Kamenné zahrady: nápady pro zahradu u vašeho domu

kamenné zahrady

Jedním z nejoblíbenějších materiálů při úpravě zahrad je kámen. Elegance, řád a dokonce i kontrast, který vytvářejí ve vztahu k zemi nebo rostlinám, znamená, že je mnozí používají k ohraničení výsadeb, vytvoření cest nebo jim jednoduše dávají meandrující tvar. Kamenné zahrady jsou dnes v módě.

Ale jak by měly být konstruovány, jaký druh kamenných zahrad je nejlepší a je třeba před jejich nastavením něco zvážit? Zjistěte vše, co o tomto tématu potřebujete vědět.

Proč si vybrat kamenné zahrady

Proč si vybrat kamenné zahrady

Představte si dvě zahrady. Jeden z nich je celý zelený od trávníku. Je posetá několika rostlinami a vypadá velmi „přirozeně“. Druhá má převážně kamennou výzdobu s cestou z velkých širokých kamenů a po obou stranách zvlněnými okraji s rostlinami uprostřed. Který se vám líbí nejvíc?

Věřte tomu nebo ne, ale obojí vyžaduje údržbu, ale pravdou je, že zahrady s trávníkem spotřebují hodně vody a je třeba se o ně starat, aby byly zelené a svěží.

U kamenných zahrad je to však jinak. Štěrk, oblázky, malé kameny nebo jakýkoli drobný kámen jsou velmi vhodným pokryvem půdy. pro zahradu, která si zachovává svůj tvar a zůstává neporušená i bez extrémní péče.

Proto se pro ně rozhoduje stále více lidí:

  • Jejich údržba je velmi snadná.
  • Umožňují vytvářet různé tvary.
  • Použijte kameny různých velikostí, tvarů a barev, abyste svou zahradu ozvláštnili.
Čtěte také  Jak podpořit žížaly v zeleninové zahradě? 5 tipů, které objevíte

Co byste měli zvážit před vytvořením zahrady z kamenů

Co je třeba zvážit před založením kamenné zahrady

Než začnete zahradu zdobit kameny, měli byste vědět, že je třeba připravit půdu, abyste se v budoucnu vyhnuli problémům, zejména pro rostliny.

Zejména je nutné k vyrovnání terénu, nebo alespoň co nejrovnější, bez zvlnění a prohlubní. Ano, můžete je vyplnit kameny a stačí, když jich na jednu stranu dáte víc než na druhou, ale pokud se vám to podaří hned na začátku, je to mnohem lepší.

Dalším krokem je položení bariéry proti plevelům. O a síť proti řasám. Skládá se z tkaniny, která zabraňuje růstu rostlin pod ní a nedovoluje jim projít skrz tkaninu. Co s tím získáte? To je snadné, pomůže vám to zabránit růstu plevele mezi kameny, nebo se stanou součástí samotné vegetace, a ano, součástí dekorace, kterou jste se rozhodli umístit.

Další, musíte si vybrat typ kamenů, které chcete použít.. Nejen z hlediska barvy, ale také z hlediska velikosti, použití atd. Chcete-li například vytvořit kamenný potok, potřebujete malé kameny, nejlépe v modravých odstínech. Pokud je naopak chcete použít jako dlažební kostky k vyznačení cesty, jsou nejlepší ploché a široké.

Jakmile máte vše potřebné, je čas pustit se do práce a my vám nabízíme několik nápadů na kamenné zahrady.

Nápady na chladné kamenné zahrady

Nápady na chladné kamenné zahrady

Existuje mnoho možností kamenných zahrad. Vše záleží na prostoru, který máte k dispozici, na tom, jak chcete, aby kameny zaujaly hlavní místo, a na tom, jak jste kreativní. Pokud se však raději podíváte na některé příklady, necháme vám je níže.

Čtěte také  Jak pečovat o pokojové orchideje

Potok z kamenů

Je pravda, že nepatří k nejběžnějším, ale právě proto bude na zahradě vynikat. Pokud máte velkou zahradu, můžete si vyznačit tok potoka, a to zvlněným způsobem, třeba i tím, že ho povedete přes dřevěný most.

Nejlepší z nich jsou kameny, jako jsou oblázky nebo malé kameny, které napodobují vodní tok. (což znamená, že pokud jsou modré, bílé nebo šedé, budou perfektní). Neměli byste na ně však dávat žádnou vegetaci.

Další variantou této dekorace je naplnit „řeku“ vodou. Pokud máte dobrý systém, nebyl by to špatný nápad a mohli byste si také pohrát s návratem vody, abyste používali stále stejnou vodu a nepoškozovali životní prostředí.

Stezka z kamenů

Slavné dlažební kostky. Ve skutečnosti je lze pokládat mnoha různými způsoby, od zahradní cesty s kameny různých velikostí a tvarů, po které se chodí, až po velké kameny, které označují kroky z bodu A do bodu B.

Je to praktický způsob, jak zpřístupnit zahradu, a navíc můžete označit cestu a osvětlit ji pomocí doplňků, jako jsou sloupky veřejného osvětlení, patníky atd.

Zahrady s velkými kameny

Velké kameny umožňují dvě možnosti, jak si s nimi hrát: buď je použít jako konstrukci, např. na schody, most apod., nebo je použít jako stavbu.

Čtěte také  Co sklidit před mrazy a kterou zeleninu nechat na zahradě až do zimy?

Doporučujeme však vybírejte velké, asymetrické kamenyprotože dodají vaší zahradě osobitost a charakter.

Kamenné zahrady ve vzorech

Máme na mysli právě použití kamenů různých odstínů k vytvoření designu jako takového. Obvykle se jedná o rostliny s květinovým vzorem, které vám mohou umožnit vysadit i rostliny, které. simulovat design, který vytvoříte pomocí kamenů..

Pravdou však je, že pokud jde o návrhy, existuje mnoho možností, protože můžete použít i orientální symboly nebo cokoli, co vás napadne.

Zenové zahrady

Co takhle vybudovat zenovou zahradu? V tomto případě se používá písek, ale může být vyrobeno také s malými kameny. Kromě toho lze do zahrady umístit některé rostliny, jako jsou orchideje, lotosové květy, bambusy…, které jsou pro tyto zahrady typické.

Ochrana rostlin

Představte si, že vymezíte část zahrady pro rostliny. Abyste je ochránili a zabránili odplavení půdy, můžete na ně položit kameny. Na trhu existují speciální kameny, které zadržují vlhkost, díky čemuž se méně zalévají a mimo jiné si déle udrží svůj tvar.

Vymezení prostorů

Kamenné zahrady lze také využít k ohraničení prostorů, např. různými druhy rostlin.nebo s různým využitím zahrady.

Napadají vás další nápady na kamenné zahrady?

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada