Kdy a jak správně stříhat rajčata pro šťavnaté plody?

Rajčata se snadno vysazují, ale přesto potřebují pečlivou péči, aby správně dozrála.

Nejen stromy potřebují prořezávat. I rostliny rajčat je třeba prořezávat, aby mohly normálně růst. Kromě toho, že je tato operace povinná, je také nutná, abyste měli co největší šanci na dobrou úrodu. Tato operace by se však neměla provádět v žádném případě a v žádném okamžiku. Abyste se ujistili, že prořezáváte co nejlépe, je třeba zvážit několik věcí. Zjistěte, kdy a jak správně stříhat rostliny rajčat.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bára Sladká (@barbara_sladka)

Jaké jsou dobré důvody pro ořezávání rajčat?

Existuje několik důvodů, proč by měl zahradník nebo zemědělec rajčata prořezávat. První z nich je, že tato operace urychluje produkci ovoce. Zlepšuje také kvalitu sklizně tím, že poskytuje šťavnatá a velká rajčata. Kromě toho výrazně snižuje riziko šíření houbových chorob, jako je plíseň. To je možné díky lepší cirkulaci vzduchu a světla mezi větvemi rajčat.

Čtěte také  Jak snížit množství odpadu na zahradě?

Kdy je třeba prořezávat rajčata, aby byla dobrá úroda?

Řez je důležitý, pokud chcete sklízet krásná a šťavnatá rajčata. Tento postup by se však neměl provádět kdykoli. Než začnete rostliny stříhat, měl by uplynout měsíc. Mladé výhony takové změny nesnášejí a mohou rychle omezit svůj růst.

Kolikrát měsíčně je třeba rajčata prořezávat, aby měla krásné plody?

Navzdory všeobecnému přesvědčení neexistuje žádná pevně stanovená frekvence prořezávání rajčat. Operace by měla být provedena, jakmile začnou gurmáni růst. Je třeba mít na paměti, že tyto rostliny mají tu zvláštnost, že rostou nepřetržitě. Jako zahradník nebo zemědělec byste proto měli na svou výsadbu pravidelně dohlížet. Řez lze provést také v okamžiku, kdy listy plantáže začnou žloutnout. To platí i v případě, že zjistíte, že stonky jsou ochablé.

Čtěte také  Jak použít kávovou sedlinu proti mšicím?

Na druhou stranu odborníci také doporučují prořezávat, když zjistíte, že rajčata jsou velmi vysoká. V takovém případě je ideálním postupem jejich doplnění. Tato technika spočívá v odříznutí stonku rostliny nad hrozny rajčat. Díky tomu jsou rajčata nejen odolná vůči chorobám, ale také mají lepší výnosy.

Jaké jsou důsledky pěstování rajčat bez prořezávání?

Chupony jsou obvykle důsledkem špatné úrody. Důvodem je pravděpodobně to, že si berou všechny živiny, které rostlina rajčete potřebuje ke svému růstu. Proto je důležité je seříznout dříve, než vyrostou, aby rostlina mohla správně růst.

Odstraňování listů pro optimalizaci růstu rostliny

Je důležité si uvědomit, že rostlina potřebuje ke správnému růstu sluneční světlo. Světlu by měly být vystaveny zejména listy. Proto je dobré odstranit listy mezi větvemi. Ostatní rostliny ve spodní části rostliny tak dostanou svůj díl světla.

Čtěte také  Jak navrhnout suchou zahradu bez zavlažování?

Další účinné tipy a triky pro prořezávání rostlin rajčat

Prořezávání rajčat by se nemělo brát na lehkou váhu. Je třeba zvážit i další prvky, jako je dezinfekce používaných nástrojů. Tím se omezí šíření mnoha nemocí. Pokud si myslíte, že rostliny rajčat nezvládnete prořezat, měli byste si zavolat odborníka. Bude schopen to udělat správně a nabídne vám další relevantní rady k danému tématu.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada