Kontrolní seznam: Týdenní úklid kuchyně

Kuchyně je srdcem domácnosti a měla by být místem, kde se při přípravě pokrmů pro rodinu cítíte uvolněně a pohodlně. Skutečnost je však taková, že kuchyň se může rychle stát nepřehledným a chaotickým prostorem, pokud není správně udržována.

Ve většině místností vašeho domova můžete na první pohled (nebo čichem) rozhodnout, zda je třeba uklidit. Zatuchlý zápach nebo špinavé povrchy v obývacím pokoji či na chodbě nejsou příjemné, ale nemají stejné důsledky. Když v kuchyni něco zapáchá, často to přitahuje domácí škůdce. A samozřejmě příprava jídla ve špinavé místnosti není nikdy dobrý nápad.

Nezanedbávejte úklid kuchyně, i když nemáte čas uklízet ložnice nebo obývací pokoj každý týden. Zbavíte-li se mastnoty a drobků, zbytek domu bude vypadat reprezentativněji. Pokud však chcete mít kuchyň opravdu čistou a efektivně uklizenou, použijte tento týdenní kontrolní seznam pro úklid kuchyně.

Ve velké kuchyni zabere celý kontrolní seznam asi hodinu, v menší kuchyni méně času. Můžete to udělat najednou nebo si to rozdělit na jeden či dva úseky na každý den v týdnu. V každém případě si po dokončení úklidu kuchyně podle tohoto kontrolního seznamu můžete být jisti, že jste odvedli důkladnou práci a na nic nezapomněli.

Čtěte také  Myčky nádobí: 6 chyb, kterých je třeba se vyvarovat

Potřebné vybavení a materiály:

  • Krabice nebo pytel na sběr odpadu
  • Utěrky z mikrovlákna
  • prachovka s dlouhou rukojetí (volitelně)
  • Univerzální čisticí prostředek
  • Jemný čisticí prostředek na drhnutí
  • Čistič oken
  • Smeták nebo vysavač
  • Mop
  • Čistič podlah

Kroky k vyčištění kuchyně

1. Vypořádejte se s odpadky a nepořádkem.

Vezměte si tašku a posbírejte vše z jiné místnosti. Sáček odložte stranou, dokud nedokončíte čištění. Pak ukliďte věci, které se povalují na lince a měly by být v zásuvkách nebo ve skříních. Vyhoďte také všechny nalezené odpadky a pokračujte, dokud nebudou pult a stůl prázdné.

2. Vyprázdněte dřez.

Nádobí umyjte nebo dejte do myčky. Dřez zatím nedrhněte: jen ho vyprázdníte, abyste si udělali místo na práci.

3. Čistěte prašná místa.

Vezměte si péřovou prachovku s dlouhou násadou a použijte ji na lopatky stropního ventilátoru, na horní části skříněk a ledničky, abyste z nich vyplašili pavouky, na žárovky vestavěných světel a na okraje oken. Nesnažte se, aby tyto plochy byly bez poskvrnky – jedná se spíše o povrchový úklid – ale vysajte je, abyste se zbavili prachu.

Čtěte také  4 tipy, jak odstranit nepříjemné pachy ze skříně

4. Vyčistěte znečištěná místa.

K čištění kuchyňského stolu a židlí použijte utěrku z mikrovlákna a univerzální čisticí prostředek. Poté otřete dvířka skříněk a čela zásuvek, čela spotřebičů a varnou desku a odsavač par. Setřete všechny skvrny na podlaze trouby. Nezapomeňte utěrku často oplachovat, abyste odstranili prach, a pokud se vaše utěrka začne špinit, vyměňte ji.

5. Vyčistěte pracovní desku.

Vytáhněte malé spotřebiče dopředu, otřete je ze všech stran a poté otřete místo, kde obvykle sedí, abyste odstranili případnou mastnotu nebo usazený prach. Postříkejte a otřete také vypínače světel a kliky dveří v kuchyni.

6. Vyčistěte mikrovlnnou troubu.

Pokud máte otočný stůl, vyjměte jej a umyjte. Poté otřete vnitřek mikrovlnné trouby vlhkým hadříkem z mikrovlákna a vyměňte otočný talíř. (Takto se čistí opravdu špinavá mikrovlnná trouba, pokud nestačí pouhé otření).

7. Zbavte se zkažených potravin.

 

Projděte lednici a vyhoďte všechny zbytky, zkažené produkty nebo potraviny, které začínají vypadat nebo zapáchat. Ukliďte všechny rozlité tekutiny na policích chladničky nebo na podlaze. Je také vhodná doba na výměnu papírových utěrek v zásuvkách na zeleninu a maso.

8. Vyčistěte dřez.

Součástí každodenního úklidu je také rychlé vyčištění dřezu. Pokud byla vaše myčka plná nádobí, měli byste ji nyní, když je prázdná, rychle vyčistit teplou mýdlovou vodou a utěrkou z mikrovlákna. Potřete ji jemným domácím čisticím prostředkem, abyste odstranili skvrny.

Čtěte také  Co čistit zubní pastou? 7 úžasných způsobů použití, které dodají vašemu domovu a předmětům lesk

9. Čistěte skleněné povrchy.

Pomocí utěrky z mikrovlákna a domácího čisticího prostředku na sklo vyleštěte vnitřní strany oken, přední strany obrazů a všechny ostatní skleněné povrchy v místnosti.

10. Vynášejte odpadky.

Pokud je hezký den, vyplachujte koš venku. Nechte ji uschnout na vzduchu a slunce ji také vydezinfikuje. Pokud je dno vašeho koše často lepkavé, zkuste ho vyložit starými novinami a poté posypat vrstvou jedlé sody. Papír zachytí kapky a jedlá soda je pomůže absorbovat a zároveň odstraní zápach.

11. Vyčistěte podlahu.

Čištění podlahy v kuchyni je posledním krokem k tomu, aby vše bylo na svém místě. Zvedněte všechny rohože, koberce a židle nebo stoličky, které překážejí. K zametení podlahových lišt použijte prachovku s dlouhou násadou a poté zametejte nebo vysávejte. Nakonec podlahu vytřete domácím čisticím prostředkem nebo oblíbeným čisticím prostředkem a nechte ji uschnout, než vše vrátíte na své místo.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST