskládáme na ni středně velké kameny a poté malé. Zbylé mezery musíme vyplnit kameny, aby byla zeď stabilnější.
 • Trik, jak zajistit, aby kameny zůstaly pevné, i když hodně prší, spočívá v tom, že je při pokládání zaléváte vodou z konve.. To je zajímavé zejména v případě, kdy je zeď postavena v oblasti, kde je pouze zemina. Tlak vody na kameny zmenší prostor mezi nimi.

  Proč zdobit stěny ze suchého kamene?

  Křišťálové stěny jsou odolné proti působení času.

  Miluji suché kamenné zdi. Tam, kde žiji, na Baleárském ostrově Mallorca (ve Španělsku), jsou velmi, velmi časté. Ve venkovských oblastech jsou pozemky ohraničeny suchými kamennými zídkami. Často se vyskytují také v zahradách. Slunce je zde v létě velmi silné a kámen je jediným materiálem, který mu dokáže odolávat roky a roky.

  Jsou velmi zajímavé pro vymezení ploch, cest nebo tras a různých zón v zahradě.protože výška stěny může být libovolná. Pokud ji však budete stavět k vymezení pozemku, doporučujeme, aby nebyla vyšší než 1 metr. Jakmile to uděláte, nechte ji několik dní usadit a pak ji pro zvýšení bezpečnosti zakryjte mřížkou nebo nějakými vysokými rostlinami.

  Čtěte také  Cibule a orchideje: Fantastické hnojivo z cibulových slupek během několika minut

  Měli byste také vědět, že mají tu výhodu, že neabsorbují tolik tepla jako železo nebo kov.abyste se mohli bez obav opřít o sádrokartonové desky. A samozřejmě, pokud nepohlcuje tolik tepla, nemůže ho ani odrážet, proto je vhodné je umístit například do skalek, protože rostliny nebudou vystaveny takovému tepelnému stresu, jako kdyby měly za sebou železnou nebo kovovou stěnu.

  Rostliny pro suché kamenné zdi

  A když už mluvíme o rostlinách: do zbývajících otvorů můžete vložit rostliny s trochou zeminy. Musí však dobře růst na kamenech a být relativně malé, jinak je budete muset někdy odstranit, abyste jim dali šanci dále růst.

  Hvozdík letní (Tillandsia aeranthos)

  Karafiát vzduchu je malá rostlina.Karafiát vzdušný je rostlina, která žije na kamenech. Obrázek – Wikimedia/scott.zone

  Vzdušný karafiát je ideální rostlinou pro suchou výstavbu. Nepotřebuje téměř žádnou půdu, protože její malé kořínky se drží všude, kde to jde. Dorůstá maximální výšky 7-10 cm. Potřebuje světlo a ochranu před mrazem.

  Nebyly nalezeny žádné produkty. Fantastické balení 6 rostlin.

  Echeveria

  Echeveria žije na stěnáchEcheveria je sukulentní rostlina

  Echeveria je nekaktusovitý sukulent (neboli sukulent), který roste v růžicích dužnatých listů různých barev (zelené, růžové, fialové). Potřebuje slunečnou expozicinebo alespoň tam, kde je dostatek světla. Odolává mírným mrazům až do -2 °C.

  Čtěte také  Jak kombinovat barvy na zahradě?

  Břečťan (Hedera helix)

  Břečťan je plazivec, který žije na stěnách.Břečťan je rychle rostoucí rostlina

  Břečťan je stálezelená popínavá rostlina se zelenými listy, které roste velmi dobře, pokud je ve stínu.. Odolává teplotám až do -20 °C.

  Purpurína (Tradescantia pallida)

  Třpytka je rostlina, která může růst na kamenech.Třpytky mají růžové květy

  Purpurin neboli mužská láska je fialová rostlina s plazivým nebo plazivým habitem, která obvykle dorůstá asi 30 centimetrů, i když může být i vyšší. Potřebuje hodně světlaale jinak odolává mrazu až do -2 °C.

  Sanseviera

  Sanseviera je malá rostlina Obrázek – Wikimedia/Mokkie Sanseviera pinguicula je malá sukulentní odrůda.Obrázek – Flickr/Peter A. Mansfeld

  Jedná se o sukulentní rostlinu s dužnatými listy, které mohou být zelené, modrozelené nebo pestré. Na zeď doporučujeme malé odrůdy, jako je Sansevieria trifasciata ‚Hahnii‘ nebo Sansevieria pinguicula subsp nana, které nepřesahují 40 cm. Udržujte je ve stínu a chraňte je, pokud teploty klesnou pod 0 stupňů.

  .

  Sempervivum

  Sempervivum jsou odolné sukulentní rostliny.Sempervivum roste na kamenech bez problémů.

  Sempervivum jsou sukulentní rostliny, které rostou velmi dobře na kamenných zdech, pokud jsou chráněny před přímým slunečním světlem.

  . Jsou to malé, asi 5 cm vysoké rostliny, které vyrůstají na jaře a v létě. Odolávají teplotám až do -18 °C.

  Kupte si zde balení 4 různých za neuvěřitelnou cenu.

  Nápady na výzdobu pomocí sádrokartonových desek

  Na závěr uvádíme několik nápadů na výzdobu pomocí suchých kamenných zdí:


  Křišťálové stěny jsou ideální pro oddělování prostorů.
  Skalní stěny jsou odolné

  Obsah

  Davida

  David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
  David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

  Napsat komentář

  Your email address will not be published.

  NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada