Jak vyrobit sazenice? – lafalda.co.uk

Záhony jsou užitečné pro setí

Výsevní záhony jsou ideální pro udržování sazenic pod kontrolou na stejném místě, abyste věděli, kolik a v jakém termínu vyklíčí. Umožňují také jejich případné ošetření proti mikroorganismům, které je mohou snadno poškodit, jako jsou houby, a také jejich ochranu před býložravými živočichy, kteří se živí nově vyklíčenými sazenicemi, jako jsou slimáci nebo plži.

Ale jak přesně se dělají výsevní lůžka a lze jako výsevní lůžko použít cokoli? Na tyto a další otázky najdete odpovědi níže.

Jak by měly sazenice vypadat?

Sazenice lze vyrobit doma

Clean

Při výsevu do výsevního lůžka , je třeba mít na paměti, že hygiena je nejdůležitější.. Houby, jedny z hlavních mikroorganismů, které nejvíce poškozují rostliny, se množí pomocí spor, které jsou drobné; ve skutečnosti byste k jejich spatření potřebovali přinejmenším lupu. Tyto spory jsou tak lehké, že se mohou dostat kamkoli: na stěny květináče, do nové (tj. dříve nepoužívané) zeminy v květináči a dokonce i do vody na zavlažování.

Nepropadejte panice: jsou všude, ale pokud přijmete opatření – mimochodem velmi jednoduchá – riziko infekce je minimální. Také při výsevu rostlin, které jsou samy o sobě silné, jako je zelenina nebo sezónní rostliny, se opatření obvykle neprovádějí, i když se doporučují, aby jich vyklíčilo co nejvíce.

Na tomto základě, osivová lůžka by měla být co nejčistšíToho lze dosáhnout jejich očištěním – pokud jsou plastové – vodou s několika kapkami mýdla na nádobí nebo použitím nově zakoupených sadbovačů.

Čtěte také  Jak podpořit žížaly v zeleninové zahradě? 5 tipů, které objevíte

Voděodolný materiál

Jako záhony je vhodné používat věci z voděodolných materiálů, jako je plast nebo hlína. La Důvodem je, že pokud jsou vyrobeny například z lepenky, pokud není změkčená, zničí se po prvním zalití.nehledě na to, že se tím zvýší vlhkost v osivovém lůžku, což podpoří spory hub, které na sebe nenechají dlouho čekat.

Ale pozor, musí mít také otvory na základněze stejného důvodu. Nadměrná vlhkost houby ničí.

Domácí (pokud je to možné)

Opravdu není nutné kupovat hotové záhony. Pravděpodobně máte doma spoustu věcí, které vám pomohou.například:

 • Nádoby na mléko
 • Kelímky na jogurt
 • Plastové kelímky (často považované za jednorázové)
 • Plastové lahve
 • Kartonové a plastové krabice (např. nákupní tašky) k jejich zalaminování.

Mějte na paměti, že před použitím je nutné vybraný výrobek dobře vyčistit.a že je třeba do základny udělat špičkou nůžek jeden nebo dva otvory.

Související článek: Jak doma klíčit z recyklovaných věcí?

Jak připravit záhon pro osivo?

Nejprve si musíte připravit, co můžete použít:

 • Osivo: samozřejmě. Zde se vysévají rostliny. Hodit se vám budou domácí květináče, misky na semena, rašelinové podložky atd.
 • Semena: snažte se používat čerstvá semena, tj. nedávno sklizená.
 • Substrát: záleží na tom, co sázíte, ale obecně je vermikulit (v prodeji zde) dobrým substrátem pro všechny. Pokud plánujete vysadit zeleninu nebo původní rostliny, můžete použít univerzální substrát nebo mulč. Více informací o něm najdete zde, abyste si mohli vybrat ten nejvhodnější pro každý typ rostliny.
 • Zalévání: substrát dobře zavlažujte. Pokud je to dešťová voda, tím lépe.
 • Konvička nebo podobná nádoba: pokud nemáte vhodnou konvičku, postačí litrová nebo jedenapůllitrová láhev, do jejíhož dna nejprve uděláte malé otvory.
 • Fungicid: měďnatý prášek lze použít na jaře a na podzim, ale v létě je vhodnější použít fungicidní postřik, aby nedošlo ke spálení rostlin.
Čtěte také  Plíseň rajčat: Jakých je 7 důmyslných tipů, jak s ní bojovat?

Krok za krokem

Zásobníky na sazenice jsou užitečné pro výsev

Naplnění výsevního lůžka substrátem

Nejdříve je třeba vyplnit výsevní lůžko vybraným substrátem. Ujistěte se, že jste ji téměř úplně naplnili. Po dokončení ji zhutněte rukama nebo malou lopatkou. Budete tak vědět, zda je třeba přidat další.

Voda

Nyní zalévejte, dokud není substrát vlhký.. Nalévejte vodu, dokud nevytéká z odtokových otvorů. Tím zajistíte, že se začnou zavlažovat hned po zasazení.

Výsev

Po zalití záhonu je čas na výsev sazenic. Měly by být rozmístěnyprotože pokud jsou naskládané na sobě nebo příliš blízko sebe, pokud jich vyklíčí příliš mnoho, většina z nich nepřežije. Pokud používáte zásobník na semínka, je lepší dát do každého květináče dva, ne více; pokud používáte květináče nebo podobné nádoby, měli byste dát dva nebo tři do těch o průměru 10,5 cm, a pokud jsou menší, tak méně.

Čtěte také  Co můžete zasadit v prosinci? (Průvodce výsadbou)

Měly by být také trochu pohřben. Pokud jsou například dlouhé jeden centimetr, měly by být zakopány do hloubky 1,5 až 2 centimetry. Pokud by byly více vystaveny, pravděpodobně by nevyklíčily, protože by jim v tom zabránil přímý dopad slunečních paprsků, a pokud by byly dále, byly by tak tmavé, že by nedostaly světelný podnět potřebný ke klíčení.

Ošetření fungicidem

Je nutné ošetřit ji fungicidem, aby houby neměly šanci vás bez ní opustit. Pokud použijete měděný prášek, jednoduše ho nasypte na povrch substrátu jako sůl do potravin.; a pokud používáte sprej, nastříkejte ho také na povrch, dokud není dobře navlhčený.

Uspořádání výsevního lůžka

Zbývá už jen osadit výsevní lůžko na správné místo. V případě nejlepší místo je polostín.ale měli byste si uvědomit, že existují rostliny, které chtějí slunce od prvního dne, jako například mnohé palmy (Phoenix, Washingtonia, Parajubaea atd.), stromy (Delonix, Acacia, Leucaena, Albizia atd.), zeleninové rostliny (salát, petržel, papriky atd.) a další.

Šťastné setí.

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada