Pěstování a péče o hřebeny kohoutů

Cockscomb

Je to jedna z nejpodivnějších květin, které existují, a to proto, že její okvětní lístky jsou rozmístěny tak, že velmi připomínají část známého zvířete: kohoutka. Přesněji řečeno, máme na mysli jeho hřeben, a proto se náš hrdina jmenuje Cresta de Gallo.

Pokud se o ní chcete dozvědět vše: pěstování, péči, nemoci, které ji mohou postihnout, a mnoho, mnoho dalšího, nenechte si ujít tento speciál o této neuvěřitelné a zajímavé květině..

Charakteristika Cresta de Gallo

Červený květ kohoutku

Tato rostlina je známá pod vědeckým názvem Celosia argentea var. cristata. Pochází z tropických oblastí Afriky a Asie a patří do čeledi Amaranthaceae. Stejně jako většina jeho rodů je to bylina s jednoletým životním cyklem, během něhož klíčí, roste, kvete a po dozrání semen v zimě postupně usychá. Její listy jsou dlouhé, kopinaté, s dobře patrnými zelenými žilkami.

Květy, které mohou být červené, žluté, růžové nebo oranžové, se objevují na jaře ve vzpřímených, hustých, zpeřených květenstvích. Zůstávají na rostlině po dlouhou dobu; při vysokých teplotách se totiž mohou trvat až dva měsícecož je perfektní záminka, jak si ve dnech, kdy je hezké počasí, zpestřit terasu nebo terasu 😉 .

Jak se Cresta de Gallo pěstuje a ošetřuje?

Cockscomb

Pěstování této květiny je velmi snadné, a to i v případě, že s rostlinami ještě nemáte mnoho zkušeností. Podívejme se blíže na to, jak získat zdravé a dlouhověké rostliny:

Reprodukce

A začneme samozřejmě od začátku, od semínek. Pokud ještě nemáte dospělý exemplář, můžete si koupit balíček semen v každé školce nebo farmářském obchodě. Po příjezdu domů doporučuji vložte je na 24 hodin do sklenice s vodou. abyste mohli vyhodit ty, které nejsou životaschopné, tedy ty, které jen plavou na hladině; tak můžete lépe sledovat ty, které vysejete a které s největší pravděpodobností vyklíčí za několik dní.

Následující den přijde čas na přípravu výsevního lůžka. Všechno je možné, ale je velmi vhodné. použití zásobníků na osivo (typ používaný pro výsev semen zeleniny), protože tato rostlina má vysokou klíčivost a rychlý růst. Pokud do každého květináče vložíte jedno nebo dvě semena, můžete je po vyklíčení úspěšně přesadit do jednotlivých květináčů nebo na zahradu. V opačném případě, tedy pokud jich do jednoho květináče vysadíte příliš mnoho, bude vaše celózie příliš malá, protože nebude mít dostatek prostoru pro růst svých kořenů.

Čtěte také  Jak používat olivový olej na orchideje?

Pokud tedy máte zásobník na semena, jednoduše naplňte alveoly univerzální zeminou (nebo chcete-li, smíchejte stejné díly černé rašeliny a perlitu), dobře zalijte a do každé jamky dejte maximálně 2 semena. Pak jednoduše pokryjte je tenkou vrstvou kompostu (aby je vítr nemohl odfouknout) a znovu zalít.

Tyto květiny vyklíčí přibližně za 10-20 dníza předpokladu, že teplota je vysoká, nad 15 °C, a že se nacházejí na místě, kam přímo dopadají sluneční paprsky. Snížíme tak riziko, že budou mít problémy s růstem nebo vývojem, protože v polostínu se jim příliš dobře nežije. Aby jim nic nechybělo, je důležité udržovat substrát vlhký (ale ne přemokřený), takže je zalévejte každé 2-3 dny.

Jakmile nasadí první pravé listy a dosáhnou výšky asi 10 cm, můžete je přesadit do většího květináče nebo do země. Mimochodem, měli byste vědět, že květy se objeví za krátkou dobu: stačí počkat asi tři měsíce. No, je pravda, že se to zdá být dlouhá doba, ale když se konečně zadaří, můžete se na jejich krásné květy dívat osm týdnů. Také, můžete vždy vysévat v různých termínech (např. první várku brzy na jaře, druhou v polovině jara a třetí na konci jara), abyste měli trochu více času na květy..

Crestas de Gallo

Péče o květináč

Cresta de Gallo se pěstuje hlavně v květináčích, protože je malá (max. 50 cm vysoká), je velmi atraktivní mít ji jako ozdobu na balkoně nebo terase. Jakou péči však potřebuje?

  • Umístění: nejlépe se mu žije na přímém slunci.
  • Zalévání: často, každé 2-3 dny. Pokud jsou teploty vysoké (nad 30 °C) a pokud substrát rychle vysychá, zvyšte četnost v létě.
  • Krmení: doporučujeme. Hnojte speciálními hnojivy pro okrasné kvetoucí rostliny, abyste získali více květů během období kvetení.
  • Substrát: s dobrou drenáží. Pokud bychom mohli použít jakýkoli substrát do výsevního substrátu, musíme zajistit, aby použitá zemina nebyla zhutněná. Můžeme tedy použít směs černé rašeliny a perlitu ve stejném poměru, nebo smíchat 50 % černé rašeliny + 30 % perlitu + 20 % vermikulitu.
Čtěte také  Kvetoucí tráva: nyní můžete vysadit podzimní modrou trávu

Péče o půdu

Dobře se jí však bude dařit i v zahradě, společně s jinými celosiemi nebo s jinými rostlinami rostoucími ve více či méně stejné výšce. Péče o ně se trochu liší od péče o květináče:

  • Poloha: na plném slunci.
  • Zalévání: často, každé 3-4 dny.
  • Hnojení: Hnojte po celou dobu kvetení. Můžeme použít přírodní hnojiva, například tekuté guáno, podle doporučení na obalu.
  • Půda: Není náročná na pH půdy, ale v půdách se sklonem ke zhutnění bude mít problémy. Pokud tedy máte například jílovitou půdu, je vhodné udělat výsadbovou jámu o rozměrech alespoň 50×50 cm a vyplnit ji zeminou smíchanou se stejným dílem perlitu.

Choroby a škůdci odrůdy Cresta de Gallo

Celosia argentea

Nyní, když jsme si ukázali, jak o ni pečovat v květináčích i v zemi, je čas podívat se na to, co se nám, kteří pěstujeme rostliny, líbí nejméně: na choroby a škůdce, kteří mohou Cresta de Gallo napadnout.

Nemoci

Choroby rostlin mohou být přenášeny viry, houbami nebo bakteriemi. V případě našeho hrdiny to bude houba, která ho poškozuje, její jméno? Pravděpodobně jste to už slyšeli:oidium. Jedná se o parazitickou houbu, která napadá listy a pokrývá je bělavou hvězdicovitou vrstvou. Pokud nejsou včas zkontrolovány, listy nakonec uschnou a opadají.

Jaké jsou příčiny? Především špatná péče, například přílišná vlhkost a/nebo hnojení nebo nedostatek světla. Ošetření proto zahrnuje odstranění těchto příčin a aplikaci přírodních fungicidů (síra nebo měď). Nicméně, pokud je choroba velmi pokročilá, je třeba použít chemické fungicidy..

Čtěte také  Pěstovat plevel je možné i bez únavy! Zde je několik užitečných tipů.

Paraziti

Jako rostlina se šťavnatými listy pro mnoho druhů hmyzu bude bohužel potřebovat i preventivní ošetření proti škůdcům. Nejvíce ji ovlivňují:

  • Roztoči: usazují se především na horní straně listů. Pokud má vaše rostlina roztoče, můžete vidět žluté skvrny, malé otvory, které tam dříve nebyly, a dokonce pavučiny. Protože je celosie malá, můžete listy očistit vodou a mýdlem, nebo raději použít insekticid obsahující chlorpyrifos.
  • Měkkýši: pokud žijete ve velmi vlhké oblasti, šneci se jistě přiblíží k vaší Cresta de Gallo. Abyste tomu zabránili, můžete je odradit umístěním talířů nebo sklenic s pivem. Dalším způsobem, který je pro tyto živočichy mnohem méně škodlivý, je dát kolem rostliny měď, protože kvůli reakci mezi kovem a slizem slimáka se k ní slimák nebude chtít přiblížit. Samozřejmě 😉 .

Použití cockscomb

Jak jsme viděli, je to skvělá malá rostlina, kterou můžete mít kdekoli, pokud má dostatek světla. Věděli jste ale, že má i další využití? V Africe a Asii, odkud pochází, se jeho listy a květy používají jako potravina. Ano, z této rostliny můžete připravit vynikající saláty. Ve skutečnosti byste měli vědět, že je také známý jako „lagoský špenát“.

Takže teď už víte, jestli chcete připravit jinou večeři, uvařte několik listů Celosie a pak je přidejte k salátu.. Užijte si 🙂 🙂

Stručně řečeno

Celosia argentea

Cresta de Gallo neboli Celosia argenta var. cristata je rostlina, která je velmi ceněná pro svůj nádherný květ. Kromě vysoké okrasné hodnoty je to také velmi snadné pěstování a péčeprotože potřebuje pouze místo, kde má dostatek přímého světla, pokud možno po celý den, dobře propustný substrát a častou zálivku. Proto je ideální rostlina pro ty, kteří právě vstoupili do světa zahradničení a nemají mnoho (nebo žádné) zkušenosti s péčí o rostliny. .

Nepochybně je to květina, která nám přinese mnoho velkého uspokojení. Pokud mi nevěříte, dejte si Cresta de Gallo a řekněte mi o tom 🙂 .

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada