Kuchyně je srdcem domácnosti a měla by být místem, kde se při přípravě pokrmů pro rodinu cítíte uvolněně a pohodlně. Skutečnost je však taková, že kuchyň se může rychle stát nepřehledným a chaotickým prostorem, pokud není správně udržována.
Ve většině místností vašeho domova můžete na první pohled (nebo čichem) rozhodnout, zda je třeba uklidit. Zatuchlý zápach nebo špinavé povrchy v obývacím pokoji či na chodbě nejsou příjemné, ale nemají stejné důsledky. Když v kuchyni něco zapáchá, často to přitahuje domácí škůdce. A samozřejmě příprava jídla ve špinavé místnosti není nikdy dobrý nápad.
Nezanedbávejte úklid kuchyně, i když nemáte čas uklízet ložnice nebo obývací pokoj každý týden. Zbavíte-li se mastnoty a drobků, zbytek domu bude vypadat reprezentativněji. Pokud však chcete mít kuchyň opravdu čistou a efektivně uklizenou, použijte tento týdenní kontrolní seznam pro úklid kuchyně.
View this post on Instagram
Ve velké kuchyni zabere celý kontrolní seznam asi hodinu, v menší kuchyni méně času. Můžete to udělat najednou nebo si to rozdělit na jeden či dva úseky na každý den v týdnu. V každém případě si po dokončení úklidu kuchyně podle tohoto kontrolního seznamu můžete být jisti, že jste odvedli důkladnou práci a na nic nezapomněli.
Potřebné vybavení a materiály:
- Krabice nebo pytel na sběr odpadu
- Utěrky z mikrovlákna
- prachovka s dlouhou rukojetí (volitelně)
- Univerzální čisticí prostředek
- Jemný čisticí prostředek na drhnutí
- Čistič oken
- Smeták nebo vysavač
- Mop
- Čistič podlah
Kroky k vyčištění kuchyně
1. Vypořádejte se s odpadky a nepořádkem.
Vezměte si tašku a posbírejte vše z jiné místnosti. Sáček odložte stranou, dokud nedokončíte čištění. Pak ukliďte věci, které se povalují na lince a měly by být v zásuvkách nebo ve skříních. Vyhoďte také všechny nalezené odpadky a pokračujte, dokud nebudou pult a stůl prázdné.
2. Vyprázdněte dřez.
Nádobí umyjte nebo dejte do myčky. Dřez zatím nedrhněte: jen ho vyprázdníte, abyste si udělali místo na práci.
3. Čistěte prašná místa.
Vezměte si péřovou prachovku s dlouhou násadou a použijte ji na lopatky stropního ventilátoru, na horní části skříněk a ledničky, abyste z nich vyplašili pavouky, na žárovky vestavěných světel a na okraje oken. Nesnažte se, aby tyto plochy byly bez poskvrnky – jedná se spíše o povrchový úklid – ale vysajte je, abyste se zbavili prachu.
4. Vyčistěte znečištěná místa.
K čištění kuchyňského stolu a židlí použijte utěrku z mikrovlákna a univerzální čisticí prostředek. Poté otřete dvířka skříněk a čela zásuvek, čela spotřebičů a varnou desku a odsavač par. Setřete všechny skvrny na podlaze trouby. Nezapomeňte utěrku často oplachovat, abyste odstranili prach, a pokud se vaše utěrka začne špinit, vyměňte ji.
5. Vyčistěte pracovní desku.
Vytáhněte malé spotřebiče dopředu, otřete je ze všech stran a poté otřete místo, kde obvykle sedí, abyste odstranili případnou mastnotu nebo usazený prach. Postříkejte a otřete také vypínače světel a kliky dveří v kuchyni.
6. Vyčistěte mikrovlnnou troubu.
Pokud máte otočný stůl, vyjměte jej a umyjte. Poté otřete vnitřek mikrovlnné trouby vlhkým hadříkem z mikrovlákna a vyměňte otočný talíř. (Takto se čistí opravdu špinavá mikrovlnná trouba, pokud nestačí pouhé otření).
7. Zbavte se zkažených potravin.
Projděte lednici a vyhoďte všechny zbytky, zkažené produkty nebo potraviny, které začínají vypadat nebo zapáchat. Ukliďte všechny rozlité tekutiny na policích chladničky nebo na podlaze. Je také vhodná doba na výměnu papírových utěrek v zásuvkách na zeleninu a maso.
8. Vyčistěte dřez.
Součástí každodenního úklidu je také rychlé vyčištění dřezu. Pokud byla vaše myčka plná nádobí, měli byste ji nyní, když je prázdná, rychle vyčistit teplou mýdlovou vodou a utěrkou z mikrovlákna. Potřete ji jemným domácím čisticím prostředkem, abyste odstranili skvrny.
9. Čistěte skleněné povrchy.
Pomocí utěrky z mikrovlákna a domácího čisticího prostředku na sklo vyleštěte vnitřní strany oken, přední strany obrazů a všechny ostatní skleněné povrchy v místnosti.
10. Vynášejte odpadky.
Pokud je hezký den, vyplachujte koš venku. Nechte ji uschnout na vzduchu a slunce ji také vydezinfikuje. Pokud je dno vašeho koše často lepkavé, zkuste ho vyložit starými novinami a poté posypat vrstvou jedlé sody. Papír zachytí kapky a jedlá soda je pomůže absorbovat a zároveň odstraní zápach.
11. Vyčistěte podlahu.
Čištění podlahy v kuchyni je posledním krokem k tomu, aby vše bylo na svém místě. Zvedněte všechny rohože, koberce a židle nebo stoličky, které překážejí. K zametení podlahových lišt použijte prachovku s dlouhou násadou a poté zametejte nebo vysávejte. Nakonec podlahu vytřete domácím čisticím prostředkem nebo oblíbeným čisticím prostředkem a nechte ji uschnout, než vše vrátíte na své místo.
Obsah