Kdy je třeba v chladných dnech otevřít okna, aby se místnosti správně větraly?

otevřená okna v zimě

Někteří lidé snášejí zimu jen tehdy, když je vnitřní teplota tak vysoká, že mohou chodit v tričku, jiní dávají přednost tomu, aby jejich domovy trochu více odrážely roční období.

Ať tak či onak, když je topení zapnuté, jedno je jisté: je nezbytné vyvětrat váš domov a udržovat cirkulaci čerstvého vzduchu. Zjistěte, kdy v chladných dnech otevřít okna, abyste do místností dostali co nejvíce vzduchu.

Kdy otevřít okna v chladných dnech? Přirozené větrání otevřením oken je považováno za důležitou součást odpovědné údržby domu. Otevření oken v domě pro čerstvý vzduch je bezpečné a zdravé, pokud: je nízká vlhkost vzduchu; kvalita vzduchu je dobrá (nízká úroveň pylu a prachu); městský vzduch je čistý (nízká úroveň znečištění a částic).

Větrání je považováno za důležitou součást odpovědného hospodaření.

Jak v zimě větrat dům?

Větrání vytápěného domu po určitou dobu.Radiátory ve skutečnosti předávají většinu tepla ohříváním vzduchu nad nimi. Proto je zejména ve velkých místnostech s vysokými stropy důležité větrat s rozmyslem – volit, kdy a na jak dlouho se okna otevřou – a tím šetřit energii.Při každém cyklu větrání se odvádí ohřátý vzduch. Tato energie je pro budovu zcela ztracena a musí být nahrazena následným intenzivním vytápěním.Správnou volbou je zde krátkodobé větrání s velkým nárazem. To znamená, že okna otevřete na krátkou dobu úplně, nikoliv je nechat dlouho pootevřená. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je zajistit křížové větrání, tj. vytvořit průvan. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je křížové větrání, tj. vytvoření průvanu. Pokud je to možné, otevřete dvě okna v určité vzdálenosti od sebe. Dveře do místností, které zůstávají dlouho otevřené, mohou také propouštět teplý vzduch.

Čtěte také  Jakých je 5 tipů na čištění roštů trouby, aby vypadaly jako nové?

Jak rychle vyvětrat místnost?

Chcete-li v zimě vyvětrat místnost, je nejlepší otevřít okna úplně asi na deset minut. Snažte se zajistit křížové větrání otevřením alespoň dvou oken současně. Nejvhodnější dobou je časné ráno nebo pozdní večer. Nezapomeňte však při otevřených oknech vypnout všechny zdroje tepla, abyste neplýtvali energií.Kdy otevřít okna v zimě Podívejme se blíže na správný způsob větrání v zimě.

Okna v domě otevírejte pouze při nízké vlhkosti vzduchu. Otevřete-li okna při vysoké vlhkosti, vnášíte do svého domova velké množství vlhkosti, která může mít negativní vliv na vaše zdraví a majetek.Okna otevírejte pouze tehdy, když je venkovní rosný bod nižší než 16,7⁰ C. Ideální je rosný bod 12,5⁰ C nebo nižší.Nezapomeňte, že odborníci doporučují, aby relativní vlhkost vzduchu v místnosti byla nižší než 65 %.

Čtěte také  Jak vyčistit silně znečištěnou spáru na dlaždice?

Znečištění ovzduší

Otevírejte okna pouze v době, kdy je znečištění ovzduší ve městě nízké.Otevřením oken se do vašeho domova dostává znečištěný městský vzduch.Znečištění ovzduší má vliv nejen na globální oteplování, ale také na vaše zdraví. Znečištění ovzduší má vliv nejen na globální oteplování, ale také na vaše zdraví, protože drobné částice v ovzduší, které snižují viditelnost a způsobují zamlžení vzduchu, mohou být pro člověka škodlivé.

Proč otevírat okna v zimě?

Otevřít okna v zimě vyžaduje určitou dávku vůle, ale je to nezbytné.

Výhody

Odborníci poukazují na dvě hlavní výhody správného větrání domácnosti v zimě. Zaprvé, přívod čerstvého vzduchu bohatého na kyslík je zásadní pro vaši celkovou pohodu. Za druhé je důležité vědět, že nesprávné větrání může vést k tvorbě kondenzátu, a tedy plísní, zejména v zimě.Spory se mohou nepozorovaně množit na skrytých místech, například na venkovní stěně nebo za skříní.Proto je důležité ráno vyvětrat ložnice a po sprchování koupelny, protože v těchto prostorách se může hromadit hodně vlhkosti. I v zimě otevřete okno naplno, nestačí ho otevřít jen napůl. V koupelně bez oken nechte dveře do vedlejší místnosti nebo chodby otevřené po dobu pěti nebo lépe deseti minut. Mějte na paměti, že vlhkost se do vzduchu dostává nejen při sprchování, ale také při vaření, sušení oblečení a dokonce i při dýchání.

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST