Máte problémy s udržováním čistoty okenních pásů? Zjistěte, jak postupovat při snadném čištění

Čištění okenních pásů je často jednou z nejvíce zanedbávaných činností.

Jedná se o konstrukci v domě, která je velmi citlivá na znečištění. Pokud nejsou pravidelně oprašovány, mají tendenci se stále více znečišťovat. Vrstva, která se na nich vytvoří, může být velmi silná a nepříjemná na pohled… a na čištění. Pokud tedy chcete vydrhnout okenní lišty, udělejte to hned. Zde je několik tipů pro čištění.

Údržba a čištění okenních kolejnic: co byste měli vědět

Čištění okenních lišt se může zdát náročné a zdlouhavé. Pokud ji však provádíte pravidelně, jedná se o jednoduchou operaci. Patří k nim vysávání prachu každý den nebo při týdenním úklidu kuchyně, případně i celého domu. Nezapomeňte se zaměřit na zákoutí, protože právě v nich se nejvíce práší. Tato jednoduchá metoda vám nezabere mnoho času a pokaždé vám poskytne čistý výsledek.

Čtěte také  Zde je 6 míst, kam byste měli dávat sůl na čištění.

Pokud však máte podél okenních kolejnic silnou vrstvu nečistot, bude čištění trvat déle, ale přesto bude jednoduché. K tomu budete potřebovat správné vybavení.

Čištění špinavých kolejnic: zázrak hydrogenuhličitanu a octa

Toto řešení je jedním z nejoblíbenějších a nejúčinnějších způsobů čištění okenních lišt. Lze jej aplikovat rychle a bez námahy.

Co potřebujete

K provedení tohoto čisticího roztoku je zapotřebí jedlá soda a bílý ocet. Tyto dva výrobky pro domácnost jsou ceněny zejména pro své vysoce detergentní vlastnosti. Budete také potřebovat starý zubní kartáček, mimořádně savý papírový ručník, hadřík a nůž na máslo.

Postup při drhnutí okenních lišt

  1. Na nejznečištěnější místa včetně rohů kolejnic nasypte malé množství jedlé sody.
  2. Nalijte malé množství bílého octa přímo na jedlou sodu (směs začne okamžitě šumět a pěnit).
  3. Nechte roztok působit 5-10 minut.
  4. Vyčistěte nejšpinavější části kolejnice směrem ke středu starým zubním kartáčkem.
  5. Sbírejte nasbírané nečistoty papírovou utěrkou.
  6. Vezměte hadřík namočený ve vodě a odstraňte jím zbývající nečistoty (v případě potřeby vyleštěte).
  7. Přikryjte nůž na máslo hadříkem a důkladně jím očistěte rohy kolejnic.
  8. Nakonec je očistěte čistým hadříkem.
Čtěte také  Kotel na pelety: je opravdu lepší než plynový kotel? Řekneme vám vše!

Všimněte si, že místo nože na máslo můžete použít vatové tampony. Není to však příliš ekonomická varianta, protože budete potřebovat asi 30 tamponů, abyste dostali okenní lištu do perfektního stavu. Kromě toho jsou méně účinné při utírání prachu.

Pokud roztok jedlé sody a octa neodstraní vrstvu nahromaděných nečistot, můžete použít abrazivní houbu nebo jemnou ocelovou vlnu. Třením kolejnic s nimi odstraníte přetrvávající nečistoty. Jakmile je nejtěžší část za vámi, můžete se vrátit k výše uvedeným krokům čištění.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST