Jedlá soda na čištění: její mnohé vlastnosti

Jedlá soda se může stát vaším nejlepším přítelem, díky kterému budete moci uklízet přirozeněji a nebudete muset mít ve skříních desítky přípravků.

Jedlá soda: přírodní a ekologický produkt

Pokud hledáte přírodní a ekologický produkt pro čištění domácnosti, je prášek z jedlé sody ideálním řešením.

Jedná se totiž o produkt, který je zcela biologicky odbouratelný a nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Pokud se tedy rozhodnete používat prášek do pečiva v každodenním životě, nebude mít jeho používání žádný dopad na planetu. V době, kdy se mnoho výrobků pro domácnost skládá z mnoha chemikálií, které nejsou vůbec biologicky odbouratelné, a proto škodí planetě, je tento výrobek zázračný.

Pokud chcete postupně používat produkty, které jsou dobré pro planetu, je jedlá soda první položkou na seznamu produktů považovaných za ekologické a organické. Navíc nebudete věřit, co tento výrobek dokáže pro váš domácí úklid. To uvidíme nyní. Zveme vás k odhalení tajemství tohoto zázračného produktu.

Ideální produkt pro deodorizaci

Ideální osvěžovač vzduchu

Chcete odstranit zápach z potrubí, bot a kočičího steliva? Prášek z jedlé sody je předním výrobkem pro přirozené odstraňování všech druhů silných pachů.

Bikarbonát blokuje rozvoj některých bakterií, které jsou zodpovědné za vznik potu. Pomáhá kontrolovat kyselost, která je příčinou někdy nepříjemného zápachu v každodenním životě.

Pokud například vaše nohy silně zapáchají, můžete si do tenisek nasypat pudr. Pomůže vám to omezit zápach a udržet boty v dobrém stavu.

Pokud zjistíte, že vaše prádlo má poněkud rušivý zápach, můžete proti němu použít tento přírodní produkt. Chcete-li zápach odstranit, vložte lžíci prášku do přihrádky na aviváž v pračce. Pak bude fungovat i během praní vašeho oblečení. Vaše oblečení bude z pračky vystupovat bez zápachu.

Jedlá soda a její čisticí schopnost

Soda bikarbona a její čisticí schopnost

Deodorační síla tohoto prášku není jediná. Jedním z triků, které lze použít s jedlou sodou, je její schopnost pomoci vám při svlékání.

Čtěte také  Jak vybrat vysavač s nádobou?

Pokud potřebujete odizolovat dřevěnou desku, například okenici, nebo odstranit etiketu ze sklenice, je tento přírodní produkt jedním z triků, které musíte vyzkoušet.

Pokud hledáte zcela přírodní odlakovač, který se rozpouští ve vodě, je tento produkt vhodný pro vaši další kutilskou činnost.

Chcete-li například odstranit barvu ze dřeva, jednoduše na něj nasypte několik lžic hydrogenuhličitanu. Dřevo je třeba nejprve mírně navlhčit, aby nedošlo k jeho poškození. Druhým krokem je přidání bílého octa (vašeho druhého nejlepšího přítele). Tím se posílí účinnost a dosáhne se optimálního výsledku. Poté musíte počkat 10 minut, aby hydrogenuhličitan a ocet působily společně.

Když necháte směs působit, můžete začít drhnout dřevo. K čistému odstranění nátěru je ideální štětec s poměrně tvrdými štětinami. Pro řádné odstranění barvy je nutné drhnout s velkou energií. Po těchto krocích byste měli mít zcela čistou a novou dřevěnou desku připravenou na nový nátěr barvou nebo lakem.

Jedlá soda pomáhá předcházet plísním

Bikarbonát zabraňuje vzniku plísní

Co kdybychom vám řekli, že tento prášek také zabraňuje vzniku plísní ve vlhkých místnostech vašeho domova? Možná si myslíte, že je to nemožné, protože hydrogenuhličitan se již osvědčil a dokáže vám pomoci s mnoha každodenními úkoly. Tento malý zázračný přípravek vám však také pomůže zbavit se plísní, zejména v koupelně.

Někdy se ve sprše nebo podél vany časem vytvoří skvrny od plísní. Chcete-li se jich zbavit, vezměte houbičku, starý zubní kartáček a jedlou sodu.

Přečtěte si: Jak odstranit plíseň pomocí jedlé sody?

Proto můžete spáry podél vany posypat několika lžícemi jedlé sody. Pro ještě větší účinnost přidejte trochu bílého octa a pak ho rozetřete houbou, abyste plíseň rozetřeli po celém povrchu. Poté můžete drhnout zubním kartáčkem, abyste odstranili nejodolnější skvrny od plísní. Opláchněte vodou a vaše koupel bude jako nová!

Čtěte také  Čištění trouby: 6 přírodních a účinných tipů, jak ji vyčistit bez použití chemikálií!

Tento přírodní produkt je ideální k odstranění plísní a bakterií, které způsobují růst plísní. Jedná se o nejúčinnější a nejekologičtější dostupné řešení.

Tento prášek je také skvělým odstraňovačem skvrn na oblečení a jiných tkaninách.

Dokonalý odstraňovač skvrn na všechny druhy skvrn

Dokonalý odstraňovač skvrn na všechny druhy skvrn

Jak vidíte, hydrogenuhličitan je vaším zachráncem i v těch nejtěžších situacích. Možná jste právě potřísnili svůj oblíbený top rajčatovou omáčkou nebo vínem, nepanikařte.

Aby vaše oblečení zůstalo čisté a vypadalo co nejlépe, je tento výrobek ideální pro odstranění i těch nejodolnějších skvrn. Pokud denně potřísníte nějaký kus oblečení nebo potah pohovky, vezměte si prášek a kbelík s horkou vodou. Na přibližně 4 litry vody použijte 130 g hydrogenuhličitanu. Skvrny trochu potřete a nechte je v kbelíku přes noc odmočit. Druhý den ráno vložte oblečení do pračky a máte hotovo.

Pro odolné skvrny existuje jiné řešení. Smíchejte lžíci hydrogenuhličitanu s obvyklým pracím prostředkem. Poté skvrnu otřete zubním kartáčkem. Skvrna působením hydrogenuhličitanu a pracího prostředku zcela zmizí. V případě velmi odolných skvrn můžete přidat také trochu šarlatové vody.

Proto je ideálním produktem pro obnovu krásy vašeho oblíbeného oblečení. Takto se nebudete muset zbavovat svého milovaného oblečení.

Výroba vlastních výrobků pro domácnost z jedlé sody

K čištění nádobí, některých povrchů v kuchyni nebo jídelního stolu si můžete vyrobit vlastní domácí prostředky. Pro začátek, proč si nezačít vyrábět svůj vlastní víceúčelový produkt? Tímto čisticím prostředkem můžete denně čistit stůl nebo pracovní desku.

K jeho výrobě potřebujete :

  • Jedlá soda (samozřejmě)
  • Voda
  • Černé mýdlo
  • Nádoba s rozprašovačem
  • Trychtýř

Jedná se tedy o položky, které jsou dostupné všem za velmi nízkou cenu. Tento víceúčelový čisticí prostředek je navíc ekologický a především úsporný a jeho výroba trvá pouhé tři minuty. Prvním krokem je naplnit ¾ nádoby teplou vodou. Poté umístěte nálevku a přidejte lžíci hydrogenuhličitanu. Poté do směsi přidejte dvě polévkové lžíce černého mýdla. Nakonec přidejte vodu, abyste nádobu naplnili. Dobře protřepejte, váš čistič na více povrchů je připraven!

Čtěte také  Údržba vašeho komína: pozor, je povinná každý rok!

Do směsi můžete přidat několik kapek esenciálního oleje z čajovníku nebo levandule, abyste jí dodali příjemnou vůni. Není to však povinné.

Je také možné vyrobit si vlastní prostředek na mytí nádobí, abyste mohli nádobí čistit přirozeně každý den. Chcete-li si vyrobit vlastní prostředek na mytí nádobí, vezměte si s sebou :

  • Jedlá soda
  • Bílý ocet
  • esenciální olej, například citronový nebo eukalyptový.
  • Kontejner
  • Trychtýř

Stejným způsobem jako u předchozího receptu přidejte do nádoby s mycím prostředkem polévkovou lžíci a ½ sklenice bílého octa. Trychtýř vám pomůže správně vložit produkty do nádoby, aniž byste je museli dávat stranou. Poté můžete přidat asi 15 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru, například citronového. Nakonec nádobou silně zatřeste, aby se jednotlivé složky přípravku promíchaly.

K čištění nádobí pomocí tohoto domácího prostředku na mytí nádobí zvolte dřevěný kartáč, kterým po vaření odmastíte hrnce a pánve. Tyto dva výrobky z jedlé sody vám dokonale pomohou s každodenním úklidem vaší domácnosti. Účinný odstraňovač vodního kamene si můžete vyrobit také smícháním octa s vodou a jedlou sodou. Jedná se o nejdůležitější čisticí prostředky pro čistou domácnost.

Nyní víte vše o síle tohoto zázračného produktu! Teď už stačí jen zařadit ji do své každodenní rutiny a zajistit si minimalistický, ekologický a úsporný úklid.

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST