Jak vyčistit silně znečištěnou spáru na dlaždice?

Věděli jste, že spáry na dlaždice můžete čistit přírodními produkty, které máte doma, aniž byste museli kupovat drahé a toxické chemikálie?

Spárovací hmota má tendenci šednout, černatět a dokonce se na ní usazuje vodní kámen, pokud je vystavena vlhkosti a rozlitým tekutinám. Kromě běžných čisticích prostředků pro domácnost existuje několik přírodních a levných způsobů jejich čištění. Zde je 5 tipů na čištění silně znečištěné spáry.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par GetClean Prague (@getclean_prague)

Prostředek na mytí nádobí a bílý ocet

Prostředek na mytí nádobí a bílý ocet jsou běžné domácí produkty, které určitě máte v kuchyni. Lze je použít k čištění různých kuchyňských spotřebičů a nádobí, ale také špinavých a zčernalých spár dlaždic.
Tato metoda není vůbec složitá:

 • Do mísy s vodou nalijte bílý ocet a běžný prostředek na mytí nádobí a jemně promíchejte.
 • Poté do směsi namočte zubní kartáček a s trochou šikovnosti vydrhněte spáry dlaždic.
 • Nakonec opláchněte teplou vodou.
Čtěte také  Jak odmastit pánve bez použití mycího prostředku?

Pro dosažení lepšího výsledku můžete spáry obkladů a dlažby ještě naposledy přetřít peroxidem vodíku, opět pomocí zubního kartáčku.

Citron a hrubá sůl

Pokud nemáte rádi vůni octa, použijte citron. Bezkonkurenční přirozená kyselost tohoto citrusového plodu je ideální pro odstraňování vodního kamene a čištění spárovací hmoty.

 • Rozkrojte citron napůl a namočte ho do hrnku hrubé soli.
 • Poté použijte polovinu citronu na drhnutí spáry jako houbu.
 • Citronovou šťávu nechte působit alespoň hodinu a poté ji opláchněte vodou.

Jedlá soda

Existuje ještě jeden zázračný produkt, který vám pomůže obnovit špinavou spáru na dlaždicích: jedlá soda. Pokud jste zvyklí na babiččiny triky, pravděpodobně máte nějaké doma. Podle této metody vyčistíte spáry na dlaždice pomocí jedlé sody:

 • Smíchejte 4 lžíce jedlé sody s 10 cl bílého octa v lahvi s rozprašovačem. Nebojte se, pokud směs začne pěnit, je to normální.
 • Směs nastříkejte na znečištěné spáry dlaždic a nechte ji působit 24 hodin.
 • Pomocí zubního kartáčku nebo houby vydrhněte spáry a opláchněte je vodou. Poté už jen obdivujte výsledek.
Čtěte také  Kdy je třeba v chladných dnech otevřít okna, aby se místnosti správně větraly?

Hliněný kámen

Hliněný kámen je také skvělým spojencem v domácnosti pro čištění špinavých a matných spár dlaždic. Stejně jako bílý ocet je levný a šetrný k životnímu prostředí. Zde se dozvíte, jak jej použít k čištění podlah a spárovacích hmot ve vaší domácnosti:

 • Navlhčete houbičku studenou vodou, otřete ji jílovým kamenem a lehce napěňte přípravek.
 • Poté vyčistěte spáry dlaždic třením houbou.
 • Nakonec opláchněte čistou vodou. Claystone je účinný a neagresivní čisticí prostředek pro domácnost. Proto není nutné trvat na oplachování.

Bělidlo

Bělidlo je dezinfekční prostředek, který dokáže úspěšně vybělit spáry na dlaždice a odstranit veškeré zárodky, které je napadly. Snadno budou opět vypadat jako nové.

 • Čisté bělidlo aplikujte přímo na spáry na dlaždice.
 • Nechte přípravek několik minut působit a poté jej důkladně opláchněte studenou vodou.Jako preventivní
Čtěte také  Kontrolní seznam: Týdenní úklid kuchyně

opatření používejte rukavice a ochranné brýle, protože bělidlo může způsobit vážné popáleniny kůže a poškození očí, pokud se dostane do kontaktu s očima.

Uvědomte si také, že bělidlo by se nikdy nemělo používat v kombinaci s kyselým přípravkem, jako je například ocet, protože by mohlo způsobit vysoce toxické zplodiny. Pokud jste s ním již odvápnili spáry na dlaždice, nezapomeňte před použitím i malého množství bělidla povrchy důkladně opláchnout.


 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST