Kotel na pelety: je opravdu lepší než plynový kotel? Řekneme vám vše!

S přibývajícími dny začínají teploty postupně klesat a stmívá se stále dříve. Není pochyb o tom, že zima se rychle blíží. Stále více lidí proto začíná zapínat topení, aby se vyhnuli chladu ve svých domovech.

Existují však různé typy ohřívačů pro vytápění vašeho domova. Jedním z nich jsou kamna na pelety. Vyplatí se však mít doma tento typ vytápění? To je to, co uvidíme nyní.

Výhody kotle na pelety

Kotel, ať už plynový nebo na pelety, dokáže vytápět celý dům a koupelnu bez větší spotřeby elektřiny, a to i v případě, že je připojen k elektrické síti. To však není jediná výhoda kotle na pelety, který Kotel na pelety má mnoho výhod, které je třeba zvážit před výběrem spotřebiče.

 

Kotel na pelety je šetrnější k životnímu prostředí

První výhodou kotle na pelety je, že je mnohem šetrnější k životnímu prostředí než plynový kotel. Za prvé, palivo je 100% obnovitelné. Na rozdíl od plynu, který je fosilním palivem, jež se musí těžit, dřevo roste a hospodaří se s ním udržitelným způsobem.

Čtěte také  Kdy je třeba v chladných dnech otevřít okna, aby se místnosti správně větraly?

Kotel na pelety je méně nebezpečný

Kotel na pelety tedy samozřejmě vyžaduje náročnou údržbu. Je nutné nechat ji vyčistit profesionálem a je povinná každý rok. Dokonce je vhodné provést dvě. Pokud komín nevyčistíte, hrozí nebezpečí otravy oxidem uhelnatým.

Ale, u plynového kotle hrozí nebezpečí výbuchu. Spotřebiče jsou samozřejmě bezpečné a riziko je nízké, ale stačí špatná údržba, netěsnost nebo problém se spalováním a kotel může explodovat.

Plynový kotel nebo kotel na pelety: co je výhodnější?

Pokud je kotel na pelety ekologičtější, je také výhodný? Odpověď není tak zřejmá. Před rokem bychom potvrdili, že plyn je dražší než pelety. Ale v dnešní době, pociťujeme nedostatek pelet, což nutí výrobce zvyšovat ceny. Vzhledem k tomu, že se ceny pelet během dvou let ztrojnásobily, je vytápění peletami méně výhodné než plynem.

Nicméně, ceny dřevěných pelet budou v roce 2023 klesat aby se v roce 2024 vrátila na správnou cenu. Zatímco ceny plynu neklesnou, ale pravděpodobně vzrostou. Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti, kotel na pelety bude mnohem výhodnější než plynový.

Co se týče ceny spotřebiče, investice do plynového kotle je o polovinu nižší než do kotle na pelety. Maximální cena plynového spotřebiče je 7 500 eur včetně instalace, zatímco cena spotřebiče na pelety je pouze 7 500 eur.kotel na pelety může stát až 15 000 eur.

Stát však zavedl četné pomůcky aby se náklady na účet výrazně snížily. Díky Ma Prime Rénov a ekologickému úvěru s úrokovou sazbou 0 si nyní může kotel na pelety pořídit každý.

Co se týče účinnosti, jsou si oba kotle podobné, jejich účinnost se pohybuje mezi 90 a 95 %. Vezměte prosím na vědomí, že takto dobré účinnosti dosahují pouze nové kondenzační plynové kotle. Starší plynové kotle mají účinnost kolem 85 %.

Je třeba poznamenat, že životnost plynového kotle je o něco delší než životnost kotle na pelety. Životnost plynového modelu je 25 let, zatímco životnost modelu na pelety je 20 let. životnost kotle na pelety je pouze 20 let. I když je mezi nimi rozdíl pěti let, je vhodné zvolit kotel na pelety, který má lepší budoucnost než cokoli na plyn.
Nakonec byste měli vědět, že pokud stavíte dům, je zakázáno do něj instalovat plynový kotel. Od začátku roku 2022 je zakázáno instalovat plynové kotle do nových domů.

 

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST