Rebarbora je nenáročná trvalka, která se snadno pěstuje a je velmi odolná.
Stejně jako u většiny rostlin je pro výsadbu rebarbory obzvlášť vhodná doba. V tomto článku se dozvíte, kdy a jak vysadit rebarboru na vlastní zahradě nebo dokonce na balkoně.
Voir cette publication sur Instagram
Kdy vysadit rebarboru?
Rebarboru lze vysazovat od září do dubna. Rebarboru lze sázet buď v březnu/dubnu, nebo v září/říjnu. Rebarboru je však nejvhodnější sázet na podzim.
Pokud se ji rozhodnete vysadit jindy, mějte na paměti, že by se neměla vysazovat do zmrzlé půdy. Pokud je to možné, začněte s výsadbou rebarbory v době, kdy je počasí mírnější.
Pokud nemáte možnost častého zalévání, nevysazujte rebarboru uprostřed léta. Období sucha by se měla zcela vyhnout.
Přestože tato rostlina nevyžaduje přílišnou péči, můžete podpořit její růst a produkci umístěním na ideální místo na zahradě. Například rebarboru pěstujte na slunném místě s ohledem na podmínky prostředí. Pokud to není možné, může být vhodnou alternativou částečné zastínění.
Pokud chcete vypěstovat velkou a zdravou rostlinu, je třeba dbát také na vlhkost a úrodnost půdy. Proto je dobré na podzim mulčovat podnože rostlin domácím kompostem, dobře shnilým hnojem a suchým listím. To také pomůže odstranit plevel.
Jak vysadit rebarboru?
Než začnete sázet, naplánujte si vzdálenost mezi rostlinami na tři metry. Vytvořte díru o průměru asi 40 cm a hloubce 30-60 cm. Pak přidejte kompost nebo kravský hnůj, aby měla rebarbora co jíst, než se přizpůsobí novému prostředí.
Vložte kousek rebarbory do jamky klíčkem nahoru, 10 cm do půdy a jamku zcela zakryjte, poté přidejte 10 cm kompostu.
Rebarbora patří kvůli svým velkým listům k rostlinám, které se v horku hodně potí a vyžadují zvláštní pozornost. Proto je nejlepší zalévat v období sucha nebo extrémních veder. Kromě toho je lepší zalévat večer než přes den.
Kvalitní mulč na půdě pomáhá udržet vlhkost po delší dobu a umožňuje snížit počet zalévání na jednu, nikoli dvě. Abyste zlepšili zadržování vody ve stoncích, nezapomeňte odstranit listy. Listy nejsou kvůli obsahu jedovaté kyseliny šťavelové jedlé.
Jak sklízet rebarboru?
Nové rostliny rebarbory byste neměli sklízet v první vegetační sezóně. To rostlině umožní vytvořit zdravé stonky a dobrý kořenový systém.
Stonky sklízejte tak, že je ve druhém roce vývoje sklidíte nízko u země a pevně vytáhnete. Stonky byste neměli řezat do velkých trsů, protože to může podpořit vznik chorob. Ve třetím roce si můžete stonky rebarbory užívat celých 8 týdnů.
První jarní výhonky jsou nejkřehčí a nejméně hořké, proto je nejlepší sklízet v tomto období. Kromě toho se sklizeň provádí obvykle dvakrát ročně, od dubna do září/října.
Abyste se vyhnuli mšicím a červcům, odřízněte velké listy a připravte z nich rebarborový purin.
Při sklizni vybírejte pevné, silné stonky o průměru 3 až 4 cm. Místo odřezávání je odlomte u báze. Abyste zabránili vysychání řapíků, očistěte je a uchovávejte na chladném místě.
Obsah