Jak úspěšně vysadit koriandr na zahradě?

Koriandr je nenáročná rostlina s několika zdraví prospěšnými účinky.

Dodá chuť všem vašim receptům, omáčkám a salátům. Pěstování této aromatické rostliny je vhodné zejména pro naše letní klima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JanaEva.cz (@jana_eva_czernekova)

Výsadba koriandru na zahradě

Obecně platí, že venkovní výsadba koriandru může začít v květnu v severní části a v dubnu v jižní části. Sazenice je však možné vysadit již v únoru nebo březnu a později je vysadit.

Ideální je vysévat semena do hloubky 1,5 cm a ve vzdálenosti 2 cm od sebe. Jednotlivé řady by měly být od sebe vzdáleny asi jeden metr. Klíčení semen trvá jen týden, ale dbejte na to, aby půda zůstala po celou dobu klíčení vlhká. Jakmile semena vyklíčí, prořežte je tak, aby každá rostlina byla od sebe vzdálená osm centimetrů.

Čtěte také  Bezúdržbová zahrada: jak a čím ji osázet, abyste si mohli užívat jen odpočinek?

Údržba výsadby koriandru

Koriandr má pouze tři základní potřeby. K přežití potřebuje především vodu, stejně jako všechny rostliny. Během klíčení musí být půda stále vlhká. Po vyklíčení je koriandr překvapivě odolný vůči suchu. V blízkosti rostlin byste však měli mít srážkoměr. Pokud spadne jeden palec deště týdně, nemělo by být nutné je zalévat. Pokud se neočekává déšť, je nejlepší rostliny pravidelně zalévat.

Koriandr můžete zalít hlubokou vodou. To znamená, že je třeba zalévat častěji a po delší dobu. Položte prst do půdy vedle rostliny, abyste zjistili, kdy ji zalévat. Pokud zjistíte, že půda vyschla až na první spáru, je nutné zalévat. Pokud tomu tak není, počkejte chvíli, než znovu zalijete.

Čtěte také  Jaké květiny vysadit na podzim? Cibuloviny, trvalky a letničky je nejlepší vysazovat v září a říjnu!

Další věcí, kterou koriandr potřebuje, je hnojení. Jakmile mladé výhonky dosáhnou výšky dvou až tří centimetrů, je nutné je dvakrát měsíčně přihnojovat vyváženým hnojivem.

Řez koriandru je to poslední, co je třeba v péči o něj udělat. Když rostliny začnou kvést, znamená to, že stárnou a produkují semena pro další generaci.

Využití sklizně

Je snazší trhat listy jeden po druhém, než vytrhávat mnoho stonků nebo stříhat nůžkami několik stonků najednou. Kromě toho je nejlepší jíst nejstarší listy.

Koriandr se obvykle používá k ozdobení salátů, omelet a pokrmů s omáčkou. Používá se také k některým druhům masa, měkkýšům a grilovaným masům.

Aby vám koriandr vydržel na podzim co nejdéle, nakrájejte ho nakrátko a po nakrájení ho uložte zmrazený do sklenice. Sušená semena můžete také skladovat. Můžete je pak použít do pokrmů jako zrnka nebo rozdrcené v pepřence.

Čtěte také  Nejkrásnější květiny na zahradních cestách: kvetou až do podzimu.

Závěr

Výsadba koriandru na zahradě je poměrně snadná. Navíc tato rostlina nevyžaduje žádnou zvláštní péči a její údržba je opravdu jednoduchá. Neváhejte a zařaďte tuto aromatickou rostlinu do své výsadby.

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada