Stěny vašeho domu vyžadují pravidelnou údržbu, ať už jsou uvnitř nebo venku. Měli byste si však uvědomit, že techniky čištění se liší v závislosti na povaze stěny a jejího povrchu (cement, přírodní kámen, dlaždice atd.). Objevte naše tipy, jak udržet stěny vašeho domu v dobrém stavu po dlouhou dobu.
Stěny vašeho domu by měly být pravidelně čištěny a udržovány.
Pravidelné čištění je důležité pro udržení dobrého stavu vnitřních i vnějších stěn.
Jak často bych měl udržovat vnitřní stěny svého domu?
Obecně se doporučuje alespoň jednou ročně vyčistěte vnitřní stěny. Pokud však máte děti nebo domácí zvířata, budete muset stěny čistit častěji, aby se na nich nehromadily nečistoty. V takovém případě by se čištění mělo provádět každý měsíc. Odstraníte tak otisky rukou nebo jakoukoli špínu a vaše stěny budou vypadat čistě a leskle. Při údržbě se může vyplatit vyčistit i některé sekundární prvky domu, aby se zlepšilo ovzduší v interiéru. Patří mezi ně odpadkový koš, domácí spotřebiče, záclony a koberce. Pokud máte čas, můžete se postarat také o dveřní a okenní kliky a zasklení.
Kdy je třeba vyčistit vnější fasádu?
Fasáda je jedním z nejzranitelnějších prvků budovy. Celoročně je vystaven vnějším vlivům (vítr, vlhkost, déšť atd.). To vede k výskytu mechů, šampionů, lišejníků a dalších nečistot, jejichž přítomnost škodí dobrému stavu fasády a jejího obložení. Pro optimalizujte životnost svých obvodových stěn a zachovat jejich estetický vzhled, provádějte údržbu každý rok nebo dva. Pravidelné a dobře prováděné čištění zabraňuje problémům s pronikáním vody a zabraňuje růstu bakterií ve vašem domě. Správnou údržbou fasády také optimalizujete tepelnou izolaci domu.
co nejdříve opravte praskliny nebo díry ve stěnách.
Praskliny ve stěně domu jsou běžné, ať už se jedná o praskliny uuvnitř nebo vně budovy. Vznik trhlin nebo děr ve stěně může být způsoben různými faktory. Mezi nejčastější patří defekty, nárazy, pronikání vody a normální stáří omítky. Příčinou tohoto jevu může být také výstavba budovy v blízkosti vašeho domu. Pokud ve stěnách najdete povrchovou mikrotrhlinu, můžete ji vyplnit vhodnou omítkou. Pokud však najdete nebezpečnou trhlinu ve zdi, měli byste. rychle si vyžádat služby odborníka na stavebnictví a inženýrské stavitelství.. Následující příznaky ukazují, že prasklina nebo díra ve stěně je potenciálně škodlivá:
- Tloušťka a velikost prasklin ve stěnách se časem zvětšuje,
- se objevují další praskliny uvnitř i vně,
- dům vydává časté zvuky a praskání,
- voda prosakuje stěnami a vlhkost vniká do interiéru místností,
- deska se začne pohybovat,
- stěny jsou popraskané…
V případě těchto různých situací seje nutný zásah stavebního odborníka. Odborník pomocí fissurometrů, extenzometrů a dalšího profesionálního vybavení určí nebezpečnost trhlin ve vašich stěnách. Poté provede nezbytné práce na opravě prasklin a děr, aby byl váš dům bezpečný.
Chraňte své stěny před poškozením vodou
Netěsnost vodovodního potrubí nebo prosakování dešťové vody může způsobit obrovské škody na stěnách. V takové situaci byste měli učinit veškerá opatření k odstranění škod způsobených vodou dříve, než se výrazně zhorší. Prvním krokem je rychlé vysušení stěn a přivolání kompetentních odborníků. Proces sušení může někdy trvat poměrně dlouho v závislosti na závažnosti poškození. Čím silnější jsou stěny, tím déle trvá proces sušení. V každém případě diagnostika odborníka na vlhkost pomůže vyhodnotit škody. a provést práce na uvedení stěn do původního stavu.
Jak vyčistit stěny domu?
Způsoby údržby a čištění vnitřních nebo vnějších stěn závisí na typu nátěru (barva, omítka, přírodní kámen, tapety, voskovaný beton…).
Údržba malované stěny
Chcete-li odstranit případné nečistoty na malované stěně, měli byste ji nejprve oprášit. Pokud je stěna natřena silikonovou barvou, měli byste použít vodu, aby se na ni nedostaly nečistoty. Na stránkách stěny natřené vinylovou nebo glyceroftalovou barvou na druhou stranu bude vyžadovat větší péči. K čištění je třeba namočit hadřík do vody se saponátem. Pokud je stěna velmi znečištěná, budete muset operaci několikrát opakovat. Pokud je stěna také pokryta olejovou barvou, použijte vodní roztok na bázi čpavku. Tímto postupem lze vyčistit i velmi znečištěné stěny. K odstranění nečistot ze stěn s vodou ředitelnou barvou obvykle stačí pouhé suché čištění.
Čištění kamenné zdi
Údržba zdi z přírodního kamene je často snadná. Nejprve celý povrch zbavte prachu vysavačem. Pokud není stěna příliš znečištěná, potřete ji jedlou sodou. Všimněte si však, že tento trik nefunguje na velmi špinavé zdi. V tomto případě namočte kartáč s tuhými štětinami do roztoku sody. Poté kartáčem vyleštěte stěny kamenné zdi. Je důležité si uvědomit, že použití karcheru je nejlepší volbou pro čištění vnějších stěn obložených kamenem. Pokud je vaše stěna poměrně křehká, pak je nejlepší volbou pískování nebo čištění laserem.
Údržba omítnuté stěny
Vnitřní omítnuté stěny lze čistit dvěma způsoby. Nejprve můžete stěnu důkladně vydrhnout tuhým kartáčem a směsí vody a potaše. Pokud chcete, můžete k čištění použít houbu namočenou v octu a hrubé soli. V obou případech by měla být operace ukončena důkladným opláchnutím. Pokud je na vnitřní omítnuté stěně velké množství nečistot, které odolávají čištění, použijte drátěný kartáč a důkladně ji vydrhněte. Pokud jde o omítnuté fasády, musí být očištěny. roztokem bělidla a prostředku na mytí nádobí.
Čištění cihlové zdi
Technika čištění stěn s cihlovým obkladem je jednoduchý a snadný. Pokud se jedná o skvrnu od barvy, stačí postižená místa vydrhnout hadříkem namočeným v acetonu. V případě mastných nebo benzínových skvrn se doporučuje čištění černým mýdlem. Pokud však na cihlových stěnách najdete bílé usazeniny, jedná se s největší pravděpodobností o výkvěty. K trvalému odstranění solné usazeniny použijte mýdlovou vodu.
Čištění dřevěné stěny
Pokud je vaše stěna pokryta lakovaným obložením, můžete mu dodat nový vzhled pomocí leštidla pro truhláře. Tento na dřevo musí být nanesen přípravek na údržbu velkými kruhovými pohyby. Upozorňujeme, že tření se důrazně nedoporučuje. Pokud je obložení velmi znečištěné, použijte vlhký hadřík namočený v bílém octu a jemně jej vydrhněte.
Údržba voskované betonové zdi
Voskovaný beton nelze čistit bělicími prostředky. Je známo, že tato látka mění barvu stěn s tímto povlakem. Stejně tak je zakázáno otírat nečistoty z voskované betonové zdi brusnou houbou. Pro udržujte svou zeď a zbavte ji nečistotČistěte jemným čisticím prostředkem. V případě mastné skvrny nezapomeňte nejprve použít trochu mastného prášku nebo mouky. To pomůže absorbovat přebytek. Poté zřeďte hydrogenuhličitan vodou a tímto roztokem mastnou skvrnu trvale odstraňte.
Čištění nečistot z tapet
Pokud se jedná o skvrnu od tužky nebo ruky, použijte čistou neabrazivní gumu nebo strouhanku. Pokud se jedná o skvrnu od inkoustu nebo rozlité jídlo či nápoj, jemně ji potřete vatovým tamponem namočeným v peroxidu vodíku.
Jak předcházet problémům s plísněmi a jak je řešit?
Vlhkost je obvykle to první, co zmizí. příčina plísní v budovách. Tyto mikroskopické houby mohou ovlivnit kvalitu vašeho života a vystavit vás vážným zdravotním problémům. Abyste tomu předešli, doporučujeme vám, abyste :
- pravidelně kontrolujte vlhkost vzduchu v domě (ideální je 30 až 50 %),
- často čistěte stěny a stropy,
- rychle vysušit stěny nebo podlahy v případě vniknutí vody,
- vyčistěte si vzduchové kanály…
Protože hlavním zdrojem plísní je nedostatečné větrání, nainstalujte do místnosti účinné systémy větrání ve vaší domácnosti.
Obsah