Jak urychlit zrání kompostu: kdy zakrýt a kdy zalít? Dělat chyby se nevyplácí.

Urychlete zrání kompostu, abyste se vyhnuli rizikům nezralého kompostu!

Nedostatek dusíku, nedostatek kyslíku, toxické účinky organických kyselin… Existuje mnoho různých negativních účinků používání nezralého kompostu. Urychlením rozkladu kompostu snížíte rizika pro vaše plodiny. Chcete se dozvědět více? Přečtěte si tipy, jak správně kompostovat, v tomto článku!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Presbeton (@presbeton.cz)

Význam zralého kompostu

Kompost je nezbytný pro správný vývoj plodin. Zlepšuje strukturu půdy a pomáhá ji obohatit o organické látky, aniž by ničil mikroorganismy a živiny potřebné pro rostliny. Kompost také pomáhá šetřit hnojiva a snižovat množství zahradního a kuchyňského odpadu. Kompostování vám také umožní poskytnout rostlinám přírodní a kvalitní hnojivo a zároveň je ochránit a posílit. Proces kompostování spočívá ve shromažďování těchto odpadů a jejich rozkladu, čímž se odlehčí půda. Kompost je dobrý, když je zralý. Poznáte ji podle tmavě hnědé barvy, vzhledu kvalitní půdy, humusového zápachu, ale především už nepoznáte prvky a zbytky, které ji tvořily. Zralost kompostu umožňuje rychlou výživu rostlin. Poskytuje živiny, které mohou rostliny asimilovat. Kromě toho udržuje bakteriální a mikrobiální aktivitu, která je pro rostliny prospěšná.

Čtěte také  5 tipů pro úspěšný výsev

Urychlení složení kompostu: jak na to?

Zrání kompostu trvá v průměru 6 měsíců až rok. Na zahradě můžete použít plastové a dřevěné kompostéry. Aby se urychlil proces zrání, měl by kompostér v zásadě dosahovat teploty 65 °C. Kompostovat můžete také na zahradě, na hromadě. Neměla by být vyšší než jeden metr a širší než jeden a půl metru.

Obracení kompostu

Chcete-li kompost provzdušnit a zároveň urychlit jeho zrání, měli byste použít metodu obracení. To se provádí každý měsíc nebo jednou či dvakrát během procesu zrání. Během prvních dvou měsíců by se měl kompost často obracet, aby se odstranily zárodky chorob.

Kompostování odpadu

Pro úspěšné kompostování můžete použít jakýkoli odpad ze zahrady, včetně plevele, nasekaných nebo rozdrcených odřezků, zbytků zeleniny ze zahrady, listí a trávy. Přidejte také organický odpad z domácnosti, jako je dřevěný popel, papírové sáčky, slupky od ovoce atd. Kvalitu kompostu zlepší také zbytky potravin, například masa.

Čtěte také  Co je to anemokorie?

Dobře využívejte vodu a kryty

Kompost by neměl být příliš suchý, aby se zajistila fermentace a nezpomalil se proces rozkladu. Naopak, pokud je hromada příliš mokrá, kompost bez přístupu vzduchu hnije. Chcete-li zjistit, zda je třeba přidat vodu, nebo ne, jednoduše ji zmáčkněte v dlani a zjistěte, zda je příliš suchá nebo příliš mokrá. Pokud je suchá, je třeba ji zalít. V deštivých dnech je nezbytné zakrytí. Je důležité, aby do kompostéru nepronikal déšť. Přikrytí také pomáhá omezit vysychání a udržet kompost v teple.

Kompostování ve styku s půdou

Mnoho zahrádkářů instaluje pod své kompostéry zábrany nebo je chrání před některými živočichy, například krysami. Někteří je dokonce instalují na betonové desky. Doporučuje se však ponechat kompostér v kontaktu s půdou. To urychluje proces rozkladu, protože ho pomáhají rozkládat bakterie, mikrobi a volně žijící živočichové, jako jsou ježci a dikobrazi, žížaly a dymnivky.

Čtěte také  Kdy a jak sázet rebarboru na podzim?

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada