Jakou rychle rostoucí stálezelenou rostlinu zvolit do zahrady? Naše top 3!

Nečekejte na stromek na zahradě 10 let a vyberte si rychle rostoucí odrůdu.

Kdo říká, že na strom ve své krásné zahradě musíte čekat nejméně deset let? Existují odrůdy, které nepotřebují tolik let, aby se z vrcholu dotkly nebe. Některé stálezelené stromy rostou rychle a jsou nenáročné na údržbu. Chcete-li si doma vytvořit krásné zelené místo, přečtěte si o třech z nich v tomto článku.

Strom s vysokým vzrůstem: Co to je? Jaké jsou výhody?

Rychle rostoucím stromem se rozumí odrůda, která roste alespoň 60 cm za rok. V závislosti na druhu rostliny je schopen dosáhnout zralosti za několik měsíců nebo o něco déle. Rychle se šíří, aby mohla lépe zachytit přirozené světlo, které je nezbytné pro její správný vývoj.

Výběr rychle rostoucího stromu rychle zlepší vizuální vzhled vaší zahrady. Hodí se k rychlému zabránění přístupu zvědavců, aniž by bylo nutné instalovat zděný plot. Některé stromy lze použít jako alternativu palisády, plotu nebo zděného plotu.

Čtěte také  Jak urychlit zrání kompostu: kdy zakrýt a kdy zalít? Dělat chyby se nevyplácí.

Naše 3 nejrychleji rostoucí stromy

1. Jacaranda

Jedná se o tropický strom z čeledi bignoniaceae. Ve svém přirozeném prostředí může dorůst až 15 metrů. Vyznačuje se rozložitým habitem a nádherným kvetením. Jako zahradní okrasná rostlina se obvykle vysazuje do květináčů. Svými modrofialovými zvonkovitými květy se hodí zejména do tropických zahrad. Roste rychle, ale liší se druh od druhu. Některé z nich dosahují zralosti již při výšce jednoho metru.

Pro její pěstování je vhodnější místo chráněné před mrazem a větrem. Je to rostlina, která ocení zejména slunce a vlhkost. Při pěstování v květináči vyžaduje směs zeminy z květináčů a zahradní zeminy.

Co se týče údržby, je třeba jacarandu často zalévat, zejména v létě. V zimě se můžete omezit na zalévání každých 10 dní. S prořezáváním a další údržbou je nejlepší začít v únoru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amy_captures (@amy_capture_)

2. Eukalyptus

Jen tato rostlina z čeledi myrtovitých (Myrtaceae) zahrnuje téměř 600 druhů. Její výška se pohybuje od několika metrů do 90 metrů. Její kůra závisí také na odrůdě: tvrdá, hladká nebo vláknitá. Obecně má tento strom velmi odolné olistění, které má tendenci se v průběhu růstu měnit. Její listy jsou v závislosti na druhu různě zbarvené: bílé, červené, růžové nebo žluté. Roste rychlostí 1 až 2 metry za rok.

Čtěte také  Proč listy rostlin usychají? 5 příčin a řešení

Pro správné pěstování eukalyptu potřebujete velkou plochu. Ideální je umístit ji do půdy s malým obsahem vápníku a mimo dosah větru.

Co se týče údržby, je třeba tento strom pravidelně a vydatně zalévat, s výjimkou zimy. Nejlépe roste ve vlhké půdě.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Susi (@susi__strauss)

3. Cypress

Tento rychle rostoucí strom z čeledi kuprovitých (Cupressaceae) a skupiny jehličnanů může dorůst do výšky 5 až 18 metrů. Poznáte ji podle kuželovitého tvaru a vysoce stálezelených listů. Lze ji použít jako okrasnou rostlinu nebo do živých plotů. Lze ji také snadno zastřihnout na určitou výšku a tloušťku. Tato odrůda obvykle dorůstá až 1 metr za rok.

Čtěte také  Zeleninová zahrada: jak pěstovat lilek?

Cypřišek je nejvhodnější vysazovat na začátku podzimu nebo v březnu až dubnu, pokud již nejsou mrazy.

Pro údržbu lze tento strom stříhat brzy na jaře nebo na konci letního období, což není případ některých rostlin, které lze stříhat mimo jarní období.

Celkově vzato je rychle rostoucí strom rychlým a dlouhodobým řešením pro zahradní design. Výše uvedené odrůdy se snadno udržují, jsou velmi dekorativní a užitečné. Při výběru byste však měli zohlednit nejen rychlost růstu, ale také dobu, za kterou rostlina dosáhne zralosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eva Petříková (@eva.petrikova123)

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada