Jak vybrat správný mulč na pokrytí zahradní půdy? Naše tipy a rady

Mulčování je technika, která nabízí mnoho výhod.

V závislosti na potřebách rostliny můžete zvolit vhodný mulč.

Mulčování: jaké jsou výhody?

Mulčování je technika, která spočívá v rozprostření slámy nebo kůry na půdu. Tato technika zpomaluje rozvoj plevelů. Snižuje odpařování, a tím snižuje četnost zalévání, jako je tomu v případě orchidejí. Rozkladem mulče se do půdy dostává organická hmota. Tato technika také pomáhá potlačit slimáky a plže, pokud je mulčování hrubé. U rostlin citlivých na chlad zmírní mulčování pokles teploty. Mulčování také udržuje vlhkost.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @zahrada_mezi_paragrafy

Čím mulčovat?

Štěpky, rozkládající se kůra, odpad z prořezávek

Kolem jahodníků můžete použít mulč z přírodních dřevěných štěpků. Tento typ mulče působí esteticky. Může se používat několik let, protože se rozkládá velmi pomalu. Lze ji použít na keřové záhony. Odpad z prořezávek lze po rozdrcení použít také jako mulč. Dřevní štěpka poskytuje málo organických látek. Tento typ mulče je vhodný pro půdy bohaté na minerály.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Blíže k přírodě (@gardeniczech)

Mulčování kakaovými lusky

Zajímavým mulčovacím materiálem jsou také slupky kakaových bobů. Jsou komerčně dostupné a mohou chránit půdu před erozí. Tento typ mulče se pokládá ve vrstvě asi 5 cm. Tyto kakaové kůry by měly být instalovány v chudé půdě. Tento mulč poskytuje při rozkladu velké množství živin. Může být instalován po dobu jednoho roku. Její barva navíc dodá vaší zahradě dekorativní nádech.

Čtěte také  Jak stavět kamenné zdi?

Pohankové slupky

Tento typ mulče je bohatý na vodu, protože polovinu jeho hmotnosti tvoří voda. Hodí se pro rostliny náročné na vodu.

Travní mulč pro provzdušňování

Jako mulč se používají trávy, například miscanthus. Tyto rostliny poskytují půdě vysoký stupeň krytí a zároveň jí umožňují dýchat. Je to účinný mulč, který dobře zadržuje vodu.

Posekaná tráva, listí

Tento mulč je bohatý na dusík. Udržuje půdu vlhkou. Má krátkou životnost, protože se velmi rychle rozkládá. Tento typ mulče je vhodný pro jednoleté rostliny.

Sláma, plevy a seno

Tento typ mulče je bohatý na minerály včetně draslíku. Je třeba vzít v úvahu původ mulče. Pokud byla rostlina ošetřena, může obsahovat pesticidy. Sláma pomáhá proti erozi a odlehčuje těžkou půdu. Aby byla vrstva účinná, měla by být položena v tloušťce asi 10 cm.

Čtěte také  Cibule a orchideje: Fantastické hnojivo z cibulových slupek během několika minut

Karton nebo novinový papír

Jedná se o úsporné řešení. Vyhněte se stránkám s barevnými inkousty, které většinou obsahují těžké kovy. Měly by se překrývat, aby se omezil rozvoj plevelů.

Kokosové vlákno nebo jutová tkanina

Tento typ mulče je ekologický a biologicky odbouratelný. Rozloží se za 2 až 3 roky.

Odpad z domácností

Jako mulč lze použít odpad z domácností, slupky a rostlinný odpad, pokud neobsahuje choroby.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada